Dřevný nábytek: Jaký vybrat?
Umělý ratan, extra odolní textilie, nové slitiny kovů – materiálů, z nichž se vyrábí zahradní nábytek, přibývá. Na mnohých zahradách však stále uvidíte klasiku, tedy dřevěné sestavy. Proč? Je krásný a příjemný. Tyto klady vyváží […]
Umělý ratan, extra odolní textilie, nové slitiny kovů – materiálů, z nichž se vyrábí zahradní nábytek, přibývá. Na mnohých zahradách však stále uvidíte klasiku, tedy dřevěné sestavy. Proč?
Je krásný a příjemný. Tyto klady vyváží i fakt, že dřevěné židle, křesla a stoly jsou náročnější na údržbu. Jejich zřejmě jediné minus je náročná údržba. Ovšem ono už to zcela neplatí. Cizokrajné a odolné dřeviny, stejně jako nové techniky úpravy dřeva vás této povinnosti postupně zbavují. Ovšem je třeba si správně vybrat.
Domácí, nebo cizokrajné?
Pokud si půjdete vybrat dřevěný nábytek, objevíte nejen desítky různých sestav, jídelních či relaxačních, ale i samostatných křesel nebo lehátek. Rozdíly v cenách pak většinou napoví, z čeho jsou vyrobené. A kolik péče budou potřebovat. K levnějším patří nábytek z domácího smrkového nebo borovicového dřeva. O něco dražší jsou tvrdší a odolnější dub, buk, stále častěji objevíte výroby z modřínu. Ovšem setkat se můžete i se severskými druhy těchto dřevin. V čem je rozdíl? Stromy v náročnějších klimatických podmínkám rostou pomaleji než v tuzemsku, dřevo má proto vyšší hustotu a je pevnější, odolnější a tvrdší. Ještě větší odolnost vykazují výrobky z exotických dřevin, nejčastěji se setkáte s teakem, eukalyptem, mahagonem, severoamerickým akátem, wenge, jatobou a dalšími méně známými druhy.
Mnozí si za ně rádi připlatí, když objeví v jejich popisu, že jde o bezúdržbový materiál. Pokud si však nezjistí detaily, po pár letech může přijít zklamání, jak se to stalo těm, kdo si kdysi koupili teakové lehátka či křesla. Stačily dva či tři roky a jejich krásně medový odstín dostal šedou barvu. Jde o přirozenou patinu, která k němu patří. Pokud vám nevadí a odstín se vám líbí, opravdu se pak o něj nemusíte starat, neboť obsahuje velké množství přírodních olejů a kaučuk, díky čemuž je odolný vůči hnilobě a hmyzu. Na zahradě vám vydrží celá léta. Ovšem přejete-li si zachovat jeho medovou barvu, musíte ho – podobně jako domácí dřeviny – ideálně dvakrát za rok důkladně vyčistit a napustit speciálním olejem pro teak.
Skládací, nebo masivní?
Kromě materiálu, který ovlivňuje i barvu nábytku, je dalším parametrem pro výběr jeho vzhled. Na výběr máte masivní sestava a také subtilnější skládací. Ty první, kterým dávají mnozí stále přednost, se hodí na klasické zahrady, k chatám či chalupám. Na jejich výrobu se nejvíce používá smrk, borovice nebo exotické dřeviny. Stoly, lavice a křesla jsou velmi stabilní i přes minimum kovových spojů. Takové sestavy najdete v mnoha tvarech a variacích, bývá velmi pohodlný.
Na malé městské zahrady, terasy, do altán nebo tam, kde potřebujete židle a křesla přenášet z místa na místo se hodí jednodušší skládací typy. Skládací nábytek je vyrobený z jehličnatého nebo dubového dřeva. Je důležité, aby i on měl minimum kovových spojů, čímž předejdete jeho kývání a nestabilitě.
Pro větší pohodlí
Pokud si pořídíte židle, pohovky či zahradní polohovací křesla z tvrdého dřeva, zjistíte, že posezení na nich není příjemné – jsou tvrdé. Proto se k nim doporučuje dokoupit polstrované potahy. S nimi můžete i doladit své zahradní posezení. K nejoblíbenějším patří pruhy, trendy stále preferují jednobarevné sedáky v přírodních neutrálních barvách. Zvlášť pokud si kupujete světlé, ověřte si, jak jednoduchá nebo náročná je jejich údržba. Vhodné jsou ty se snímatelnými potahy,které lez vyprat.
Dokonalejší výroba
Firmy jsou si vědomé, že právě náročná údržba může být to, co lidi od pořízení dřevěného nábytku odradí. A tak přicházejí s novými výrobními procesy, které potřebnou péči minimalizují. Zřejmě nejznámější příkladem je úprava dřeva pojmenovaná Thermowood. Při ní se na dřevo nechávají působit vysoké teploty, při nichž si zachová svůj původní vzhled, ovšem ztrácí ty špatné vlastnosti, tedy takto upravený materiál se stává nestabilní, nekroutí se vlivem rozdílných teplot a vlhkosti, odolává hnilobě a škůdcům. Podle výrobců tak vydrží nábytek na zahradě bez jakékoli údržby minimálně třicet let. Na zimu ho nemusíte stěhovat do sklepa či domku, stačí ho zakrýt plachtou.
Jak na správnou údržbu?
Sice jde vždy o dřevo, ale je rozdíl mezi tím, jak udržovat nábytek z tuzemských druhů a těch exotických, základ je sice stejný – vždy musíte povrch nejprve dobře očistit – ovšem pak se postup, a hlavně nátěrové hmoty, liší.
Tuzemské dřevo, se impregnuje do hloubky a na něj nanášíte vnější vrstvu – lak nebo krycí email, dřevo lze též napouštět olejem nebo voskem. Tvrdé tropické dřeviny – zpravidla je pro něj typický tmavší červenohnědý odstín – , obsahují množství tříslovin, a proto by se běžné lazury do nich dostatečně nenasákly a nepřilnuly by. Následně by proto nebyly schopné odolávat klimatickým vlivům. K jejich ošetření tedy používejte speciální impregnační oleje, které se díky svému složení dostanou dovnitř. Poté chrání strukturu dřeva před nasáknutím vody a uchovávají jeho přirozený vzhled. S nátěrem exotického nábytku oleji začněte hned, když jeho povrch zmatní a dešťová voda se do něj začne vpíjet – nezůstává na povrchu v podobě kapek. Zpravidla to je na konci prvního měsíce užívání.
7 pravidle pro nákup dřevěného nábytku
1. Vždy si židle, křesílka a lehátka vyzkoušejte. Posaďte se na ně, položte a zjistěte, jak moc jsou pohodlné. Při nákupu jídelní sestavy si ověřte, zda lze židle přisunout co nejblíže stolu a zda při tom nepřekážejí třeba područky.
2. Typ nábytku volte podle způsobu používání. Chcete u něho pravidelně stolovat, nebo spíše vleže odpočívat? Má-li sloužit ke stolování, musí mít určitou výšku a hloubku sedu, důležitý je i sedací materiál. Pro relaxaci vybírejte výrobky polohovatelné, komfortní.
3. Nebojte se vzít do prodejny metr a zjistit si, jaáé je tloušťka stolové desky. Aby byla skutečně pevná a stabilní, měli byste naměřit alespoň 2,8 centimetru.
4. Pokud jsou příčky židlí, křesel a lavic příliš daleko od sebe, znamená to, že výrobce na vás šetří a bude se na nich hůře sedět. Křesla by měla mít ergonomicky tvarovaný sedák i opěrák.
5. Nenechte se ovlivnit vystavenými sestavami a složte si ze stolů, židlí či křesílek vlastní, která vám bude nejlépe vyhovovat. Zeptejte se také, zda si k již zakoupené sestavě můžete dokoupit další křeslo, židli či lavici. Může se stát, že do vaší rodiny přibude třeba další člen.
6. Pokud bojujete s nedostatkem místa, oceníte židle a křesla, která lze skládat nebo stohovat na sebe.
7. Myslete na to, kam nábytek umístíte: je velký rozdíl, zda bude stát pod zakrytou terasou, polozakrytou pergolou, nebo v prostoru bez zastřešení. Logicky každého napadne, že když na nábytek bude pršet, musí být z odolnějšího dřeva než ten pod střechou.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Uložit