Fauzan-saari-pZXg_ObLOM4-unsplash-e1657795799522.jpg

Jak v létě pečovat o trávník? Sekejte, mulčujte a zavlažujte!

14. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud chcete mít i v parném létě krásný trávník, je potřeba ho pravidelně zalévat, ale také sekat a mulčovat. Každá z těchto činností má svá pravidla. Kdy je tedy ideální čas na zálivku a jak […]

trávník

Foto: Unsplash

Pokud chcete mít i v parném létě krásný trávník, je potřeba ho pravidelně zalévat, ale také sekat a mulčovat. Každá z těchto činností má svá pravidla. Kdy je tedy ideální čas na zálivku a jak vysoká tráva bude vůči suchu a vedru nejodolnější? 

Dostatek vláhy je základ

Při vyšších teplotách vzduchu roste i teplota půdy, a trávník tak spotřebuje více vody. Nejlépe ji přijme po menších dávkách, což při zalévání jednou týdně vychází zhruba na 30 l/m2. Vysušený trávník poznáte snadno podle toho. že zůstane slehlý, když na něj šlápnete. 

Ani v horkém a suchém počasí se ale nedoporučuje zalévat trávník častěji než každé 3 až 4 dny. Šetřit planetu i vaši peněženku můžete díky speciálním rosícím systémům, které spotřebu vody sníží až na 15 l/m2. Záleží ale také na typu půdy, stáří trávníku, jeho zastínění a dalších faktorech. 

V jakou denní dobu zalévat? 

Ideální čas je po ránu nebo k večeru, dokud teploty nestoupají extrémně vysoko a slunce nemá takovou sílu. Jemným kropením nebo mlžením ale určitě nic nezkazíte ani přes den. Díky takovému ochlazení naopak nehrozí přehřátí kořenů. 

Pravidelné sekání zlepší kvalitu trávníku

Zdravého a dokonale hustého trávníku dosáhnete jen díky správnému sekání. V našich podmínkách to bude zhruba dvakrát týdně, tedy asi pětadvacetkrát během celého vegetačního období. Na slunci by výška stébel měla dosahovat 3,5 až 5 cm, zatímco ve stínu to může být 5 až 7 cm. Nižší trávník je náchylný k řídnutí, spálení a celkovému poškození. V každém případě je lepší nespěchat a vysoký trávník posekat nadvakrát. 

TIP: Alespoň malé části trávníku zkuste posekat kosou, která narozdíl od sekačky nenarušuje stébla příliš nízko. Zejména delší trávník tak bude hezčí a odolnější. A pokud se přece jen rozhodnete pro sekačku, dejte si práci s jejím seřízením a nabroušením. Spoustu inspirace na kvalitní zahradní techniku nabízí například Tesco leták na příští týden.

Hnojení zlepší mikroklima půdy

I v letních měsících se doporučuje trávník jednou za dva až tři týdny přihnojit. Zvýšíte tím jeho odolnost proti škůdcům a také bude lépe přijímat živiny. Případný plevel ale nejprve mechanicky či chemicky odstraňte a až potom použijte hnojivo.

Mulč nebo zelený kompost?

Jako mulč výborně funguje samotná tráva, kterou je ale nutné dobře přeřezat, rozmělnit a rozprostřít. Pokud si chcete ušetřit práci, pomůže vám s tím speciální mulčovací sekačka. Máte ale i spoustu dalších možností, třeba moderní ekologické hnojivo alginát nebo mořské řasy, které podporují symbiózu trav a hub. Průmyslové varianty hnojiv pak většinou můžete úplně vynechat.

Spousta zahradníků nedá dopustit ani na klasický zelený kompost. V případě, že se pro něj rozhodnete také, nejprve ho nechte odležet a jakmile vyklíčí, odstraňte semena plevele. Potom je teprve připravený k použití.

Na co nezapomenout před dovolenou

Než odjedete, věnujte trávníku dostatečnou péči. Jen tak nebudete po návratu nemile překvapeni. Pro začátek stébla zkraťte, maximálně ale na třetinu původní délky. Nižší trávník by totiž mohlo snadno spálit slunce. 

Pak přichází na řadu zavlažování. Berte přitom v úvahu, jaká je předpověď počasí na příští dny i jak dlouho budete pryč. Pokud odjíždíte na dva týdny a déle, domluvte se pro jistotu se sousedy, aby vám na zahradu dohlédli a trávník případně zalili. Velkou výhodu představují automatické zavlažovací systémy, ale i ty je lepší čas od času zkontrolovat.

Po příjezdu byste měli trávník co nejdříve posekat. Napoprvé ale zkracujte méně, opět maximálně o třetinu délky. Příště už můžete postupovat, jak jste zvyklí.

Externí článek

 

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze