Image008-1.jpg

Jak založit dokonalý trávník

29. 03. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Hustý a zelený travní koberec svědčí každé zahradě. Zdravá stébla trávy jsou hezká na pohled, ale také pohodlná pro chůzi, sezení nebo ležení. Březen a duben jsou nejvhodnější měsíce pro založení nového trávníku. Nechte se […]

Hustý a zelený travní koberec svědčí každé zahradě. Zdravá stébla trávy jsou hezká na pohled, ale také pohodlná pro chůzi, sezení nebo ležení. Březen a duben jsou nejvhodnější měsíce pro založení nového trávníku. Nechte se inspirovat praktickými tipy odborníků z Hornbachu týkajících se výběru, zasetí a udržování trávníku.

„Vyberte si takový trávník, který bude plně odpovídat vašim představám. Jestli často a aktivním způsobem trávíte svůj čas na zahradě, potřebujete robustní porost. Pokud zahrada slouží spíše na okrasu, hodí se jemnější druh,“ radí David Benda z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Vybírat můžete ze tří základních druhů travních směsí – trávník do stínu, sportovní a okrasný.

Sportovní trávník

Sportovní trávník lze namáhat a vydrží při každé zábavě a sportu. Travní semena tohoto trávníku vytváří robustný, pevný a odolný povrch. Jedná se o užitný trávník pro domácí zahradu odolný proti opotřebení a schopný regenerace. Svými vlastnostmi je tak ideální nejen pro venkovní odpočinek a ležení, ale také pro častou chůzi a domácí zvířata.

Okrasný trávník

S okrasným trávníkem získáte dokonalou zeleň. Hodí se do udržované zahrady. Tato travní směs se skládá z mimořádně jemných travin, které vytváří hustý, zakrslý a tmavě zelený travnatý koberec se sametovým povrchem. Směs okrasného trávníku je vhodná do zahrad, kde je středem pozornosti speciálně upravená travnatá plocha – vzor typického anglického trávníku. Povrch by se neměl tolik namáhat jako v případě sportovního trávníku.

Trávník do stínu

Máte na zahradě velké stromy? Trávník do stínu je mnohem méně náročný na světlo, a proto také roste pod stromy. Těmto travním semenům se daří i při omezeném množství dopadajícího slunečního světla. Hodí se pro zatravnění částečně či plně stinných ploch například při vysokých stromech, živých plotech nebo zdech.

„Nejlepším řešením je zkombinovat trávník do stínu s okrasným trávníkem nebo sportovním trávníkem. Na všechny stinné plochy vysejte trávník do stínu, jinou směs použijte na všechny ostatní plochy,“ radí odborník z Hornbachu. Založit trávník je snadné. Na začátku je potřeba si připravit půdu, následně lze zasít travní směsi.

Příprava půdy

Nejprve si připravte daný povrch. „Před osetím půdu řádně zkypřete minimálně do hloubky rýče, a to i v případě, že budou kořeny budoucí travnaté plochy zasahovat do hloubky jen zhruba 10 cm. Zkypřením se otevřou spodní vrstvy půdy a voda se bude moci lépe vsakovat,“ vysvětluje David Benda z Hornbachu. Práci usnadní použití zahradního kultivátoru, který odstraní kameny a zbytky kořenů. Do půdy zapracujte hnojivo a přípravky pro zkvalitnění půdy, použitím kultivátoru bude výsledek opět účinnější. Hráběmi odstraňte výraznější nerovnosti a nechte půdu 2 – 3 týdny odpočívat.

Tato klidová fáze je důležitá, aby půda znovu zhutněla a v budoucnu nedocházelo k propadávání povrchu. Během odpočinku mohou vyklíčit odpočívající semena plevele, která lze 2 – 3 dny před zasetím odstranit. Nyní můžete znovu aplikovat přípravek pro zkvalitnění půdy a hnojivo. Před výsevem ještě jednou půdu srovnejte a zpevněte pomocí nášlapných prken nebo zahradního válce, čímž zabráníte nadměrnému zkypření.

Jak založit trávník

„Před výsevem promíchejte rukou travní směs, aby se jednotlivá semena rovnoměrně rozdělila. Samotnou výsadbu je možné provést buď ručně, nebo pomocí sypacího vozíku. Pro dosažení hustého a odolného trávníku vysejte 20 – 25 g směsi na 1 m2, v případě ručního setí použijte osiva o něco více, abyste dosáhli ucelené travní plochy,“ doporučuje David Benda z Hornbachu. Použitím sypacího vozíku dosáhnete pravidelnějších výsledků, zejména pokud osivo rozložíte ve dvou etapách do kříže. Další praktickou metodou je smíchání osiva s pískem a jeho setí pomocí sypacího vozíku.

Po vysetí travní směsi se musí semena zatlačit do země pomocí nášlapných prken nebo zahradního válce. Toto intenzivní spojení se zemí udrží semínka vlhká, urychluje jejich klíčení, chrání je před odvátím a zabraňuje ptákům, aby je vyzobávali. Pokud opět použijete zahradní válec, vytvoříte rovnoměrnější povrch.

„Nově vysetou travní směs udržujte rovnoměrně vlhkou zejména během prvních 3 – 4 týdnů. Při zalévání držte proud vody směrem nahoru, aby se voda mohla rovnoměrně snášet shora dolů. Výhodou tohoto postupu je, že voda neodplaví čerstvě zasetá semena a navíc se může ve vzduchu mírně ohřát,“ radí David Benda z Hornbachu. V zalévání pokračujte i poté, kdy již osivo vyklíčilo. Pro travní plochy o velikosti 100 m2 a více se vyplatí použít zavlažovač. Jakmile se vytvoří hustý koberec, je váš trávník soběstačný. Za běžného letního počasí stačí zhruba 10 – 15 litrů vody na m2. Kolem stromů nebo bohaté vegetace vyžaduje trávník vydatnější závlahu.

Více informací na www.hornbach.cz.
Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze