Jedly_1.jpg

Jedlý les II. – Co vysadit?

29. 12. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

V minulém čísle jste se seznámili se základy jedlého lesa. Nyní se zaměříme na výběr vhodných druhů, protože jedině správně sestavená skupina ovocných dřevin vám zajistí sklizeň po celou sezonu s minimálními nároky na práci […]

V minulém čísle jste se seznámili se základy jedlého lesa. Nyní se zaměříme na výběr vhodných druhů, protože jedině správně sestavená skupina ovocných dřevin vám zajistí sklizeň po celou sezonu s minimálními nároky na práci a ošetřování stromků.

Růže dužnoplodá

Kombinace druhůV případě jedlého lesa je třeba se soustředit především na správné výškové sestavení skupiny dřevin – vysoké nebo polovysoké druhy (třešeň, hrušeň, lísku nebo muchovník) doplňte druhy podrostovými (jako jsou rybíz, angrešt či borůvky). Nebojte se kombinovat druhy kulturní a přírodní. Vždy se zaměřte na výběr druhů podle typu vybraného místa (kvality půdy, pH, oslunění, směru větru) než na samoúčelnou druhovou bohatost.Vhodné a nevhodnéKlasické ovocné druhy, jako jabloně a hrušně, jsou prošlechtěnou skupinou rostlin, a proto se moderní odrůdy pro přírodní typ výsadby nehodí. Jsou sice velice plodné a mají řadu vynikajících vlastností, které ale prokážou jen v určených podmínkách. Pokud rostou jinde, většinou plodí málo a za dva tři roky odumřou. Daleko více se do přírodního lesa hodí staré a krajové odrůdy, které jsou pro podmínky extenzivního pěstování lépe vybaveny. Takové odrůdy pořídíte ve specializovaných zahradnictvích a na konkrétní odrůdu je často třeba čekat i dvě sezony. Dobrým kompromisem jsou i odrůdy jabloní určené do ekologických sadů, které jsou výrazně odolnější proti některým chorobám, jako je například strupovitost. Podobná situace je také mezi teplomilnými druhy ovoce, jako jsou broskvoně a meruňky, omezenými teplotními nároky. Dobře se ale ve volnějším režimu pěstují třešně, a zejména višně; starší odrůdy ale bývají cizosprašné – i na to je třeba při plánování a výsadbě myslet.Drobné ovoce

Dřín obecný

Pro daný typ pěstování jsou vhodné jahody, angrešt i všechny druhy rybízu. Musí ale být vždy v keřových tvarech, nejlépe pravokořenných, nikoli roubované na útlý kmínek. Více než zahradní druhy jahodníku se šlahouny se doporučují měsíční jahody, které na místě vydrží řadu let. Zahradní jahody totiž tvoří oddenky, které místo rychle zarostou a úroda plodů bez pravidelného ošetřování a protrhávání porostu je poměrně malá. Také maliník potřebuje jen občasnou péči (klasické okopávání mu vysloveně škodí) a na místě s dostatkem vláhy spolehlivě plodí. Rovněž borůvky a brusinky jsou dobrá volba, ale jen v případě, máte-li k dispozici dost rašeliny, kterou oba druhy potřebují. Nemůžete-li vytvořit dostatečnou vrstvu, je lepší oba druhy nahradit právě měsíčními jahodami a maliníkem.Odolné liányLiány mají v přírodních porostech nezastupitelné místo, využívají totiž i prostor, který by klasické dřevině nestačil. Třebaže jsou jejich nároky na výživu malé, poskytují přesto dobrou úrodu. Z našich domácích druhů obstojí výborně ostružiník, ze zahraničních stojí za vyzkoušení určitě minikiwi neboli aktinidie. Kdysi se tento druh pěstoval jako dvoudomá rostlina, podobně jako třeba rakytník, dnes jsou ale k dispozici i samosprašné jednodomé odrůdy.Netradiční druhy

Muchovník kanadský

Ovocnými druhy, které se mohou stát kostrou jedlého lesa, jsou také méně prošlechtěné dřeviny pocházející z našich i zahraničních lesů. Některé se díky propagaci staly už známějšími, jiné na větší rozšíření teprve čekají.

  • Rakytník řešetlákový – hit posledních let. Snese i sušší místa, nemá velké nároky na půdu, ale spíš na prostor. Je dvoudomý, takže potřebujete vysadit samčí i samičí rostliny v poměru 1:5. Při výsadbě zohledněte směr větru, samčí rostlina by měla být první, samičí po větru za ní. Pozor, samčí a samičí odrůda mají vždy jiný název! Samčí bývá ‘Pollmix’, samičí třeba ‘Leikora’.
  • Bez černý je tradiční dřevinou venkova, která potřebuje hodně místa a kyprou čerstvou půdu s dostatkem živin. Kvete a plodí i na stinných místech, využití mají květy i plody.
  • Dřín obecný roste pomalu a vytváří keře nebo malé stromy s chutnými plody. Vysazujte ho na teplejší slunné místo, nemá rád zamokřená stanoviště.
  • Zimolez kamčatský – abyste sklidili dost ovoce, potřebuje tento keř dost vody. Je odolný, bez vody sice nezahyne, ale ovocná dřevina z něj Jeřáb černoplodý nikdy nebude.
  • Růže dužnoplodá, růže svraskalá – veliké šípky různého tvaru se dobře zpracovávají, keře dorůstají asi do dvou metrů.
  • Aronie – černý jeřáb – z hlediska výživy jsou její plody zdraví prospěšné a mají široké využití. Malý strom nebo keř plodí jen na slunečném místě, na půdu není náročný. Roste pomalu a vydrží plodit řadu let.
  • Muchovníky – všechny druhy (kanadský, Lamarkův, oválný) vytvářejí chutné plody připomínající borůvky, které se využívají syrové i zpracované. Košaté vysoké keře se vysazují na slunná nebo polostinná místa, nerostou jen na zamokřených nebo příliš suchých místech.

Ovocné dřeviny podle vzrůstu

Jeřáb černoplodý

vysoké stromy – ořešák, jabloň, hrušeň, třešeň, švestka, lískapolovysoké dřeviny – višeň, muchovník, rakytník, bez, mirabelka, kdouloňkřoviny – aronie, maliník, dřín, zimolez, rybíz, angreštpodsadba – jahodník, brusinka, borůvka, klikvapnoucí druhy – vinná réva, aktinidie, ostružiník, růže šípkováMalý slovníček

  • Rostliny dvoudomé – květy jsou rozlišeny na samčí a samičí, ale rostou na oddělených rostlinách, například rakytník.
  • Rostliny jednodomé – květy jsou také rozlišeny na samčí a samičí, rostou ale vždy na jednom stromě, například líska, ořešák, jehličnany.
  • Roubované dřeviny – odrůdy se roubují na podnože, které vyhovují daným podmínkám. Odrůda a podnož mají různý genetický původ.
  • Pravokořenné dřeviny – nadzemní část i kořeny pocházejí z jedné rostliny (vegetativně množené rostliny z řízků, odkopky, semenáče, oddenky).

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Jedlý les II. – Co vysadit?

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě ovoce sklizeň vysadba zahon zahrada
Sdílejte článek

Diskuze