Kdy vám tlakový čistič opravdu pomůže?
Tlakový čistič využijete na zahradě, ale i kolem domu častěji, než si myslíte. Rozhodně ho nenahradí obyčejná hadice. Je velký rozdíl v tom, zda nečistoty z terasy či chodníku spláchnete jen obyčejnou hadicí, nebo ostříkáte […]
Tlakový čistič využijete na zahradě, ale i kolem domu častěji, než si myslíte. Rozhodně ho nenahradí obyčejná hadice.
Je velký rozdíl v tom, zda nečistoty z terasy či chodníku spláchnete jen obyčejnou hadicí, nebo ostříkáte tlakovým čističem neboli wapkou. Ta totiž dokáže vyvinout až čtyřicetkrát vyšší tlak než hadice, proto úklid s ní je nejen rychlejší a tedy méně namáhavý, ale také úspornější. Statistiky dokonce uvádějí, že tlakové myčky spotřebují na důkladné umytí stejně velké plochy až o osmdesát procent vody méně než hadice.
Podle čeho vybírat?
O tom, jak budete s přístrojem spokojeni, rozhoduje jednak průtok vody a také provozní tlak, s nímž pracuje. I když v prvním případě je třeba zohlednit také zdroj. Jestliže budete používat vodu ze studni, která má omezenou kapacitu, je zbytečné brát přístroje s extra velkým průtokem. Jinak je tomu s tlakem. Ten by mě být alespoň 120 barů a samozřejmě platí, že čím vyšší, tím kvalitnější je čistění. I když někdy je na obtíž. Starší betonový chodník by se mohl pod velkým tlakem začít drolit, z okapů odlupovat nátěr a podobně. Proto si vyberte přístroje, kde se dá tlak nastavovat a regulovat.
U tlakových myček platí, se doplňky nejsou pouze pro okrasu, ale naopak rozhodují o tom, jak snadno se vám bude pracovat. S přístrojem samotným sice dostáváte základní sadu trysek či kartáčů, ale ověřte si, zda se dají dokoupit další. Je škoda, když později neseženete náhradní nebo další vybavení. Nejen díky němu objevíte spoustu možností, jak čistič v zahradě a kolem domu využít. Zde je několik z nich:
-
Čistění chodníku – wapka si poradí nejen s běžnými nečistotami na dlažbě, schodech či parkovacím stání, ale například i s mechem. Ten roste na povrchu dlažby zpravidla jen ve slabé vrstvě, ale mnohem častěji bývá pevně usazený ve spárách či pórech přírodního kamene. Proud vody z takového čističe si s ním poradí. Vodou miřte téměř kolmo k povrchu dlaždic a pomalu povrch čistěte ze vzdálenosti zhruba dvacet až třicet centimetrů.
-
Mytí zahradního nábytku – jestliže máte mezi nástavci také mycí kartáč, snadno s ním odstraníte i skvrny ze zahradního nábytku. Pokud je po grilování umaštěný, je vhodné přidat do vody i čisticí prostředek.
-
Plot nejen umyjete – trysky dokážou odstranit mech a další nečistoty i z plotu. Ovšem pozor, jestliže máte starší dřevěný plot, na němž se loupá lak, snižte si výkon čističe, jinak se vám celý smyje. Na druhé straně, jestliže se chystáte na natírání a potřebujete ten původní dostat dolů, jde to s tlakovou myčkou mnohem lépe než klasickými postupy.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
.
Uložit