Prvni1.jpg

Když chcete sklízet ovoce ještě před prázdninami

27. 07. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Za první ovoce se odedávna považovaly třešně. První červené plody kolem cest znamenaly začátek sezony. Ovšem druhů, které lze sklízet ještě před prázdninami, existuje více. Znáte je? Ovoce lze v tuzemských podmínkách sklízet od května […]

Za první ovoce se odedávna považovaly třešně. První červené plody kolem cest znamenaly začátek sezony. Ovšem druhů, které lze sklízet ještě před prázdninami, existuje více. Znáte je?

Minolta DSC

Ovoce lze v tuzemských podmínkách sklízet od května do listopadu; díky tomu si můžeme čerstvé vitaminy dopřávat téměř půl roku. Stačí do zahrady a sadu vysadit ty správné stromy. Zde je přehled těch, které dávají úrodu jako první.

Třešně

Třešně se podle termínu dozrávání dělí do takzvaných sklizňových týdnů, kterých je dohromady sedm a signalizují, kdy se která konkrétní odrůda sklízí. K nejranějším se řadí ´Rivan´a ´Rychlica´, které dávají úrodu už v prvním třešňovém týdnu, tedy koncem května. Rané odrůdy mají jednu obrovskou výhodu – stačí se vyhnout náletu vrtule třešňové, která způsobuje červivost plodů. Ve druhém třešňovém týdnu dozrávají známé odrůdy ´Burlat´a ´Karešova´.

prvni2

Jahody

Téměř současně s ranými třešněmi dozrávají na našich zahradách také jahody. I ty se dělí na skupiny podle termínu dozrávání. Pokud si tedy správně vyberete různé druhy sazenic, lze si sklizeň rozložit na celý měsíc i déle. K raným patří standardní odrůdy ´Honeyone´, ´ Polka´, ´Elsanta´ či ´Elvíra´, z novějších jsou to například ´Adriana´, ´Roxana´ a ´Rumba´. Sezonu jahod hodně ovlivňuje jarní počasí, které ji může jak o dva týdny urychlit, tak oddálit. Nejčastěji ale první úrodu sklízíte na přelomu května a června. Velikou výhodou jahodníku je možnost jeho rychlení, například fóliovými tunely nataženými přes řádky nebo vysazením několika rostlin do skleníku či fóliovníku. Ještě snadněji přenesete do chráněných prostor sazenice v truhlíku.

prvni3

Muchovník

Méně známým ovocem, které dozrává ve stejné době jako jahody, je muchovník. Svou chutí připomíná borůvky, a tak se spolu s jahodami výborně hodí do lehkých dezertů nebo ovocných salátů. Ovšem proti borůvkám je na pěstování naprosto nenáročný, nepotřebuje kyselou půdu, stačí mu běžný zahradní substrát. Keře dorůstají až do výšky čtyř metrů, ale velmi dobře snášejí řez, jímž je lze udržovat vysoké kolem dvou metrů. V zahradnictvích se dnes dá koupit několik odrůd, mezi nejznámější patří ´Martin´, ´Smoky´, ´Thiessen´a ´Prince William´.

Tyto ovocné druhy jsou považované za nejranější, ale existuje ještě jeden druh, který je svými vlastnostmi předčí – zimolez kamčatský – na článek o něm si musíte počkat do zítra 🙂

Marián Komžík, foto autor

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.Flora titulka_06_2016Save

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze