Když už sekačka nemůže…
Do těžko přístupných míst nebo tam, kde možnosti pracovat se sekačkou končí, se dá použít vyžínač nebo křovinořez. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dávat pozor při jejich nákupu? Pro pěkné […]
Do těžko přístupných míst nebo tam, kde možnosti pracovat se sekačkou končí, se dá použít vyžínač nebo křovinořez. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dávat pozor při jejich nákupu?
Pro pěkné okraje trávníku u živého plotu, zídek nebo jiných těžko dostupných míst, kam se nedostanete se sekačkou, vám bez problému pomůže vyžínač. Tam, kde je zapotřebí více síly, protože porost, který není jen travní, se stává těžko průchodným, nasaďte křovinořez.
Pravidla pro jejich nákup
Než začnete vybírat vhodný pracovní stroj, ujasněte si velikost plochy a typ porostu. Tyto na první pohled nevýznamné údaje jsou ve skutečnosti velice důležité a při volbě techniky byste je neměli podceňovat. Pro dosekání udržovaného trávníku na malé, pro sekačku nevhodné ploše, u zídek, plotů, keřů a podobně, si vystačíte s vyžínačem. Pokud vás ovšem trápí dlouhodobě neudržovaný keřový porost nebo přerostlý trávník, bude vaším nejlepším pomocníkem silný křovinořez.
Určitě nezapomeňte zohlednit i velikost udržované plochy. Jiný stroj se používá na padesátimetrovou předzahrádku a zcela odlišně budete postupovat při údržbě pozemku o velikosti pět set metrů čtverečních. Přímá úměrnost však zcela neplatí pro výkon stroje. Samozřejmě, že na velký pozemek je nutný i velký výkon, ale ten oceníte i na malé ploše zarostlé hustými keři a vysokou trávou. Nezapomeňte zohlednit také dostupnost servisu a náhradních dílů. Naopak cena by v žádném případě neměla být na prvním místě. Při nesprávném výběru vašeho pracovního nářadí můžete za pár měsíců skončit také s bolavou páteří nebo rukama.
Lehké a cenově dostupné vyžínačeVyžínače patří sice mezi slabší stroje, ale i zde existují typy s lepší kvalitou i výkonem. Od křovinořezů se často liší v konstrukci hřídele a výkonu motoru. Vyžínače přenášejí mnohdy sílu z motoru na strunovou hlavici pomocí lanka, které ji bez problému udrží. Ovšem pokud byste chtěli strunovou hlavici vyměnit za jiné nástroje, například nůž či pilový kotouč, mohly by vzniknout problémy, stroj by se mohl poškodit a jeho oprava by mohla vyjít na tisíce korun.
Pokud tedy budete chtít používat občas i jiný nástroj než strunu a máte k tomu i dostatečný výkon stroje – ten by se měl pohybovat mezi 0,8–1 kW, aby nedošlo ke zničení motoru, vybírejte výrobky s pevnou hřídelí. Určitě nezapomeňte zohlednit ani váhu celého přístroje. Ta je rozhodující při výběru nejen pro ženy, ačkoli právě ony ocení co nejlehčí zahradní pomocníky.
Jednotlivé typy motorů:
-
Benzinové
-
(+) většinou výkonnější
-
(+) odpadá potřeba elektrického prodlužovacího kabelu
-
(-) hmotnost
-
(-) horší údržba a příprava na práci
-
Elektrické
-
(+) snadnější údržba
-
(+) hmotnost
-
(-) nutnost elektrického kabelu
-
(-) méně výkonné
-
Elektrické akumulátorové
-
(+) snadnější údržba
-
(+) hmotnost
-
(+) odpadá potřeba elektrického prodlužovacího kabelu
-
(-) akumulátor
-
(-) méně výkonné
Není struna jako struna
V neposlední řadě také nezapomeňte zvolit správný typ struny. K mání jsou různé průřezy a průměry. A jaká je ta nejlepší? Od výrobců i profesionálů uslyšíte jistě mnoho různých doporučení na její tvar. Nakupte si struny z různých materiálů a různého typu a po čase sami uvidíte, co vám bude vyhovovat nejvíce. Přestože obecná pravidla existují, vaše zkušenost může být ovšem po několika letech používaní zcela jiná. U struny dejte pozor hlavně na její průměr: zvolíte-li větší, než uvádí výrobce, může dojít k různým potížím od špatného vysunutí až k poškození motoru.
Typy strun:
-
Kulatá
-
(+) nejodolnější
-
(-) hůře seče
-
Hranatá
-
(+) nejlépe seče
-
(-) méně odolná
-
Hvězdicová
-
(+) lépe seče
-
(-) nejméně odolná
Na co ještě dávat pozor?
Mezi další funkce, které usnadní práci s přístrojem, například patří:
-
Systém tap and go – poloautomat, který při každém poklepání upínací hlavy vysune o patřičný kus strunu.
-
Systémy lehkého startování
-
Otočná rukojeť
-
Použití různého příslušenství
Silné a výkonné křovinořezyKřovinořezy patří mezi výkonnější stroje určené pro práci v těžších podmínkách. Disponují velikou variabilitou různých nástavců od strunové hlavice až po pilové kotouče na řezání menších stromků. I zde věnujte pozornost zařízení, které se stará o přenos rotace od motoru k noži; u výkonných typů by se měla o přenos postarat spíše pevná hřídel než lanko. Při výběru křovinořezu berte v úvahu také typ motoru, jenž se liší v mnoha ohledech, které mají vliv na celkové využití stroje.
-
Benzinový dvoutakt
-
(-) hlučnější
-
(-) nutnost míchat směs olej + benzín
-
(+) výkonnější, rychlá akcelerace
-
(+) méně náročný na údržbu
-
Benzinový čtyřtakt
-
(-) složitější údržba
-
(-) zpravidla menší výkon
-
(+) produkuje méně zplodin – do benzinu se nemusí míchat olej
-
(+) nižší spotřeba
Výkon motoru ovlivňuje hmotnost celého zařízení. Z tohoto důvodu myslete na možnost správného vyvážení křovinořezu a jeho uchycení pomocí popruhů. U těžkých strojů volte popruh na obě ramena namísto jednoho. Tyto dva parametry bývají mnohdy velmi opomíjeny, bohužel i ony mají nezanedbatelný vliv na vaši práci a zdraví. Stejně tak jako u výběru vyžínače existuje i zde mnoho užitečných funkcí, které nám zjednoduší start motoru nebo práci se strojem.
Bezpečnost není na posledním místěSnažte se vždy a všude dodržovat zásady bezpečnosti při práci se strojem a mějte na sobě vhodné pracovní oblečení a pracovní pomůcky. I když to zpočátku nemusí tak vypadat, mnohdy používáte opravdu silné stroje, které díky tomu odvedou hodně práce, ale při nesprávném užívání dovedou i značně poškodit zdraví nejen vaše, ale i lidí kolem vás.
Jan Vrbata, foto Shutterstock
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.