Image000-5.jpg

Když vám sekačka nestačí

06. 05. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Mnozí majitelé velkých trávníků časem zjistí, že chození se sekačkou po zahradě zabere hodně času. A začnou uvažovat o koupi traktůrku, nebo rideru. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zda je pro vás lepší rider nebo […]

Mnozí majitelé velkých trávníků časem zjistí, že chození se sekačkou po zahradě zabere hodně času. A začnou uvažovat o koupi traktůrku, nebo rideru. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Zda je pro vás lepší rider nebo traktor zjistíte podle toho, jakou máte zahradu: rovnou a udržovanou, nebo svažitou plnou nerovností? Velkou louku, nebo pozemek plný stromů, záhonů a keřů?

Rider je přerostlá sekačka

Rider má v podstatě parametry silnější sekačky, na které navíc sedíte. Záběr se pohybuje kolem půl metru, není tedy určený na extra velké plochy. Také výkon motoru, zpravidla se pohybuje kolem pěti koní, není nijak velký, zvlášť když sekačku zatěžuje svou hmotností dospělá osoba.

Rider se nejen proto hodí pro rovné pozemky bez velkých výškových převýšení. Oproti traktoru s ním také zvládnete lépe kroužit mezi stromy a keři, vyhnete se záhonům i pergole. Má totiž velmi malý poloměr zatáčení. Při jeho nákupu si připlaťte a zvolte verzi s hydrostatickou nebo variátorovou převodovkou, která usnadňuje manévrování a vyhýbání překážkám, což je jedna z nejlepších vlastností tohoto stroje.

Traktůrek na celý rok

Pro větší pozemek, zahradu ve svahu nebo neudržované louky se vyplatí koupit zahradní traktůrek, který mívá záběr kolem metru. Pokud budete síct pozemek pravidelný jako fotbalové hřiště, můžete ušetřit a koupit si verzi s mechanickou převodovkou. Pro členitější parcely je vhodnější hydrostat, se kterým se lépe manévruje.

Kromě výkonu se při koupi traktůrku zaměřte i na robustnost jeho konstrukce. Zvlášť pokud uvažujete o tom, že z něj uděláte celoroční stroj, který na jaře bud sloužit jako provzdušňovač, v létě sekačka, na podzim s ním odvezete biologický odpad a v zimě se promění ve sněhovou frézu. Chtějte pak výkon alespoň 12 nebo 15 koní. Profesionálové budou volit verzi s dvěma válci na motoru, ale pro hobby použití to není být podmínkou. Záleží ovšem na tom, jak často a na co budete traktor využívat. Chcete-li, aby sloužil dlouhá léta, bude lepší dvouválcový.


DESATERO

Pro sekačky, vyžínače a křovinořezy

1

Na malé pozemky o velikosti do čtyř set metrů čtverečních jsou prakticky i ekonomicky nejvhodnější elektrické sekačky

2

Stále větší oblibě se těší akumulátorové stroje. Nejenže se zlepšuje jejich výkon a výdrž, ale baterii, která tvoří nemalou část ceny, lze používat i do další techniky, například fukaru, křovinořezu, plotostřihu či pily.

3

Na velké plochy, zahrady ve svahu či do jinak náročného terénu si pořiďte sekačku s benzinovým motorem.

4

Méně námahy při sekání vynaložíte se samochodnými typy. Ovšem ty se vyrábějí v takových parametrech, aby měly co nejširší záběr, a proto bývají doplněné silnějším a také těžším motorem a větším košem. Sice to urychlí práci na větších plochách, ale taková sekačka se mnohem hůře ovládá.

5

Potřebujete-li se při sečení vyhýbat stromům, keřům a jiným překážkám, raději si pořiďte snadno ovladatelnou tlačenou sekačku.

6

Většina zahradníků sbírá posekaná stébla do koše. Zvolit však můžete i troje s možností mulčování.

7

K posekání trávy kolem plotů, obrubníků či stromů slouží vyžínače neboli strunovky.

8

Více práce na zahradě zastanou křovinořezy s kovovým kotoučem, poradí si však i s nálety, křovinami, bodláky, kopřivami a snadno s nimi vyčistíte i zanedbané pozemky.

9

Pro křovinořez se také používá označení motorová kosa – dokáže nahradit klasickou kosu a posekáte s ním louku či okolí chalupy, podobně jako se to kdysi dělalo s klasickou kosou. Obejdete se tak bez klasické bubnové sekačky.

10

Pokud máte opravdu velkou zahradu, vyplatí se vám rider nebo traktůrek. Rider je vlastně sekačka, na které pouze sedíte. K zahradnímu traktůrku připojíte vozík i sněhovou frézu a využijete ho po celý rok.

 

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze