Krásné i v zimě
Tvůrci zahrady stojí vždy před těžkým úkolem: jak ji navrhnout, aby byla krásná nejen na jaře a v létě, ale také v zimě, kdy rostliny nekvetou? V tomto období dostávají prostor dřeviny, které mohou nabídnout […]
Tvůrci zahrady stojí vždy před těžkým úkolem: jak ji navrhnout, aby byla krásná nejen na jaře a v létě, ale také v zimě, kdy rostliny nekvetou? V tomto období dostávají prostor dřeviny, které mohou nabídnout něco zvláštního a nezvyklého. Takové jsou třeba krásnoplodky.
Krásnoplodky (Callicarpa sp.) mají – jak napovídá jejich název – plody krásné a velmi nezvyklé barvy. Ozdobné kulovité peckovičky naštěstí nechutnají ptákům, proto zdobí zahradu doslova po celou zimu. Pozornost si však zaslouží také květy, které se objevují ve velkých počtech nahloučené v úžlabí listů a větviček. Nejčastěji mají různé odstíny růžové, purpurové či bordó barvy, mohou ale být i bílé. Zvlášť na podzim vyniknou také jejich pěkné listy, které se v této době vybarvují do nejrůznějších odstínů. Zajímavých druhů mezi nimi naleznete více. Mladé rašící listy purpurové barvy krásnoplodku Bodinierovy (C. bodinieri) zezelenají až později na jaře. Druh čínské krásnoplodky (C. kwangtungegsis) má zase listy pozoruhodně veliké, dorůstající do velikosti až dvacet pět centimetrů. Krásnoplodka americká a krásnoplodka japonská se řadí mezi neopadavé rostliny.
Podmínky pěstování
Krásnoplodky nepatří mezi náročné dřeviny. Zavděčíte se jim chráněným stanovištěm na slunci nebo v polostínu, s vlhčí humózní půdou, dařit se jim bude i v blízkosti jezírka či potůčku. PH půdy by mělo být neutrální či mírně kyselé. Naopka vyhnout byste se měli suchým kamenitým místům na slunečním úpalu.
Krásnoplodky se doporučuje pěstovat vysazené ve větší skupině, čímž jim zajistíte spolehlivé opylení, které je předpokladem pro bohatost plodů. Někdy totiž může jít o dřeviny dvoudomé, což poznáte podle popisu na vizitce v obchodě. Ovšem nejprodávaný kultivar ‚Profusion‘ je samosprašný. Zimu lépe snášejí tyto dřeviny s krytem kořenů, který vytvoříte například z chvojí či jen z nahrnutého listí nebo navrstveného kompostu. Pokud vám keře přece jen namrznou, lze je bez problémů zmladit.
Kam s nimi?
U keřů krásnoplodek či jiných druhů se zajímavě vybarvenou kůrou či plody nejrůznějších tvarů a barev velmi záleží na tom, kam je vysadíte. Když se vám podaří vybrat vhodné místo, můžete zahradě výrazně prospět. Je pěkné, když na záhonech, kam je vysadíte, rostou i další zajímavé druhy, v případě růžových korálkovitých krásnoplodek třeba oranžové mochyně nebo hlohyně, temná plodenství ptačího zobu, či neutrální trsy suchých travin a podobně.
To všechno vám pomůže, aby vámi vybrané efektní druhy na zahradě doslova zazářily. S jejich podílem to ale nepřehánějte, stačí vám klidně jen dva tři pěkné exempláře.
Vybírat je z čeho
Krásnoplodky pocházejí z teplých oblastí Asie, nejčastěji ze střední a západní Číny a Malajsie, najdete je ale i v Austrálii a některých částech Ameriky. Rozkvétají až ve druhé polovině léta, v červenci a srpnu. Na trhu jsou k dostání keře hned několika druhů. Jde například o krásnoplodku Bodinierovu (Callicarpa bodinieri var. giraldii), nejčastěji se prodává její samosprašná bohatě kvetoucí odrůda ‚Profusion‘. Druh krásnoplodky vidličnaté (C. dichotoma) potěší korálkovými plody ve světlé lila barvě (‚Issai‘). Fialové plody má také odrůda ‚Early Ametyst‘. Pěstuje se také krásnoplodka japonská (C. japonica), která kromě plodů v barvě růžové (odrůda ‚Heavy Berry‘) nabízí i raritu, totiž variety s plody bílými (‚Leucocarpa‘ a ‚Albifructus‘), trochu připomínajícími všeobecně známý pámelník. Krásnoplodka americká (C. Americana) má zase jedlé plody, ale stejně jako krásnoplodka japonská není spolehlivě mrazuvzdorná. Oceníte ji však jako pěknou rostlinu do nádob či zimních zahrad.
Foto profimedia.cz, Shutterstock
Další informace najdete v únorovém vydání Flóry.