Kvalitní substrát a hnojivo – nezbytnost pro krásné zahrady a bohatou sklizeň
Základem každého pěstitelského úspěchu je kvalitní půda. Ať už chcete mít nádherné květiny v záhonech či truhlících, nebo plodiny, které vám všichni budou závidět, nesmíte podcenit výběr kvalitního zahradnického substrátu i správného hnojiva. Proto je potřeba, […]
Základem každého pěstitelského úspěchu je kvalitní půda. Ať už chcete mít nádherné květiny v záhonech či truhlících, nebo plodiny, které vám všichni budou závidět, nesmíte podcenit výběr kvalitního zahradnického substrátu i správného hnojiva.
Proto je potřeba, aby půda dostala rychle všechny potřebné živiny. Určitě není od věci stávající hlínu v záhonech „přikrmit“ kvalitním substrátem. Ať už z kompostu nebo přímo koupeným ve specializované prodejně. Vhodná je i klasická rašelina. Do záhonů i truhlíků je ideálním řešením univerzální zahradnický substrát. Jeho využití je široké a jako základ bohatě postačí pro pěstování všech květin i plodin. Takový substrát je vhodný i do skleníků a měl by obsahovat všechny základní živiny a mikroprvky na první období růstu. Na trhu jsou k dispozici i substráty specializované, jako například pro muškáty, pokojové rostliny, bylinky nebo zeleninu.
Abychom se dočkali bohaté sklizně, je nezbytné půdu na zahradě pravidelně přihnojovat. Řešení je několik. Velmi vhodnou volbou jsou hnojiva organická, což je hnůj nebo kompost. Různé druhy hnojiv na bázi zvířecího hnoje dnes už běžně koupíte ve specializovaných prodejnách. Jaké jsou jejich výhody? Například hnojivo vyrobené z kravského hnoje a separované kravské kejdy přispívá k tvorbě cenného humusu a zvyšuje jeho podíl v půdě. Živiny se z něj navíc uvolňují postupně. Hnůj je navíc vhodný pro všechny typy půdy.
Další volbou jsou hnojiva minerální. Účinkují rychle a rostlinám dodají potřebné prvky. Na trhu je k mání řada hnojiv: od univerzálních, až po hnojiva specializovaná pro nejrůznější rostliny či plodiny: muškáty, balkónové květiny, trvalky, jahody, brambory, česnek a cibuli, ovocné stromy nebo okrasné dřeviny. Existují i specializovaná hnojiva podle ročního období, například jarní či podzimní. U minerálních hnojiv však přesně dbejte na dávkování, které je uvedeno na obalu. V případně přehnojení můžete půdě i plodinám spíš ublížit.
Ke zdravému růstu, odolnosti a pohodě potřebují rostliny, podobně jako my lidé, miliardy užitečných mikroorganismů. Jenže prospěšných bakterií je z různých důvodů většinou málo, a tak je musíme půdě dodat zvlášť. Probiotika Weiki jsou speciální směsí několika kmenů užitečných mikroorganismů (především laktobacilů) pro květiny, zeleninu, ovoce, dřeviny, trávník i kompost. Dělají rostliny silnější, zdravější, odolnější vůči škůdcům, plísním a dalším patogenům. Rostliny pak dokážou z půdy vstřebat více živin a lépe snáší změny počasí. Mají silnější kořeny, bohatší květy i chutnější plody. „A to přírodní a ekologickou cestou. Krásné výsledky uvidíte už po měsíci,“ říká Tereza Veselá, odbornice na výživu a pěstování rostlin ze společnosti Mountfield. Probiotika nenahrazují hnojivo, ale dělají hnojení efektivnějším. Část prvků z minerálních hnojiv se totiž po čase odplaví do okolí, protože rostliny nedokážou všechny živiny zpracovat najednou. Probiotika vrací do půdy život a díky tomu se v ní vytvářejí zásoby živin na „horší časy“. Rostliny si pak mohou sáhnout pro svačinku, kdykoli je potřeba. Půda s probiotiky průběžně servíruje kořínkům rostlin potřebnou dávku fosforu a draslíku – prvků, které nejvíce ovlivňují chuť a kvalitu úrody.
Ať už jste sváteční zahrádkáři nebo pěstujete květiny i plodiny ve velkém, výběr kvalitního substrátu a správného hnojiva rozhodně nepodceňujte. Investice do nich, přestože nejsou rozhodně nijak závratné, se vám mnohonásobně vrátí.
Více na www.mountfield.cz
Komerční prezentace