Malé stavby pro radost
Sice se jim říká malé, do zahrady ale přinášejí velký užitek. A také změnu. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, najdete jich mnoho. Patří mezi ně přístřešky pro auta, dětské herní prvky, zahradní domky či klasické […]
Sice se jim říká malé, do zahrady ale přinášejí velký užitek. A také změnu. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, najdete jich mnoho. Patří mezi ně přístřešky pro auta, dětské herní prvky, zahradní domky či klasické kůlny a samozřejmě altány a pergoly. Zatímco jedny mají funkcí spíš relaxační, od jiných majitelé očekávají především užitek. Víte, podle čeho je vybírat?
Malé zahradní stavby mají jedno společné. Pokud chcete, aby vám dobře sloužily, musíte si nejen dobře vybrat, ale také pro ně najít správné místo. O něm rozhoduje hlavně způsob využití. Zatímco pergolu, které se někdy také říká přidaný pokoj, byste měli postavit co nejblíž domu a terasy, přístřešek pro auto do sousedství vjezdu, domek na nářadí a techniku tak, aby nebyl přímo na očích, ale zároveň jste ho měli pod kontrolou. Umístění ve vzdáleném rohu parcely totiž přímo láká zloděje podívat se dovnitř.
Když hledáte vhodné místo
Pergoly či altány, které se mají stát centrem dění, kde chcete grilovat a pořádat rodinné oslavy mají stát co nejblíže u domu. Budete to tak mít blízko do kuchyně pro nádobí i potraviny. Navíc sem zpravidla není problém natáhnout přívod elektřiny, ať už pevný nebo jen prodlužovačku, když potřebujete zprovoznit elektrický gril nebo si večer posvítit. Pozor také u pergol a otevřených altánů ne jejich orientaci na světové strany. Neustále foukající vítr není nic příjemného. A protože u nás nejvíce fouká od západu či severozápadu, je dobré mít z této strany nějakou zábranu – zídku, několik jehličnanů nebo aspoň obyčejnou plachtu. Dejte také pozor, abyste posezení neumístili do průvanu, brzy by vás tady začala bolet hlava.
Zahradní domek nebo kůlnu, kde chcete skladovat sekačku a další zahradní techniku, postavte tak, aby nebyla moc na očích lidem z ulice. Bude lepší, když skoro nikdo neví, že takový dome máte a co tam skladujete. Přece jen hodnota věcí se pohybuje v tisícikorunách , což zloděje láká.
Velikost, která zahradě sluší
Zvlášť u menších zahrad je třeba myslet na to, že velikost pergoly či altánu by měla odpovídat svému okolí nejen zvoleným materiálem, ale i velikostí. Na menších pozemcích je pak vhodné zvolit typ, který přímo navazuje na dům.
Při výběru nebo stavbě pak myslete na to, že nedílnou součástí pergol jsou rostliny. Nezapomeňte tedy zohlednit jejich hmotnost a rychlost růstu i vhodné podmínky pro pěstování. Zvlášť pečlivý výběr je třeba u staveb, které přímo navazují na dům. Jestliže zvolíte stálezelené druhy a necháte jimi porůst i střechu, nepropustí dovnitř slunce nejen v horkém létě, což je žádané, ale ani v zimních a podzimních měsících. V sousední místnosti pak můžete mít šero a přirozené světlo vám zde bude chybět.
Z materiálů vede dřevo
Ačkoli jsou k mání domky plastové, altány s kovovou konstrukcí a pergoly s polykarbonátovým zastřešením, základním materiálem zahradních staveb stále zůstává dřevo. Nejčastěji se používají smrkové profily, které nejlépe vyhovují jak kvalitou, tak cenou. Pokud to firma nabízí, zvolte dřevo nikoli surové, ale napuštěné impregnační látkou. Sice je o něco dražší, ale má delší životnost a v prvních letech si ušetříte starosti s pravidelným natíráním. Samozřejmě byste si mohli objednat i nějaké exotické dřeviny, ale cena stavby by pak mohla být i několikrát vyšší.
Zatímco u konstrukce se nikomu experimentovat nechce, při výběru zastřešení to bývá jiné. Nejčastěji se setkáte s takzvanými lehkými střešními krytinami, často je to asfaltový šindel nebo lepenka, mnohem dráž potom přijde ten dřevěný. Oblíbeným materiálem na zastřešení pergol, zvlášť pokud navazují přímo na dům, je polykarbonátu. Je to hlavně kvůli světlu, které propouštějí. Sedět ve stínu a polotmě není nic příjemného. Samozřejmě konečná podoba záleží na tom, zda dáte přednost levnější prefabrikované stavbě, nebo si ji postavíte sami či vám ji někdo udělána zakázku.
Koupit, nebo stavět?
Vyrobit si svépomocí, koupit, nebo nechat udělat na míru? To jsou tři základní možnosti, jak získat zahradní stavbu. Každá z nich má své výhody i nevýhody.
Malé zahradní stavby jsou k mání v různých marketech pro kutily a dřevoprodejnách. Jejich cena se pohybuje přibližně od pěti do padesáti tisíc korun, záleží na typu a její velikosti. Dodací lhůta u hotových výrobků je zhruba týden, u těch vyráběných na zakázku měsíc až dva. K jejich výhodám patří to , že si budoucí stavbu můžete prohlédnout v reálu, máte tak lepší představu, jak vypadá a jak se bude do zahrady hodit. Za minus lze označit omezené množství typů a velikostí.
Pokud se rozhodnete opatřit si stavbu tímto způsobem, prodejce vám domů doveze stavbu rozloženou na jednotlivé díly, a to včetně střešní krytiny a montážních prvků. Vy si pak musíte připravit pouze zpevněnou plochu, u altánů to může být dlažba, pro chatky a kůlny je lepší základová deska. Jednotlivé dřevěné prvky už jsou povrchově ošetřené a sestavujete je podle návodu, který také dostáváte. Dozvíte se v něm i další rady, jak o stavbu pečovat, tedy hlavně po jaké době ji natřít a čím.
Jestliže si z omezení nabídky nemůžete vybrat, truhlář vám ji postaví na míru. Nejenže si samo rozhodujete o velikosti a tvaru, ale také sladit materiály. Malé stavby a domu. Tedy konstrukce ze dřeva může být stejná jako plot, shodné lze zvolit i zastřešení. Na vás záleží, zda si necháte stavbu navrhnout, vyrobit i postavit, nebo se do montáže pustíte sami, u jednodušších typů se to vyplatí, protože ušetříte až pětinu z ceny. Stejně tak se lze rozhodnout, zda ho chce i s konečnou povrchovou úpravou, nebo jestli ho budete natírat sami.
Nejlevněji vás vyjde stavba udělaná svépomocí. Ovšem ta si žádá patřičnou zručnost a a také čas. A protože stále více lidí chce zahradu bez práce, nechává si malé zahradní stavby dělat kompletně na klíč.
7 rad pro výběr malých zahradních staveb
-
Nejprve zajděte na stavební úřad a zjistěte si, jaké náležitosti máte před zahájením stavby splnit
-
Dobře vyberte místo podle typu a využití stavby
-
Dbejte na to, aby odpovídala stylu vašeho domu i okolí, podle toho volte tvary i materiály
-
Jestliže si chcete stavbu koupit nebo nechat dělat na míru, počkejte na zimu, kdy jsou mimo sezónu levnější
-
Ušetřit můžete i tím, že si ji sami smontujete, případně natřete
-
Ověřte si, co vám firmy dodá v rámci obvyklé ceny a za co si musíte připlatit
-
Informujete se, jak máte připravit prostor, kde bude stavba instalovaná – někdy stačí jen srovnaná a zpevněná plocha, jindy potřebujete základové pásy či desku
Magdaléna Krajmerová,foto profimedia.cz a Shutterstock
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
.