Na úklid stačí pouze voda
Bráníte se používání chemických přípravků v zahradě, pěstujete si domácí zeleninu v biokvalitě… A zároveň vymýváte bedýnky, v nichž ji skladujete, savem a na mytí terasy vezmete saponát. Přitom skoro dokonalé čistoty lze dosáhnout pouze […]
Bráníte se používání chemických přípravků v zahradě, pěstujete si domácí zeleninu v biokvalitě… A zároveň vymýváte bedýnky, v nichž ji skladujete, savem a na mytí terasy vezmete saponát. Přitom skoro dokonalé čistoty lze dosáhnout pouze vodou. Stačí ji proměnit v páru nebo využít jejího tlaku.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Nejen tlakové čističe vám pomohou s ekologickým úklidem v zahradě. Využít můžete i parní čističe, a to jak malé ruční, tak větší typy, připomínající vysavače. Téměř vždy jsou vybavené příslušenstvím, díky kterému si zvolíte správný nástavec například na mytí truhlíků a květináčů nebo větších rovných ploch. Oceníte je všude tam, kde jde o zdraví rostlin, úrody, tedy i vaše. Pára totiž dokáže zabít až 99,99 % všech běžných bakterií.
Čištění párou
Horká pára o teplotě až sto stupňů, která se v přístroji vytvoří z vody, nejenže uvolňuje špínu i z různých spár a hůře dostupných míst, ale takto vysoká teplota má výborné dezinfekční účinky a zabíjí většinu běžných bakterií. Pokud tedy potřebujete vydezinfikovat nádoby, abyste zabránili přenosu chorob z jedné rostliny na druhou, nebo umýt bedýnky, v nichž jste přes zimu skladovali úrodu, a nyní je chcete využít jinak, zkuste to s párou. Její mikroskopicky malé části pronikají i do těžko přístupných štěrbin a nejmenších prohlubní, aby důkladně odstranily všechny nečistoty.
Některé čističe nabízejí možnost plynule si nastavit a přizpůsobit sílu páry potřebám čištění. Vedle tlaku páry lze také regulovat sytost páry od paprsku páry až po proud horké vody, který je účinný při rozpouštění pevně ulpívajících nečistot. Větší a víceúčelové čističe mohou mít i dvě oddělené nádrže, přičemž v jedné se voda ohřívá a z druhé už páru čerpáte. Díky tomu s nimi můžete pracovat delší vodu, aniž byste museli neustále dopouštět vodu a čekat, kdy bude čistič opět provozuschopný.
Když čistíte pod tlakem
Jestliže se rozhodnete v zahradě používat místo hadice tlakový čistič, ušetříte si nejen čas, ale i peníze. Wapka totiž dokáže vyvinout až čtyřicetkrát vyšší tlak než hadice, proto úklid s ní je nejen rychlejší, tedy méně namáhavý, ale také úspornější. Statistiky dokonce uvádějí, že tlakové myčky spotřebují na důkladné umytí stejně velké plochy až o osmdesát procent vody méně než hadice.
O tom, jak budete s přístrojem spokojeni, rozhoduje jednak průtok vody a jednak provozní tlak, s nímž pracuje. I když v prvním případě je třeba zohlednit také zdroj. Jestliže budete používat vodu ze studny, která má omezenou kapacitu, je zbytečné brát přístroje s extra velkým průtokem. Jinak je tomu s tlakem. Ten by mě být alespoň 120 barů a samozřejmě platí, že čím vyšší, tím kvalitnější je čistění. I když někdy je na obtíž. Starší betonový chodník by se mohl pod velkým tlakem začít drolit, z okapů odlupovat nátěr a podobně. Proto si vyberte přístroj, kde se dá tlak nastavovat a regulovat.
U tlakových myček platí, že doplňky nejsou pouze pro okrasu, ale naopak rozhodují o tom, jak snadno se vám bude pracovat. S přístrojem samotným sice dostáváte základní sadu trysek či kartáčů, ale ověřte si, zda se dají dokoupit další. Je škoda, když později neseženete náhradní nebo další vybavení. Nejen díky němu objevíte spoustu možností, jak čistič v zahradě a kolem domu využít.
Co všechno lze mýt tlakovým čističem?
• jízdní kola• zahradní nářadí a nástroje• zahradní a balkonový nábytek • ploty a menší zahradní cestičky nebo kamenné desky• motocykly a skútry• malé automobily• venkovní schodiště a větší zahradní cestičky• automobily střední třídy a kombi• zahradní a kamenné zídky• obytné a terénní automobily • bazény a velké terasy• vše kolem domu a fasády
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.