Nasbírejte si semena na příští jaro
Koupit, nebo si nasbírat vlastní? Pokud dáváte přednost semenům květin či zeleniny z obchodu, počkejte si na jaro. Lákavé stojany se sáčky budou opět na každém rohu. Ovšem pokud upřednostňujete vlastní zdroje, právě teď přichází […]
Koupit, nebo si nasbírat vlastní? Pokud dáváte přednost semenům květin či zeleniny z obchodu, počkejte si na jaro. Lákavé stojany se sáčky budou opět na každém rohu. Ovšem pokud upřednostňujete vlastní zdroje, právě teď přichází čas na domácí sběr semínek.
Některé rostliny jsou pro domácí semenaření přímo ideální. Pokud chcete osít větší plochu měsíčkem – odolnou pohlednou letničkou, která je jedlá, léčivá, a ještě prospívá půdě – skutečně se vyplatí semena nasbírat. Rostliny jich teď nabízejí celé hrsti. Podobně jednoduše to zvládnete i se slézem maurským, okrasným mákem, heřmánkem, afrikánem, měsíčnicí, lichořeřišnicí, slunečnicí a mnoha dalšími květinami. Méně běžné bývá pěstování zeleniny z vlastního osiva, přestože u některých druhů je to docela snadné. Stačí pěkně vyvinuté a zdravé ředkvičky a saláty nechat vykvést a semena dozrát.
Jak na správné sklízení
Semínka sklízejte nejlépe za slunného počasí a ještě je dosušte na suchém místě podobně jako bylinky –, nevadí jim však světlo. Některá lze sklízet postupně a sušit na sítu nebo papíru, což platí pro měsíčky nebo afrikány. U kopru, fazolí nebo hrachu se zase doporučuje uříznout při dozrávání celé rostliny, zavěsit je a nechat uschnout. Poté semena ručně vydrolte, nebo pokud jste se do rozmnožování pustili ve větším množství, vymlaťte v pytli. Semena se poté od ostatníchčástí rostliny oddělují na sítech nebo opatrným vyfoukáváním. Pozor na to, že jakmile dozrají, začnou sama vypadávat, proto je sklízejte včas a pod dosoušené rostliny rozložte papír.
Semena dužnatých plodů, například paprik a okurek, vyžadují jiné zacházení. Je třeba z nich odstranit nejen zbytky dužiny, ale i sliz. Mnohem snáze to půjde, pokud je necháte i se šťávou z dužiny jeden až tři dny zkvasit v teple v obyčejné skleničce. Tato procedura jim neublíží, naopak je zbaví všeho nežádoucího. Teprve poté je důkladně propláchněte na hustém sítku a ještě důkladněji usušte.
Aby přežila zimu
Aby semena udržela kvalitu do jara nebo i do dalších let, musí být uložena v chladu, a především v suchu. Uskladněte je tedy buď na místě s nízkou vzdušnou vlhkostí, nebo v těsně uzavřených nádobách; využít lze i sáčky se silikagelem, které jsou součástí mnoha produktů a po vysušení v troubě nebo na topení opět pohlcují vlhkost. Sucho je pro zdravé přezimování semen důležitější než vhodná teplota, i když semenům svědčí spíše ty nižší. Ideální je chladná místnost, alternativu nabízí chladnička, kde ale musíte dávat pozor na vyšší vlhkost, někteří pěstitelé zase nedají dopustit na mrazničku. Podmínky by se především neměly měnit – kolísání teploty semínkům nesvědčí.
5 pravidel domácího semenaření
-
Vybírejte pouze semena ze zdravých a dobře vyvinutých rostlin.
-
U cizosprašných druhů sbírejte semena vždy z více jedinců.
-
Vyvarujte se dalšímu pěstování odrůd označených jako F1 hybrid. Jejich potomstvo bude nevypočitatelnou směsicí vlastností.
-
Pestrá, stále kvetoucí zahrada s úkryty pro včely samotářky a čmeláky přiláká dostatek opylovačů, většinou nezbytných k tomu, aby semena dozrála.
-
Sáčky a nádobky, v nichž máte semena uložená, pečlivě označte.
Druhy, u kterých je domácí semenaření snadné:
Kromě většiny okrasných letniček jsou pro začátečníky vhodné i salát, ředkvička, rajčata, fazole a hrách; jde o samosprašné druhy, nehrozí tedy křížení odrůd. Také roketa, kopr, koriandr, kerblík, brutnák, zahradní saturejka a řada dalších bylinek se k semenaření hodí. Tyto druhy se velmi snadno množí i samovýsevem – podobně jako měsíček nebo heřmánek.
Druhy, které vyžadují složitější zacházení:
-
Dvouletky, které se musí pěstovat do dalšího roku, aby daly semena, ačkoli se pro květy nepěstují, tedy například mrkev, černý kořen, kadeřávek, řepa a další.
-
Cizosprašné rostliny, u kterých snadno dochází ke křížení odrůd, například dýně. Je třeba, aby kvetly v rozdílnou dobu, byly od sebe odděleny překážkou, dostatečnou vzdáleností, nebo se vysazovaly po větru atd.
Podrobnosti o semenaření jednotlivých druhů včetně obtížných naleznete například v publikaci nazvané Pěstujeme si vlastní semínka. Autoři Petr Dostálek a kolektiv obecně prospěšné společnosti Gengel
Dědictví po prababičce
Zcela nezbytný je sběr vlastních semen, pokud uchováváte nějakou starou, krajovou, nebo dokonce rodinnou odrůdu. Právě díky domácímu semenaření, které dříve bývalo zcela běžné, dnes je vzácnější, ale pomalu se vrací, se uchovaly mnohé cenné odrůdy. Dokonce existují nadšenci, kteří berou jejich uchování jako své poslání. Založili obecně prospěšnou společnost Gengel, jež zprostředkovává výměnu osiva mezi pěstiteli, a umožňuje tak starým odrůdám přežít. Možná nejsou tak výkonné jako moderní hybridy, ale mnohdy mají zvláště pro zahrádkáře řadu cenných vlastností. A také je to krásné dobrodružství. Svým výběrem například z nejčasněji zrajících nebo nejvyšších rostlin můžete odrůdy dále rozvíjet.
Jana Bucharová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.Save