Objevte jemnou krásu dymnivek
Ozdobou zahrady mohou být jen takové rostliny, kterým se zde dlouhodobě daří. Neuděláte tedy nikdy chybu, zvolíte-li domácí druhy. Nemusí jít zdaleka jen o ty vysloveně přírodní, často se některé z nich záměrně šlechtí, aby […]
Ozdobou zahrady mohou být jen takové rostliny, kterým se zde dlouhodobě daří. Neuděláte tedy nikdy chybu, zvolíte-li domácí druhy. Nemusí jít zdaleka jen o ty vysloveně přírodní, často se některé z nich záměrně šlechtí, aby vznikly odrůdy, jež se dobře přizpůsobí místním podmínkám a zároveň zaujmou výraznými květy nově vzniklých odrůd. To platí i pro dymnivky.
V PŘÍRODĚ
Pod listnatými stromy ve světlých vlhčích hájích právě v tomto čase objevíte fialové, výjimečně i bílé květy dymnivky duté (Corydalis cava). Tato trvalka patří do čeledi zemědýmovitých a je také blízkou příbuznou mákovitých rostlin. Lysá lodyha, která vyrůstá z podzemní duté hlízy, je vysoká kolem třiceti centimetrů. Na ní většinou bývají dva světlezelené listy s dlouhými řapíky. Kvítky vyrůstají z úžlabí listenů a tvoří květenství ve tvaru hroznu. Dymnivky najdete v nížinách i v podhůří v době, kdy stromy ještě nejsou olistěné.
V ZAHRADĚ
V zahradách se můžete setkat se dvěma druhy dymnivek. Rozšířenější bývá nízká dymnivka žlutá (Corydalis lutea, také Pseudofumaria lutea), která sice pochází ze Středomoří a Alp, ale v tuzemských podmínkách se velmi úspěšně aklimatizovala. Rostlinky s jemnými lístky dorůstají asi dvaceti pěti centimetrů. Nejčastěji je najdete ve stinných částech zahrad, přímé slunce nesnášejí. Líbí se jim ve spárách skalek, zídek a starých kamenných schodišť. Jsou ideální květinou pro odvrácené strany skalek. K výhodám patří dlouhá doba kvetení. Tento druh se množí semeny, které roznášejí do okolí mravenci, a na místě se bez problémů drží dlouhá léta.
Druhým druhem je robustnější, asi třicet centimetrů vysoká dymnivka pevná (Corydalis solida). Mívá květy v nejrůznějších odstínech růžové, někdy i bílé. Je pro ně typická výrazná ostruha, květy tvoří pěkné hrozny. Vytváří krásné barevné koberce pod stromy, nejlépe jí vyhovují vlhké polostinné partie s humózní půdou. Často se rozšiřuje samovýsevem, může se i dělit.
Dymnivky jsou jedovaté, navzdory tomu se ale dříve – podobně jako třeba čemeřice – používaly i jako významné léčivky.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
.