00-HLAVNI_profimedia-0035739006.jpg

Padesát odstínů šedi? Dejte přednost zelené

08. 04. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Časné jaro v zahradě patří zelené v mnoha odstínech. Jiná varianta barvy zdobí listy v této době kvetoucích cibulovin, jiná čerstvě rašící trvalky nebo listnáče. Pozadu nezůstávají ani stálezelené druhy dřevin a nové přírůstky jehličnanů. […]

Časné jaro v zahradě patří zelené v mnoha odstínech. Jiná varianta barvy zdobí listy v této době kvetoucích cibulovin, jiná čerstvě rašící trvalky nebo listnáče. Pozadu nezůstávají ani stálezelené druhy dřevin a nové přírůstky jehličnanů. Někomu může období, než začnou barevně kvést trvalky, připadat trochu jednotvárné, jiní jsou jím nadšení.

00 HLAVNI_profimedia-0035739006

Navrhujete-li zahradu tak, aby zde převládaly zelené rostliny před bohatě kvetoucími, neměli byste zapomenout na jeden dominantní prvek, který se stane středobodem prostoru, dodá mu určitý řád a bude na něj navazovat okolní výsadba. Může to být krásná nádoba či drobná plastik, dobře fungují i lavičky. Díky nim se vám budou lépe hledat místo pro rostliny. Buď je vysadíte do bezprostředního okolí tohoto prvku, nebo z nich vytvoříte pozadí.

1. Bohyšky

Bohyšek jsou v nabídce zahradnictví doslova desítky odrůd. Tady najdete tři odlišné barevné typy – odrůdu s velikými modrozelenými listy bez kresby ‚Blue Angel‘, zelené listy s výraznou žilnatinou má například ‚Fortunei´ či ‚Elegans‘ a ty zlatě vroubené nejdete třeba ‚Wide Brim‘. Bohyšky preferují polostinné místo s kyprou humózní půdou.

shutterstock_266702276

2. Kokořík

Jde o rostlinu příbuznou s konvalinkou, dobře se jí daří vedle rostlin s většími listy, které napodobují vlhké lesní mikroklima. Na zahradě se pěstuje buď lesní druh kokoříku vonného či bohatěji kvetoucí kokořík mnohokvětý.

shutterstock_176334677

3. Orlíčky

Časně kvetoucí trvalky zde zastupují oblíbené orlíčky, a to v bílých a sytě fialových odstínech. Ani o tyto krátkověké trvalky není třeba se nijak starat, na záhonu se často přesévají a vydrží zde řadu let. Často ale vlivem míchání genetického materiálu ztrácejí svoji původní barvu květů.

4. Dřeviny

Malé dřeviny ve výsadbě zastupuje dokulata sestříhaný panašovaný zimostráz, přirozené forma zase dává vyniknout neobvyklé růžové barvě listů japonského javoru. Ten je velmi citlivý na suchý vzduch a úpal, proto pro něj najděte místo v bohaté výsadbě okolních rostlin, které ho chrání.

5. Hakonechloa

S travinami nemůžete udělat nikdy chybu, ale do výsadby nezařazujte pokud možno více druhů, jinak by jejich habitus naplno nevynikl. Odrůda rákosovky ‚Aureola‘ se svěže žlutozelenými listy má pěkný tvar, trs se příliš nerozrůstá, zůstává kompaktní i po delší době pěstování. Potřebuje vlhčí polostinné místo, na plném slunci se mohou listy této okrasné traviny popálit.

6. Kapradiny

Kapradiny tady vytvářejí protiváhu robustním listům bohyšek. Měly by být vysazeny tam, kde jejich jemné listy vyniknou, vhodné jsou kraje výsadeb nebo místa u jednobarevného pozadí, jako jsou zdi či pevné ploty.

profimedia-0013366444

7.  Kakost

Ve výsadbě nesmějí chybět ani další trvalky, například čemeřice nachová nebo kakosty, které se sice hodí spíše na slunná místa, ale najdou se také druhy do stínu, jako například kakost hnědočervený.

8. Trojčetka

Na kraji záhonu lze rozeznat další málo obvyklou rostlinu na stinná místa – bíle kvetoucí trojčetku velkolistou z čeledi liliovitých.

Foto profimedia.cz

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_03_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze