Pěkné a chytré květináče
Pěstování pokojových rostlin je krásný koníček, který při pohledu na bujně rostoucí a krásně kvetoucí zeleň přináší pěstiteli uspokojení. I nenáročné pokojovky ale vyžadují určitou pozornost a práci. Existují však různé vychytávky, které vám péči […]
Pěstování pokojových rostlin je krásný koníček, který při pohledu na bujně rostoucí a krásně kvetoucí zeleň přináší pěstiteli uspokojení. I nenáročné pokojovky ale vyžadují určitou pozornost a práci. Existují však různé vychytávky, které vám péči o rostliny v bytě mohou výrazně usnadnit.
Pokojové rostliny potřebují nejen pravidelnou zálivku, přihnojování a případně i tvarování a řez, ale čas od času i přesazení. Mladé bujně rostoucí rostliny v malém květináči se přesazují každým rokem, starší a vzrostlejší vždy jednou za dva až tři roky. A právě tehdy vyvstane otázka týkající se vhodných květináčů. Chcete-li si práci usnadnit a ne přidělávat, vyplatí se tyto nádoby vybírat pečlivě. Samozřejmě ale záleží i na vašem vkusu a stylu zařízeného bytu. Nabídka květináčů je však přebohatá, proto si vybere určitě každý.
Nové materiály
Ty tam jsou doby, kdy se pod slovem květináč rozuměla pouze hliněná nádoba doplněná stejnou podmiskou, případně schovaná v plastovém obalu. Dnes se vyrábějí květináče i obaly z nejrůznějších materiálů od terakoty přes sklo, kámen a dřevo až po moderní plasty. Luxusní interiérové květináče, které vyniknou v moderním bytě, se zhotovují například z kompozitního materiálu, jehož ruční zpracování zaručuje originalitu každého kusu. Výhodou těchto nových materiálů je lehkost, pevnost a vysoká odolnost a také široké možnosti povrchové úpravy, například věrná imitace přírodního kamene. Některé je ale nutné doplnit o gumovou vložku, aby nepropouštěly vodu.
Mobilní zeleň
Pro opravdu velké rostliny, palmy, juky apod., se vyplatí pořídit nádoby, které usnadní jejich přemísťování, zejména pokud máte možnost rostliny letnit na zahradě či terase. Také občasné sprchování, které zbaví rostliny prachu a pomáhá i v boji proti škůdcům, je mnohem jednodušší, když je rostlina umístěna v nádobě na kolečkách, případně v koši, který je opatřen úchyty pro přenášení. Ke snadnému přesunu zeleně jsou určeny i pojízdné desky a stojany na kolečkách, které jsou k dostání v různém provedení – hranaté i kulaté, ze dřeva i z kovu.
Zalévá samo
Samozavlažovací květináče jsou zase řešením pro ty, kdo mají rádi živé rostliny, ale každá jim dříve či později zahyne, protože ji nestíhají nebo zapomínají pravidelně zalévat a pak ji jednou za čas přelijí. Květináče se zásobou vody a případně i výživných látek, které rostlina potřebuje ke zdravému růstu, zastanou zalévání za vás. Stačí naplnit zásobník vodou a květináč zajistí rostlině dostatečný přísun vláhy, podle velikosti květináče až na 12 týdnů. Bez problémů tedy můžete odjet třeba na hory, aniž by vaše pokojové květiny trpěly suchem nebo naopak přemokřením následkem vaší snahy je vodou předzásobit. Menší dvojité samozavlažovací květináče je výhodné použít například i k pěstování bylinek. Stranou digitalizace nezůstává ani péče o pokojové květiny. Svědčí o tom novinka, která zní trochu jako sci-fi – digitální zavlažovač řízený smartphonem a chytrý květináč. Inovativní zařízení stačí nastavit přes Bluetooth a speciální aplikaci a zalévat pak můžete třeba z postele nebo oblíbeného televizního křesla.
Rostliny hlavou dolů
Některé rostliny rostou ve volné přírodě kořeny vzhůru samy od sebe. V interiéru umožní takové „obrácené“ pěstování například závěsný květináč Sky Planter na lanku upevněný ke stropu pomocí hmoždinky. O výživu rostliny zajištěné pomocí síťky se stará nádržka z neglazované keramiky umístěná ve dně květináče, která ji průběžně zásobuje vodou. Součástí květináče je i indikátor hladiny vody v nádržce. Pokojové květiny se tak mohou volně vznášet v prostoru podobně jako stropní svítidla. Květináče tohoto typu lze využít například pro pěstování bylinek, ale i dalších rostlin.
Vertikální pěstování
V architektuře si v poslední době získávají oblibu vertikální zahrady. Na svislých plochách je ale možné pěstovat i pokojové rostliny, a to v magnetických květináčích, které se upevňují na kovové povrchy. Pokud si navíc ke květináčům dokoupíte i magnetický disk, můžete s jeho využitím ozelenit jakýkoli svislý povrch – dřevo, keramiku i obyčejnou zeď. K dostání jsou květináče hranaté i kulaté a v nejrůznějších barvách, takže je můžete sladit s ostatním zařízením interiéru.
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM IKEA A MONSTERRA STUDIO
Pěkné a chytré květináče
Save
Uložit