Ploty_1.jpg

Plot: váš spolehlivý osobní strážce

19. 05. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Vysadit na hranici zahrady několik jehličnanů nebo vymezit pozemek kolem chalupy pouze jednoduchými dřevěnými kůly, které nezakryjí výhled do okolí, je sice elegantní řešení, ovšem tak trochu na nic. Plot by měl nejen ukazovat, kde […]

Vysadit na hranici zahrady několik jehličnanů nebo vymezit pozemek kolem chalupy pouze jednoduchými dřevěnými kůly, které nezakryjí výhled do okolí, je sice elegantní řešení, ovšem tak trochu na nic. Plot by měl nejen ukazovat, kde začíná soukromý prostor, ale zároveň ho i chránit před nezvanými návštěvami.

ploty_1

Klasikou stále zůstávají ploty ze dřeva. Ovšem velmi často majitelé sázejí na pohodlí a volí jako výplně takové materiály, které budou sloužit dlouhá léta, a to bez velkých nároků na údržbu. Proto klasické pletivo se dnes prodává výhradně s poplastovaným povrchem, dřevěné plaňky nahrazují výlisky z umělé hmoty nebo dřevoplastu.

Výplň z plastu

Že jste ještě nikdy neviděli plot z plastových planěk? Určitě ano, jen majitelé zvolili ten lépe vypadající typ. Prodávají se totiž levnější, vyrobené z recyklátu, a dražší, pro něž se vžilo označení z dutého plastu. U těch prvních narazíte na omezenou nabídku barevnosti, neboť použít lze jen takové odstíny, jimiž lze překrýt barvy recyklovaných plastů; nejčastěji jde o hnědou, zelenou, červenou či černou. Pokud toužíte po bílém plotu, který vám bude ladit například s okny, sáhněte po těch z dutého plastu. Profily, z nichž se vyrábějí, jsou téměř totožné s těmi okenními. A to i v případě, že jste zvolili rámy imitující dřevo. Také u plotových planěk lze povrch opatřit fólií s dekorem dřeva. Na první pohled tak nikdo nepozná, že jste tradiční materiál vyměnili za plast.

Další alternativou jsou výplně z takzvaného dřevoplastu. Jde o kompozitní materiál, který se zhruba půl na půl skládá z dřevěných vláken a polypropylenu. Díky tomu si uchovává vzhled dřeva, ovšem nevyžaduje pravidelné natírání, nehnije, a protože je probarvený v celé hmotě, v případě poškrábání či uštípnutí není – na rozdíl od plastu potaženého fólií – poškození vůbec vidět.

Obyčejné pletivo není obyčejné

Zatímco do ulice, kde je více na očích, většina majitelů volí hezčí a honosnější ploty s dřevěnou či plastovou výplní, do zahrady zpravidla využijí obyčejné pletivo. I když ono už není úplně obyčejné. V naprosté většině se dnes prodává poplastované, kde je zinkový drát potažen vrstvou plastu, takže se nemusí natírat. Dostanete ho v několika barevných odstínech. K nejžádanějším však patří zelená a hnědá, které nejlépe splynou s okolní zahradou.

Ovšem z kovu se vyrábí nejen pletivo, ale i celé výplně. Ideální je, pokud jsou ploty a brány, zhotovené z ocelových profilů, po zabroušení a odmaštění pozinkovány; tím jsou dokonale chráněné proti povětrnostním vlivům a jsou ideálně připravené pro konečnou barevnou úpravu. Speciální skupinou jsou ploty z prolamovaného hliníkového plechu. Splňují požadavky na minimalistický vzhled a zároveň velmi dobře chrání soukromí. Jejich povrch je ošetřen polyesterovými práškovými barvami, které zaručují bezúdržbovost.

ploty_2

Nezapomínejte na beton

Při stavbě plotu se už jen těžko obejdete bez betonu, který stále více vytlačuje i přírodní materiály, jako je například kámen. Beton je totiž mnohem levnější a díky lepším výrobním procesům dostává zajímavou povrchovou úpravu, takže často vytváří dokonalou imitaci kamene, cihel a podobně, která je od originálu téměř k nerozeznání.

Když nedáte dopustit na dřevo

Mít bezúdržbový plot je sice krásné, ale mnozí nedají dopustit na dřevo, i když se o ně musejí pravidelně starat. Navíc díky dokonalejším nátěrovým hmotám už dávno neplatí, že byste museli takový plot obíhat rok co rok se štětcem v ruce; interval ošetřování se protahuje na tři až pět let. U dřevěného plotu máte na výběr latě nebo fošny, obojí lze upevňovat jak svisle, tak vodorovně. Ploty se vyrábějí v naprosté většině z tuzemských dřevin, přičemž většina majitelů zahrad dává přednost levnějšímu plotovému dřevu z jehličnanů. O něco dražší je dřevo z listnatých stromů. I když je to dražší, je lepší si koupit dřevo naimpregnované od výrobce než sáhnout po surovém a natírat ho doma. Firmy zpravidla používají tlakovou impregnaci, která se dostane hluboko do struktury dřeva, což prodlužuje jeho životnost.


Jak se dostat dovnitř?

Zároveň s plotem zpravidla musíte řešit i vjezdovou bránu. Na výběr máte klasické křídlové otevírání – jedno- či dvoukřídlé – nebo posuvné či s pojezdovým systémem. Žádanější a rozšířenější je druhá varianta, neboť tyto brány nemají při otevírání žádné nároky na prostor a sunou se podél plotu. Jejich výhody oceníte i v zimě, kdy dvoukřídlá vrata před sebou hrnou sníh a když je ho více, nejdou zcela otevřít. Pojezdové brány se dělí na dva typy. Jedny jsou samonosné neboli nesené, kdy bránu vynášejí pojezdové vozíky. Druhé se pohybují po kolejnicích, proto se jim říká kolejnicové. Přednost dejte těm prvním, kolejnicové vyžadují náročnější údržbu, je třeba z nich odstraňovat nečistoty a listí, problémy otevíráním může způsobit sníh nebo led. Všechny typy bran lze doplnit pohony a zároveň i dálkovým ovládáním. Pokud máte na stejném principu i garážová vrata, můžete si za každého počasí dopřát ten luxus, že z auta vystoupíte suchou nohou až v garáži.

Magdaléna Krajmerová, foto: Shutterstock

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

01_TITULKA_FLORA_4_ 2016 ok ma

           .

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze