Pokojové i venkovní begonie
Pokojové i venkovní begonie Begonie stálekvetoucí Begonie semperflorens Tato rychle rostoucí letnička je známější pod jmény voskovka nebo ledovka. Za sezonu vytvoří desítky drobných bílých nebo růžových květů, které vydrží až do mrazů. Lesklé okrouhlé […]
Pokojové i venkovní begonie
Begonie stálekvetoucí
Begonie semperflorens
Tato rychle rostoucí letnička je známější pod jmény voskovka nebo ledovka. Za sezonu vytvoří desítky drobných bílých nebo růžových květů, které vydrží až do mrazů. Lesklé okrouhlé listy mají podle odrůdy zelenou nebo hnědou barvu. Jemná semena se vysévají velmi časně, předpěstování trvá dlouho, vhodnější je nakoupit hotové rostliny.
Tipy pro pěstování: Nejlépe se jí daří v polostínu ve větších miskách nebo jako obruba záhonů. Potřebuje humózní půdu a mírnou zálivku.
Begonie hlíznatá
Begonia tuberhybrida
Begonii hlíznaté se také říká kysala. Je vysoká asi třicet centimetrů a kvete v široké škále barev. Jde o rostlinu ideální do truhlíků a nádob, na výběr máte jak druhy vzpřímené, tak převislé. Dále se odrůdy dělí podle plnosti a velikosti květů, ty mohou být například u skupiny Gigantea až patnácticentimetrové. Není třeba je vyštipovat.
Tipy pro pěstování: Hodí se na stinná a polostinná místa. Pozor, jsou náchylné k přehnojení, proto raději používejte tablety s pomalým uvolňováním živin.
Begonia královská
Begonia rex-cultorum
Jde o pokojovku s krásnými květy. Ty zaujmou nejen svými barvami – mohou být zelené, šedavé, fialové, červené či stříbřité – ale i výraznou kresbou a asymetrickým tvarem. Liší se i povrchem, který je hladký, voskovitý nebo i zvrásněný. V létě se objevují drobné růžové květy, které však mnozí odstraňují, aby rostlinu nevysilovaly.
Tipy pro pěstování: Svědčí jí světlé až polostinné místo a vlhčí vzduch, nikdy ji nestavte k radiátoru. Při přelévání rostlinu napadá plíseň šedá a další houbové choroby.
Begonie korálová
Begonia x corallina
Tato pokojovka s výškou až jeden metr patří k nejvyšším begoniím. Nepravidelné listy mají drobné světlé skvrny, ozdobou jsou červené jednoduché květy. Některé kultivary lze pěstovat i na nižším kmínku, květenství pak visí pěkně dolů. Aby rostlina zůstala hustá, lze ji zmladit takzvaným zpětným řezem. V létě ji přeneste ven pod stromy.
Tipy pro pěstování: Vyžaduje světlé či polostinné místo, pozor na přímé slunce, které by ji popálilo. Substrát jí vylepšete množstvím rašeliny.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock