Pokojovky_2.jpg

Pokojovky pro celý byt – 6. část dětský pokoj

08. 06. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Náš malý seriál o pokojových rostlinách a jejich použití v bytě dospěl do svého závěru. Poslední místnost, kterou zbývá společně vyzdobit, je pokoj našich potomků. O výběru rostlin rozhoduje vždy především věk dětí. Pokojíky malých […]

Náš malý seriál o pokojových rostlinách a jejich použití v bytě dospěl do svého závěru. Poslední místnost, kterou zbývá společně vyzdobit, je pokoj našich potomků.

Pokojovky se svojí krásou líbí nejen vám ,ale i dětem.

O výběru rostlin rozhoduje vždy především věk dětí. Pokojíky malých dětí se bez rostlin zcela obejdou, bývají samy o sobě díky dětským hračkám a obrázkům pestré až dost. Doba, kdy je možné děti učit první péči o živé rostliny, bývá zhruba ve věku čtyři až pět let. Zvažte však povahu dítěte. V pokoji divoženky, která nejraději skáče na trampolíně, nebo u kluků, kteří hrají v pokoji denně fotbálek, je umístění jakýchkoli květin nevhodné. Rostliny by v dětském pokoji měly být, jen pokud si je dítě alespoň trochu přeje. Pokud si ale vy nebo dítě nejste jisti, je lepší „zelenou výchovu“ pro začátek přesunout na neutrální území kuchyně.

Dobrá volba

Pro děti nemají květiny nikdy okrasnou funkci. Měly by být ale zajímavé a nevšední. Samozřejmostí je, že nejsou jedovaté. Pamatujte, že zvláště holčičky kuchařinky při svých hostinách pro panenky zužitkují všechno, co jim přijde pod ruku. Vybrané rostliny by proto měly také rychle růst. Mít na poličce květinu, které trvá měsíce, než vyžene nový list, není pro děti poutavá podívaná. Čile rostoucí druh navíc brzy překoná případné nedostatky v péči či občasné karamboly při hrách. Vhodnou rostlinou je proto například svícník Woodův, který zaujme drobnými lístky s výraznou kresbou i dlouhými výhony. Pěkná je také gynura s hustými karmínovými chloupky na tmavých listech. Rostlinou jako vystřiženou z učebnice botaniky je odolný sukulent náduť, který přímo na listech zakládá malinké životaschopné dceřiné rostlinky. Z podobného důvodu je pravým pokladem i šáchor, který nové rostliny rychle vytvoří z odstřižených listových růžic. Hezký a snadný na pěstování je také šťavel čtyřlistý, známý jako jetelíček pro štěstí. K nenáročným rostlinám s pěknou kresbou i texturou listů patří rovněž nejrůznější typy rodu pilea. Zvídavé děti možná zaujme i kávovník, který se v bytových podmínkách docela dobře pěstuje.

Kam s nimi?

Jestliže dětem v pokoji rozmístíte rostliny na nábytek, počítejte s tím, že kolik míst, tolik přelitých mističek, převržených květináčů a skvrn či map. Jednodušší je vytvořit pro květiny s podobnými nároky jedno místo, např. parapet u okna, širší police nebo stolek. Praktické je také květináče i s miskami postavit na velký plastový tác. Pro starší děti jsou vhodné i bytové skleníčky. Nikdy ale nepodlehněte pocitu, že nejlepší místo pro rostlinu je na dětském psacím stole, aby na ni dobře vidělo. Každý větší atlas, každé vystřihování nebo lepení bude obtížné a rizikové na manipulaci s knihami i následný úklid.

Pro studenty

Starší děti a studenti ocení rostliny, které jsou trochu „mimo“. Určitě je zaujmou nejrůznější sukulenty, které vypadají bizarně, což se odráží i v jejich zažitých názvech. Pěkná je Kristova koruna, sloní noha nebo kaktus stařeček. Neobvyklé a zajímavé jsou květy mučenek nebo láčkovek, hitem studentských pokojů jsou i epifytické tilandsie žijící z vlhkosti vzduchu. Mezi sukulenty najdete řadu tvarově neobvyklých rostlin, jako je třeba korálkový starček (Senecio rowleyanus), nachově vybarvené růžice dužnatky (Echeveria gibbiflora) či neobvykle uspořádané stonky a listy tlustic (Crassula rupestris, C. perforata, C. schmidtii). Trpělivější potomci si mohou počkat, až jim rozkvetou živé kameny (Lithops).

Výběr redakce

pro děti

  • Svícník Woodův (Ceropegia linearis sp. woodii)
  • Náduť, kolopejka (Bryophyllum daigremontianum)
  • Protažitka oranžová, gynura (Gynura aurantiaca)
  • Šáchor (Cyperus gracilis)
  • Pilea (Pilea crassifolia, P. cadirei, P. involucrata, P. micropylla)
  • Kávovník arabský (Coffea arabica)

pro studenty

  • Stařeček (Cephalocereus senilis)
  • Kristova trnová koruna, pryšec zářivý (Columnea hirta)
  • Tlustice (Crassula rupestris, C. perforata, C. schmidtii)
  • Nolina, sloní noha (Nolina recurvata)
  • Mučenka (Passiflora sp.)
  • Láčkovka (Nepenthens sp.)
  • Tilandsie, kykatka (Tillandsia usneoides)

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Pokojovky pro celý byt – 6. část dětský pokoj

Uložit

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě kvety OKRASNÉ pokojovky
Sdílejte článek

Diskuze