Image001-2.jpg

Pokojovky v zimě kontrolujte častěji

10. 01. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Pokojové rostliny v zimě méně rostou, proto se také hůře vyrovnávají s nejrůznějšími chorobami či škůdci. Proto je nyní kontrolujte mnohem častěji. Průběžně odstraňujte zvadlé listy či květy nebo i poškozené části – jde o […]

Pokojové rostliny v zimě méně rostou, proto se také hůře vyrovnávají s nejrůznějšími chorobami či škůdci. Proto je nyní kontrolujte mnohem častěji. Průběžně odstraňujte zvadlé listy či květy nebo i poškozené části – jde o prevenci, aby vydržely zdravé a pěkné.

Pokojovky jde rozdělit na dvě skupiny: do první patří v zimě kvetoucí druhy, což jsou například azalky, bramboříky, hvězdníky, ale i řada orchidejí. Ty je třeba pravidelně přihnojovat a dopřát jim dost světla a vody. Druhou skupinu tvoří rostliny okrasné především listem, které nyní mají klidové období. Proto je také méně zalévejte, nehnojte, ale velmi často kontrolujte, zda je neničí třeba škůdci.

Kvetoucí rostliny

U kvetoucích druhů je i v tomto období důležitá pravidelná zálivka a vlhkost mezi padesáti a sedmdesáti procenty. Protože vzduch v místnostech vytápěných ústředním topením je obvykle příliš suchý, rostlinám dopřejte pravidelné mlžení, nejlépe měkkou vodou. Nemáte-li ji, nechte tu z vodovodu přes noc odstát. Vlhkost vzduchu můžete zvyšovat i tak, že rostliny postavíte na vrstvu vlhkého štěrku či keramzitu. Lepší než jednotlivé misky je větší podnos s valounky, kam poskládáte všechny květiny s podobnými nároky na vzdušnou vlhkost. Můžete použít také různé dekorativní zvlhčovače.

Na teplotu i vlhkost vzduchu jsou náročné hlavně rostliny původem z tropů a subtropů, z běžně pěstovaných je to třeba maranta, podrostovka nebo diefenbachie. Opatrní byste měli být v případě, že máte nainstalované podlahové vytápění – to je pro člověka sice velmi příjemné, ale rostliny nemají teplo od kořenů rády. Nestavte je tedy přímo na zem, ale raději na podstavec nebo nízký stolek. Tak předejdete přehřátí půdy, následnému nadměrnému vypařování vody a vadnutí listů.

Pozor na prach

Rostliny – zvlášť pokud jich máte větší počet – příznivě ovlivňují klima v místnosti. Listy odpařují do okolí vodní páru a tak zvyšují vlhkost vzduchu ve vytápěných prostorách. Ovšem celý tento proces může ovlivnit prach, proto ho pravidelně z květin odstraňujte. Pomůžete tím sobě i samotným rostlinám, protože vrstva prachu zamezuje přístup vzduchu a světla k listovým pletivům, což je oslabuje zvlášť v zimě. Druhy s velkými listy, jako jsou třeba monstery, lopatkovce, toulitky nebo fíkusy se doporučuje otírat vlhkou houbičkou nebo utěrkou z mikrovlákna, drobnolisté je efektivnější opláchnout sprchou nastavenou na jemný proud.

Pozor na náhlé změny

Řada pokojovek má v zimě období vegetačního klidu, takže zpomalují všechny životní pochody. Proto je nepřesazujte, mnohé snášejí těžce přemísťování nebo i pouhé přetáčení. Platí to třeba pro druhy, které v zimě kvetou – například kamélie často shodí všechna poupata. Na přenášení jsou obecně citlivější pomalu rostoucí druhy s velkými listy.
Pokojovky se v zimě zalévají opatrně, až zemina v květináči proschne. Právě přelití patří k nejčastějším prohřeškům, kterých se zahradníci v tomto období dopouštějí. Nízká vitalita se projevuje nejen tím, že téměř přestanou růst, ale i menší aktivitou kořenů. Ty nestačí využít všechnu zálivkovou vodu, poté zahnívají a následně rostlina vadne. Mnozí lidé předpokládají, že má květina vody málo – je to však opačně, je jí moc.

Rostliny také neprospívají v tmavých místnostech, proto je mnoho majitelů přesouvá blíže k oknům nebo na okenní parapety. Ale ani to není ideální místo, protože je zde ohrožuje teplý vzduch, který stoupá od radiátorů. Teplota 22 stupňů, na kterou se byty vytápějí, je v zimě vhodná jen pro rostliny z opravdu tropických oblastí. Jestliže květinu na parapet postavíte, pak častěji kontrolujte, zda není substrát příliš suchý. Platí pravidlo, že čím větší listy jsou, tím více vody spotřebují.

I když se budete o rostliny starat, jak máte, stejně vám sem tam nějaký list upadne. Nic to neznamená, jde v tomto období o jev zcela běžný – reagují tak na zhoršené světelné podmínky.

Co se děje s rostlinou – možné příčiny

Opadávají listy –  álo vody, šok z chladu
Usychání mladých výhonů – málo nebo moc vody, suchý vzduch
Tvorba dlouhých a slabých výhonků – tmavá a teplá místnost
Odehnívání stonku od země – příliš vody a hnojiva
Vadnutí listů – příliš nebo málo vody, chladné místo, tvrdá voda
Tvorba hnědých skvrn – suchý vzduch
Stáčení listů – příliš nebo málo vody, suchý vzduch
Zelenání panašovaných listů – nevhodné hnojení, tmavé místo
Nepravidelné nebo žádné kvetení – slabé hnojení, teplé místo
Zahnívání kořenů – příliš vody, nevyhovující vlhkost vzduchu

 

redakce, foto Shutterstock, profimedia.cz

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze