Shutterstock_1140386819.zmenena-velikost.jpg

Polozapomenuté hlošiny

01. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Hlošina úzkolistá Elaeagnus angustifolia Této hlošině, která roste jako opadavý keř nebo nízký strom, se také říká ruská oliva. Má dolů splývající tenké větve a stříbřité úzké listy. V jejich úžlabí se objevují žluté zvonkovité květy, […]

Hlošina úzkolistá

Elaeagnus angustifolia

Této hlošině, která roste jako opadavý keř nebo nízký strom, se také říká ruská oliva. Má dolů splývající tenké větve a stříbřité úzké listy. V jejich úžlabí se objevují žluté zvonkovité květy, jež se mění na podlouhlé peckovice. Ty jsou jedlé a svým tvarem a velikostí opravdu připomínají olivy.

Tipy pro pěstování: Vyhovuje jí sušší propustná vápenitá půda a místo na slunci. Ve stínu by byla řídká. Jinak je nenáročná, přežije i silný mráz. Výborně regeneruje.

 

 

Hlošina pichlavá

Elaeagnus pungens

Neopadavá hustá dřevina má výšku kolem metru a půl. Lesklé kožovité listy jsou často panašované, buď po celé ploše nebo jen světle lemované jako u odrůdy ´Hosuba Fukurin´. Drobné květy se objevují uvnitř keře až koncem léta, voní po karafiátech. Plody dozrají jen po mírné zimě, jinak opadají.

Tipy pro pěstování: Je nenáročná na půdu, umí získat dusík ze vzduchu díky symbiotickým bakteriím. Může být součástí živého plotu, lze ji kdykoli stříhat.

 

 

Hlošina Ebbingeova

Elaeagnus x ebbingei

Jde o křížence vyšlechtěného z hlošiny pichlavé. Stálezelené listy s jemným šedým tečkováním jsou tenké. Původní zelené odrůdy, například ´Compacta´, doplnily panašované ´Gilt Edge´ a ´Lime Light´. Sladce vonící květy se rozvíjejí na podzim, jedlé plody připomínající višně dozrávají v dubnu až květnu.

Tipy pro pěstování: Roste rychle a dobře se tvaruje. Potřebuje dostatek vody a mělké kořeny ochránit před zimou vrstvou mulče.

 

 

Hlošina okoličnatá

Elaeagnus umbellata

Hlošina okoličnatá ´Pointillia Amoroso´ patří mezi méně známé ovoce. Nenáročný opadavý keř dorůstá asi do třímetrové výšky. Sytě zelené listy jsou zespodu stříbřité. Kvete koncem jara, červené plody velké kolem centimetru dozrávají až později na podzim, dají se jíst i zpracovávat v kuchyni.

Tipy pro pěstování: I když jde o samosprašný druh, pro větší úrodu se doporučuje vysadit více keřů. Je nenáročná, na lepší půdě a s dostatkem vody a slunce lépe plodí.

 

 

Dagmar Cvrčková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze