Posviťte si na jaro a zútulněte zahradu solárními lampami
Zahrada se pomalu, ale jistě probouzí ze zimního spánku, a tak je ideální čas pustit se do jejího zvelebování. A řeč není jen o nových sazeničkách a keřích, ale také o světle. To totiž umí […]
Zahrada se pomalu, ale jistě probouzí ze zimního spánku, a tak je ideální čas pustit se do jejího zvelebování. A řeč není jen o nových sazeničkách a keřích, ale také o světle. To totiž umí na zahradě stejné divy jako v interiéru. Inspirujte se našimi tipy, jak vybrat nejlepší zahradní lampy, a kochejte se pohledem na svou zahradu i po setmění.
Lampiony, lampičky či bodová svítidla umějí zahradu zútulnit a vyzdvihnout její zajímavá zákoutí. Promyšleně rozmístěná světla pak s příchodem večera vytvoří na zahradě krásnou podívanou, která je ekologická a ekonomická navrch.
Solární světla: Jednoduché a levné řešení
Lampy se přes den dobijí energií ze slunečních paprsků, které dopadají na akumulátor, a s příchodem tmy se rozsvítí na povel speciálních senzorů. Na zahradě je tak můžete rozmístit prakticky kdekoliv a nemusíte řešit rozvodné sítě ani ceny elektřiny. Životnost solárních lamp se pohybuje okolo 10 let, počítejte jen s tím, že zhruba jednu za tři roky je nutné vyměnit akumulátor.
Jak vybrat solární svítidla do zahrady?
Při výběru solárních svítidel dávejte přednost kvalitě před kvantitou. Důležitý je zejména druh materiálu, ze kterého jsou světla vyrobena. Plastové konstrukce jsou levnější, zato méně odolné vůči rozmarům počasí a snáz se poškodí. Za lampy s kovovým tělem si pak sice připlatíte, na zahradě vám ale vydrží nesrovnatelně déle. Při nákupu myslete také na dostatečnou ochranu svítidel proti vodě, kterou určuje hodnota IP krytí. Ideální jsou ta voděodolná se stupněm krytí IP64 nebo IP69.
Světlo na zahradě nepatří jen na cestu
Světlo na zahradě umí stejné divy jako v interiéru. Solární lampy proto rozmístěte nejen podél pěšinek a kolem domu, ale i v okolí zajímavých prvků zahrady. Ať už k zahradnímu jezírku, pítku pro ptáky, k okrasným kamenům, nebo prastarým stromům. Dekorativní svítidla s bodcem můžete dát přímo do záhonů nebo kolem keřů, mají totiž zpravidla nastavitelnou hlavici, kterou jednoduše nasměrujete přesně tam, kam chcete.
Mějte na paměti, že solární svítidla je nutné umístit tak, aby na ně po většinu dne dopadaly sluneční paprsky. Během dnů s vysokou oblačností se pak může stát, že jejich svítivost bude slabší. Na funkční osvětlení k příjezdové cestě nebo vstupu do domu jsou proto vždy vhodnější LED svítidla, která vám na cestu spolehlivě posvítí celý rok.
Komerční prezentace