Pozemek ve svahu: výhoda, nebo problém?
Výběr parcely je vždy rozhodování mezi klady a zápory. Velikost často dostává přednost před ideálním tvarem. A pro krásný výhled se majitelé smíří s pozemkem ve svahu. Přestože řešení zahrady je pak náročnější a také […]
Výběr parcely je vždy rozhodování mezi klady a zápory. Velikost často dostává přednost před ideálním tvarem. A pro krásný výhled se majitelé smíří s pozemkem ve svahu. Přestože řešení zahrady je pak náročnější a také o něco dražší.
Jak moc bude úprava zahrady ve svahu náročná, závisí samozřejmě na jejím sklonu. Je-li menší, zpravidla se povede pozemek srovnat, velký si naopak žádá zásah odborníka a těžkou techniku. Díky ní zvládnete parcelu upravit během pár týdnů a neztratíte celou sezonu, což by se stalo, pokud byste se do zemních prací pouštěli svépomocí. Při rovnání se zpravidla na pozemku vytvoří dvě či více teras, které vám později pomohou a zjednoduší plánování celé zahrady. Zde je pět pravidel, které byste měli při plánování i realizaci dodržovat.
Pravidlo 1: Bez zídek to nejde
Ke srovnání a členění zahrady ve svahu slouží systém opěrných zídek z různého materiálu. Nejčastěji se používá tradiční přírodní kámen lomový nebo strojově opracovaný, kvádry či větší bloky, ideální jsou horniny místního původu. Podle vzhledu domu či stylu zahrady ale můžete sáhnouti po pálených nebo cementových cihlách a samozřejmě beton, a to jak litém nebo prefabrikovaných prvcích, kterých je na trhu velké množství. Vybraný materiál by ale měl ladit i s dalšími plochami na zahradě, jako je třeba dlažba či podezdívky.
Hlavní funkcí zídek je nejen svah srovnat, ale také zpevnit a rozdělit zahradu na funkční zóny. Aby byly tyto požadavky splněné, šířka zídek musí odpovídat šířce zahrady, i když samozřejmě mohou být v určitých částech přerušované. Naopak není zde vyžadovaný dokonalá rovnost. Prolamované opěrné zdi jsou vítané. Na vás záleží, zda zvolíte opěrně zdi rovní – hodí se spíš do moderních zahrad -, nebo prolamované, které působí přirozeněji a navíc tak vytvoříte různá zajímavá zákoutí a niky , které zahradu oživí.
Pravidlo 2: Členění pozemku
Jednotlivé terasy vám pomohou i s rozdělením zahrady podle jejího využití.
-
U domu byste měli mít odpočinkovou část a několik záhonů s bylinkami či zeleninou, které je třeba mít stále při ruce. Běhat přes celý pozemek pro petrželovou nať se vám nebude chtít.
-
Dětskou část umístěte tak, aby byla co nejvíce na očích a měli jste potomky pod kontrolou.
-
Ohniště a posezení s grilem postavte na tu část pozemku, odkud vám nepůjde kouř do domu. Při tom pamatujte, že v našich podmínkách fouká nejčastěji od západu.
-
Užitková záhony umístěte tam, kde je nebudete mít neustále na očích. Nejenže vám tak nebude kazit nedělní siestu pohled na záhony, které je třeba vyplít a vy budete řešit, zda si dát ještě jednu kávu nebo se pustit do práce. Navíc co nejblíže záhonků by měly být i kompost, který by u domu obtěžoval svým zápachem.
Pokud chcete ponechat části zahrady její svažitou podobu, samozřejmě můžete. V přírodním stav se doporučuje ponechat zvlášť spodní partie, kde přece by například sesuv nezpevněné půdy nadělal nejmenší problémy.
Pravidlo 3: Osázení zahrady
Osázení a výběr rostlin se řídí hlavně podle orientace zahrady vůči slunci. Myslete však na to, že na svahu dochází k většímu odtoku vody, proto tady budou lépe prospívat spíš suchomilné a stepní rostliny. Toto prostředí bude vyhovovat mnoha okrasným travinám, mezi ty nejkrásnější se řadí například nízká kostřava (Festuca glauca ´Azurit´) s úzkými modrými listy, dlouho krásná je také okrově kvetoucí okrasná třtina Calamagrostis x acutiflora ´Karl Foerster´. Doplnit je lze širokou škálou dřevin, z listnatých bude sušší prostředí vyhovovat například kručince (Genista), hodí se sem čimišník (Caragana) nebo tamaryšek (Tamarix). Co se týká jehličnanů vybírejte spíše zakrslé druhy borovic (Pinus nigra ´Nana´), (P. strobus ´Nana´), kterým suché půdy nevadí. U dřevin je vhodné vybírat ty se silnými kořeny, které svah zpevní.
Pravidlo 4: Ideální pro ovocný sad
Svažitý pozemek je ideální a mnohem lepší než rovinatá zahrada, pokud se chcete stát sadařem a rok co roku sklízet bohatou úrodu teplomilného ovoce. Ovšem i zde záleží na orientaci na světové strany. Jižní, jihovýchodní a jihozápadní svahy jsou jako stvořené pro pěstování teplomilných ovocných druhů, jako je vinná réva, meruňky, broskvoně, z drobného ovoce ostružiník a angrešt.
Pravidlo 4: Vsaďte na vodu
Ve svahu velmi dobře vypadají vodní prvky, jako jsou jezírka s potůčky a vodopády, které zahradu nejen oživí, ale zároveň se stávají zásobárnou vody na zalévání. Jejich hráze pak působí jako další prvek zpevňující svah. Při jejich stavbě je třeba myslet na to, že by v zahradě měli působit přirozeným dojmem, to samé platí pro lávky, mosty a mola. Tyto drobné architektonické prvky by měla být co do barev a materiálu sladěná s cestami, ale také terasami.
redakce, foto profimedia.cz a Shutterstock
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.