Image002-10.jpg

Praktické tipy pro čistý vzduch

13. 02. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Abyste byli opravdu spokojení a zdraví, měli byste dýchat vzduch čerstvý, prostý choroboplodných zárodků, roztočů a prachu. Skvěle v tom pomohou některé pokojové rostliny, ale i rady babiček nebo technika. Čerstvý vzduch by se měl […]

Abyste byli opravdu spokojení a zdraví, měli byste dýchat vzduch čerstvý, prostý choroboplodných zárodků, roztočů a prachu. Skvěle v tom pomohou některé pokojové rostliny, ale i rady babiček nebo technika.

Čerstvý vzduch by se měl do místností dostávat větráním, bez toho se neobejdete dokonce ani v průběhu zimy. Jenže ne všude je to kvůli silnému znečištění vhodné nebo dokonce možné, což platí zvlášť pro domácnosti v centrech velkých měst. Tam se potom pravděpodobně neobejdete bez čističek a zvlhčovačů vzduchu, v lepším případě si vystačíte s katalytickou lampou nebo interiérovými květinami. Ty mají i další výhody: vzduch přirozeně zvlhčují a bydlení dělají krásnější.

V čem může být problém

Znečištění vzduchu v domácnosti může mít různé příčiny. Některé faktory lze ovlivnit, jiné nikoli. V domácnosti samotné se uvolňují výpary při vaření, pečení a především smažení, kdy dochází mnohdy až k nebezpečnému přepalování tuků. Jedním z nejrizikovějších patogenů je kouř z cigaret. Některé syntetické látky se uvolňují i ze zařízení bytu a obalových materiálů, které se běžně používají nejen na ochranu potravin. Další škodliviny se uvolňují z odpadů. Mezi látky, které se vyskytují ve vzduchu a člověku se usazují v plicích, patří oxid uhelnatý, amoniak, formaldehyd, xylen a benzen. Mezi nejvíce znečištěné místnosti v bytě patří jednoznačně kuchyně a jídelny, tedy ty, kde se lidé tráví velké množství času.

Zelená v hlavní roli

Rostliny do domácnosti jednoznačně patří, a to nejen díky schopnosti vzduch zbavovat některých pachů a škodlivých látek, ale také ho zvlhčovat. Tato vlastnost je opravdu důležitá, v suchém prostředí totiž dochází k vysychání sliznic, pak se člověku špatně dýchá. Protože rostliny vodu přijímají kořeny a znovu ji vydávají jako páru svými nadzemními částmi prostřednictvím pórů v kutikule, přirozeně zvlhčují vzduch. Mnoho květin interiér příjemně provoní – obsahují totiž pryskyřice a silice, z nichž některé působí dokonce i dezinfekčně. Jedna menší rostlina většinou velký efekt nemá, ale pokud si jich dopřejete více, účinek se zvýší. Přírodní dezinfekci zajistí blahovičník (Eucalyptus) nebo různé druhy bylinek používané spíše jako krátkodobá dekorace – máta peprná (Mentha piperita), rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) nebo tymián obecný (Thymus vulgaris).

Pepřinec

Dracena

Vánoční hvězda

Rozmarýn

Užitečný blahovičník

V domácím prostředí lze pěstovat pouze některé druhy blahovičníků, poměrně bohatého rodu dřevin. Vyzkoušejte třeba blahovičník Gunnův (E. gunnii) nebo blahovičník citroníkový (E. citriodora). Tyto atraktivní stromky se sivě zelenými listy jsou k dostání v květinářstvích nebo v některých internetových obchodech. Vonné silice uvolňované z listů mají poměrně širokou účinnost. Kromě toho, že ničí bakterie, dokáží pohlcovat i některé škodlivé plyny. Do jisté míry do sebe dokážou navázat i cigaretový kouř. Blahovičník oceníte také při rýmě, silice totiž uvolňují ucpaný nos. Ale pozor, do ložnice a dětského pokoje, kde se spí, nepatří – jeho vůně může být až příliš silná a nežádoucí.

Blahovičník

Proti cigaretovému kouři

Některé rostliny si dokáží částečně poradit dokonce i s cigaretovým kouřem, ale že by vás zbavily jeho silné koncentrace, na to nespoléhejte. Takovým odolným druhem je pokojový stálezelený břečťan (Hedera helix), kterému vyhovuje polostín nebo v případě panašovaných kultivarů rozptýlené světlo. Aby se mu dařilo, bude nutné mu dopřát pravidelnou zálivku. Tato stálezelená popínavka totiž nesnáší přeschnutí kořenového balu.

Nejúčinnější rostlinné čističky

Tenura neboli tchynin jazyk (Sanseviera trifasciata) – je zajímavé, že mnoho účinných rostlin používaných jako čističe vzduchu je nenáročných na péči. Platí to i pro tchynin jazyk, snese totiž dlouhodobé sucho a vyžaduje jen minimální péči. Hodí se i do ložnice, protože se z listů sukulentního charakteru neuvolňuje žádná výrazná vůně, která by rušila při spánku. Vědeckými výzkumy bylo dokonce dokázáno, že tento druh ovlivňuje i klima samotné místnosti. Ze vzduchu účinně odstraní například benzen.

Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) – tato liána nechybí snad v žádné domácnosti, kromě kultivaru s tmavě zelenými listy se setkáte i s variantami se zlatými nebo bílými znaky. Ze vzduchu odstraňuje především nikotin a oxid uhelnatý, kvůli druhé zmíněné sloučenině se hodí také do ložnice.

Dracény (Dracaena) – na trhu je dostupná pestrá nabídka různých druhů a kultivarů, jejichž pěstování se může v některých detailech lišit. Všeobecně jsou to ale rostliny nenáročné a hodí se i pro začínající pěstitele pokojových rostlin. V interiéru oceníte jejich schopnosti vázat benzen, formaldehyd a xylen.

Lopatkovec (Spathiphyllum floribundum) – další z nenáročných pokojových rostlin, které snesou sucho i dlouhodobé zamokření. Tato rostlina poroste dobře i v prašném a znečištěném vzduchu. V interiéru si ji oblíbíte hlavně díky schopnosti likvidovat benzen a trichloretylen, které se mohou uvolňovat z některých nátěrů.

Klívie (Clivia miniata) – tradiční pokojová rostlina s kožovitými řemenitými listy a výraznými zvonkovitými květy v oranžové barvě. Umístěte ji do ložnice či kuchyně, kde se postará o čistotu vzduchu.

Zelenec (Chrophytum comosum) – drobné bílé květy na dlouhém stonku příliš nenadchnou, zelenec je přece jen rostlina okrasná spíše svými listy, jejichž barva se pohybuje v mnoha odstínech zelené a někdy jsou i žlutě nebo bíle panašované. Je to rostlina velmi nenáročná, přežije sucho, zamokření i znečištěný vzduch. Nejvíce se osvědčil jako lapač formaldehydu.

Rady babiček

Čistit vzduch můžete i mnoha jinými způsoby: osvědčená rada doporučuje cibuli zbavenou slupky nakrájet na kostičky a ty jednoduše položit na talíř a umístit do pokoje, kde rodina tráví čas třeba i s nemocnými členy. Silné výpary této zeleniny dokáží vzduch dezinfikovat. Každý den je ale nutné cibuli vyměnit za čerstvě nakrájenou. Pokud vám není aroma cibule zrovna dvakrát příjemné, zkuste katalytickou lampu. Nejde o novinku posledních let, ačkoli se na trhu ve velkém objevily teprve nedávno v různém designovém provedení. Používaly se již před sto lety v nemocnicích, kde měly likvidovat choroboplodné zárodky. Ačkoli tato funkce není zcela vědecky prokázána, údajně si poradí s roztoči i běžně se vyskytujícími škodlivými mikroorganismy v ovzduší. I malá katalytická lampa dokáže poměrně intenzivně provonět velký prostor, stačí si jen vybrat vhodný parfém. K výhodám lamp patří, že pachy nikoli jen překryjí, ale rovnou pohltí a tím vzduch všestranně čistí.

Africká fialka

Chamedorea

Begónie

Když je třeba technika

Pokud si chcete zajistit opravdu čistý vzduch, který odfiltruje prach i ostatní škodliviny, pak lze doporučit pračky nebo také čističky vzduchu – ten v nich kontinuálně prochází cirkulací přes soustavu filtrů. Na trhu se také můžete setkat s ionizátory, které obohacují ovzduší o lehké ionty, urychlují shlukování a sedimentaci prašných částic. Jejich nevýhodou je ovšem pouze úzká specializace na likvidaci prachu, s pachy a jinými cizorodými látkami nepomohou. Poměrně oblíbeným řešením určeným na sterilizaci vzduchu jsou multifunkční čističe a sterilizátory vzduchu s fotokatalyzátorem. Ovzduší nejen čistí, ale také zvlhčí přístroje s kombinovanými funkcemi. Čističky vzduchu fungují na rozdílných principech, záleží především na typu jejich filtru. Některé mají vodní, pak je třeba tekutinu často měnit, aby se v ní nemnožily bakterie. Jiné jsou vybavené filtrem obsahujícím živočišné uhlí či filtrem na zachycení pylu a prachu. U těch prvních je protiprašná účinnost padesát až sedmdesát procent, u druhých dokonce až 99,97 procenta. Znečištění ze vzduchu, především pyl, prach, pachy, roztoče i další látky, odstraní i speciální vodní vysavače.


Rostliny čistící vzduch v domácnosti

  • Africká fialka (Saintpaulia)
  • Aloe pravá (Aloe vera)
  • Begónie (Begonia elatior)
  • Blahovičník (Eucalyptus)
  • Dracény (Dracaena)
  • Filodendron (Philodendron scandens)
  • Chamedorea sličná (Chamaedorea elegans)
  • Chryzantéma (Chrysanthemum)
  • Klívie (Clivia miniata)
  • Kořenokvětka (Aspidistra)
  • Lopatkovec (Spathiphyllum floribundum)
  • Máta peprná (Mentha piperita)
  • Pepřinec (Peperomia)
  • Pryšec nádherný neboli vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)
  • Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
  • Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum)
  • Tchynin jazyk (Sanseviera trifasciata)
  • Tymián obecný (Thymus vulgaris)
  • Zelenec (Chrophytum comosum)

 

Lucie Peukertová, foto: Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze