Postriky_1.jpg

Připravte se na jarní postřiky

07. 05. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Postřiky v předjarním období patřily vždy k pracím, které zahajovaly v sadech sezonu. Přestože máte na zahradě jen pár ovocných stromů, i jim je třeba v této době věnovat patřičnou pozornost. Správně provedený postřik může […]

Postřiky v předjarním období patřily vždy k pracím, které zahajovaly v sadech sezonu. Přestože máte na zahradě jen pár ovocných stromů, i jim je třeba v této době věnovat patřičnou pozornost.

Správně provedený postřik může zbavit stromy velké části škůdců.

Správně provedený postřik může zbavit stromy velké části škůdců a vás tak starostí s jejich hubením během sezony. Jak tedy postupovat, aby používání postřiků vedlo k užitku?

Komplexní péče

Doba, kdy se předjarní postřik a řada dalších v sezoně považovaly za nepostradatelné a všespasitelné, je už pryč. Dříve se také používaly látky daleko agresivnější, které skutečně zasáhly širokou paletu škůdců. Dnes se ale tyto chemikálie z ekologických důvodů už nesmějí používat, proto musí být ochrana ovocných stromů daleko komplexnější. Do popředí se tak dostávají i metody a opatření, které vedou ke snížení počtu nutných postřiků. Jde především o důsledné odstraňování napadených plodů, které se, pokud je například necháte na stromě přes zimu, stanou na jaře zdrojem infekce. Spory, které se uvolňují z houbových ložisek napadených plodů, vstoupí v době květu či zakládání plodu přes bliznu do vznikajícího jádřince. Plody jsou potom infikované zevnitř a tím prakticky bezcenné. Z uvedeného příkladu je zřejmé, že i obyčejné posbírání nahnilých či mumifikovaných plodů z korun má vliv na kvalitu úrody. Svoji roli má i odstraňování borky (staré kůry) u letitých stromů. Šupiny kůry jsou totiž ideálním úkrytem zejména pro vajíčka a larvy nejrůznějších škůdců, jako jsou třeba obaleči nebo píďalky, které za teplého počasí vstoupí do další fáze svého životního cyklu. Oškrábání kmene kovovým kartáčem by ale mělo být vedeno s přiměřenou razancí, protože má za cíl jen uvolnit šupiny, nikoli poškodit kmen. Odstraněné šupiny zachyťte na karton nebo noviny, které kolem kmene rozprostřete, a po práci všechno najednou spalte nebo vyhoďte.

Úklid předem

Předjarnímu postřiku by měl vždy předcházet úklid v okolí stromů. Jde o již zmíněné odstraňování staré kůry, ale i vyhrabání staré trávy. Stromy by také měly být prořezané, jinak totiž budete ošetřovat i větve, které třeba později odříznete. Správnou organizací tedy ušetříte nejen práci, ale i množství postřikových látek.

Správný termín

Chyba často nastává v termínu postřiku. Ten je vázán nikoli na čas, ale na teplotu během dne a v některých případech na fenologickou fázi (tj. určitou vývojovou fázi rozvíjejících se listů a květů ovocných stromů). Při aplikaci by teplota nikdy neměla klesnout pod nulu, ale měla by se pohybovat mezi 7 a 15 °C. Použité ekologické prostředky (např. Oleoekol, Frutapon či Biool) škůdce udusí, proto je potřeba postřik provádět pomalu a pečlivě, aby byl zásah plošný a opravdu účinný.

Vhodný postřikovač

K aplikaci postřiku použijte postřikovač přiměřené velikosti. V sortimentu výrobců zahradní techniky najdete často hned několik typů této techniky.

  • Motorové postřikovače na benzin jsou určeny pouze a výlučně jen do profesionálních podmínek, tedy pro ovocnáře, vinaře či zahradníky. Stroje jsou sice výkonné, dokážou dalekým dostřikem ošetřit i vysoké stromy a umějí vytvářet jemnou mlhu, jsou ale dost těžké a při jejich použití potřebujete kompletní sadu ochranných pomůcek – štít či brýle, rukavice, oblek, holinky a náustek. Pominout nelze ani nutnost profesionálního servisu a tím i vyšší provozní náklady.
  • Na větších zahradách se uplatní zádový mechanický postřikovač s pákovým systémem postřiku. Potřebný tlak se v něm vytváří ruční pákou – pumpou – a postřikovací kapalina je vedena do trysky, kterou ovládáte druhou rukou. Také zde je nutná ochrana dýchacích cest, očí a rukou. Obsluha postřikovače je jednoduchá a práce s ním bezproblémová. Jelikož ale pracuje jen s větším objemem postřikové tekutiny, je vhodné se na postřiku domluvit například i se sousedy, abyste celou dávku vypotřebovali v několika dnech. Delší skladování již namíchaného roztoku není vhodné. Nové typy postřikovačů jsou i vozíkové nebo akumulátorové, u nichž je potřebný tlak zajištěn baterií.
  • Pro toho, kdo pěstuje zahradní květiny na balkonech či terasách a nemá větší produkční zahradu, je vhodný malý ruční postřikovač. Jeho použití je pohotové a pohodlné, velkou pečlivost je ale třeba věnovat správnému ředění postřikových látek.

Automatický postřikovač Easy Plus 7

Akumulátorový pohon Pohodlnou práci vám zajistí automatický postřikovač Easy Plus 7 dobíjený akumulátorem. V praxi to znamená, že nádobu o objemu pět litrů nemusíte ručně natlakovat. Elektrickou hlavici stačí jen zapnout a baterie vytvoří tlak za vás. Balení zahrnuje také čtyři dobíjecí baterie a adaptér. Výhodou tohoto modelu je i 1,8 metru dlouhá hadice pro komfortnější postřik z jednoho místa bez zbytečného přecházení či obcházení stromů. Cena v e-shopu je 1254 Kč. www.mountfield.cz

Malý praktický postřikovač 402 s objemem nádrže 2 l.

Pro každého Malý praktický postřikovač 402 s objemem nádrže 2 l je vhodný nejen pro ošetřování rostlin na zahradě, ale i na balkoně, terase a neobejdete se bez něj ani u pokojových rostlin. K natlakování kapaliny stačí několikrát stlačit tlakovací páku. Velkou předností je možnost změny směru stříkaného paprsku. Po otočení trysky směrem nahoru se bez potíží ošetří listy rostlin i ze spodní strany. Tryska je nastavitelná od úzkého paprsku po jemné široké rozprášení. Jako příslušenství je možné na objednávku dodat teleskopickou trubku k postřiku (po vytažení 58 cm dlouhou), která umožňuje pohodlnou práci u země bez ohýbání. Postřikovač se dobře čistí a díky velikosti i snadno skladuje. Na internetu se prodává zhruba od 550 Kč. www.solopraha.cz

Tlakový postřikovač řady Classic od firmy Gardena.

Na vozíku Tento tlakový postřikovač řady Classic od firmy Gardena je netradičně umístěný ve vozíku, a proto jej lze snadno převážet po zahradě. Má objem pět litrů a hodí se k aplikaci pesticidů i listových hnojiv. Je určený pro maximální tlak tři bary a je opatřen bezpečnostním ventilem, který v případě potřeby tlak rychle sníží. Dalším vybavením je ukazatel výšky hladiny, který zobrazuje množství náplně, aniž by bylo třeba otevírat nádobu, a lisovaný podstavec a ergonomická rukojeť ve tvaru D umožňující snadné pumpování. Chytrým prvkem je také šikmá stříkací tryska pro postřik spodních stran listů, kterou lze nastavit od intenzivního proudu po jemné mžení. S přídatnou tryskou pro ploché stříkání lze tlakový postřikovač účinně používat také k ošetřování záhonů. V e-shopech ho pořídíte za 1320 Kč. www.gardena.cz

Zádový postřikovač francouzské výroby CP 15.

Lehký a spolehlivý Zádový postřikovač francouzské výroby CP 15 má objem nádrže 15 litrů, je lehký a spolehlivý. Tlak je vyvíjen pomocí membrány, a proto má postřikovač mnohem delší životnost a vyšší odolnost i vůči chemikáliím. Tlak může být až tři bary, provedení obslužných prvků je možné zvolit pro praváky i leváky a záběr postřiku je při použití čtyřtryskového rámečku až dva metry. K postřikovači můžete přikoupit další doplňkové příslušenství, jako např. prodloužení na jeden či dva metry, kryt trysky pro bezpečnou lokální aplikaci a další prvky. Postřikovače Cooper Pegler se prodávají na českém trhu již přes 20 let, veškeré náhradní díly jsou skladem a servis je v ČR. Tento postřikovač stojí 2994 Kč, po zadání kódu flora2014 získáte slevu 10 % (platí do 30. 3. 2014). www.akp.cz/eshop

FOTO:SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Připravte se na jarní postřiky

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě postřiky škůdci. ochrana
Sdílejte článek

Diskuze