Naradi4.jpg

Správný výběr nářadí ulehčí práci

05. 06. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Základní sadu zahradnického nářadí potřebuje každý – bez ohledu na to, zda pečuje o malou předzahrádku u bytu nebo o hektarový pozemek. Podle svých zahradnických priorit můžete časem výbavu rozšířit o speciální kousky, které vám […]

Základní sadu zahradnického nářadí potřebuje každý – bez ohledu na to, zda pečuje o malou předzahrádku u bytu nebo o hektarový pozemek. Podle svých zahradnických priorit můžete časem výbavu rozšířit o speciální kousky, které vám usnadní práci.

Základní zahradnické náčiní potřebujete, i když se staráte pouze o malý pozemek.

Základní zahradnické náčiní potřebujete, i když se staráte pouze o malý pozemek.

Dobrý zahradník se neobejde bez rýče, rycích vidlí, hrábí, motyčky, zahradních nůžek a konve na zalévání. Umíte si ale vybrat ty správné?

ZÁKLADNÍ VÝBAVA

Rýč

Zahradničení bez rytí je sice zajímavá a stále oblíbenější pěstební metoda, ale ani při ní se neobejdete bez rýče. Potřebovat ho budete na vyhloubení jam pro nové výsadby i na odstranění drnů z ploch budoucích záhonů nebo kompostu. Pro tento účel se hodí spíše špičaté rýče, zatímco na rytí záhonů jsou lepší typy se zaoblenou čepelí. Držadlo násady by mělo sahat ideálně k prsům či rameni, existují i násady teleskopické – podobně jako u rycích vidlí. Rovněž rukojeť má různé tvary: široké můžete držet oběma rukama najednou. Pokud budete jámy hloubit často, bude se vám hodit i lopata pro snazší vyhazování zeminy.

Nůžky využijete na úpravu keřů a budete jimi sestříhávat i suché trvalky.

Nůžky využijete na úpravu keřů a budete jimi sestříhávat i suché trvalky.

Rycí vidle

Tento univerzální nástroj použijete podobně jako rýč, výborně se jím odstraňují dlouhé kořeny plevelů. Navíc se s nimi dá půda ohleduplně kypřit a podobně můžete zápichy provzdušňovat trávník. Zároveň nahradí i klasické vidle, naberete jimi kupky trávy, přehodíte nezralý kompost. Ovšem i klasické vidle můžete zakoupit v moderním provedení. Rycí vidle nebo vidle s čepelí ohnutou kolmo k násadě se nazývají hrablo a slouží rovněž ke kultivaci půdy.

Plecí vidlice se hodí na kypření půdy v záhonu i truhlíku.

Plecí vidlice se hodí na kypření půdy v záhonu i truhlíku.

Hrábě

  • Železné hrábě se hodí na finální úpravu záhonů před setím či osazením, kdy na uhlazení užijete i jejich bezzubou stranu, také při vyhrabávání loňského listí nebo stařiny, tedy staré trávy, je jejich hrubost a pevnost vhodná.

  • Pokud máte květinovou louku a nepoužíváte sekačku se sběrným košem, oceníte spíše klasické lehké dřevěné hrábě. Nelekněte se, když v obchodech už neseženete celodřevěné, ty nové mívají plastové kolíčky, ale trávu nebo seno i jimi snadno shrabete.

  • Pružné celoplastové hrábě jsou ideální na hrabání listí a krátké travičky.

  • Na vyhrabávání mechu a staré trávy z trávníku se používají drátěné vějířové hrábě, jejich subtilnější varianty slouží i k hrabání listí.

Rycí vidle jsou univerzálním nářadím, přeházíte jimi kompost i naberete kupky trávy.

Rycí vidle jsou univerzálním nářadím, přeházíte jimi kompost i naberete kupky trávy.

Zahradnické nůžky

Abyste mohli upravovat keře a sestříhávat suché trvalky, potřebujete nůžky. Na odstraňování odkvetlých částí rostlin, sklízení a zastřihávání bylinek, vřesů a podobně, stačí kvalitní dvoubřité nůžky. Na tvrdší větve do průměru jednoho centimetru potřebujete nůžky jednobřité neboli jednosečné, které ostrým břitem krájejí dřevo pohybem vedle druhého, plochého. Ozubený převod vám práci usnadní. Na silnější větve již budete potřebovat keřové nůžky. Mívají robustní čepele a dlouhé rukojeti, proto se jim také říká pákové nůžky; ušetří vám sílu.

K zastřihování hustých slabších výhonů a formování živých plotů slouží plotové nůžky s dlouhými čepelemi. Jestliže jsou tvarované dřeviny vaší vášní, zvažte pořízení elektrických nebo akumulátorových. Ale pokud je stříháte pouze zpočátku, aby zhoustly, nebo rádi posilujete, kvalitní mechanické nůžky vám postačí.

Pro prořezávání vyšších stromů se vyplatí mít teleskopické nůžky – stisk čepelí ovládáte šňůrou na konci tyče. Dnes bývá systém integrovaný: na běžnou násadu však můžete připevnit i nůžky k tomu určené, takzvaný huseník, ovládaný lankem zvenku. Na násadu, kterou můžete podle libosti dalšími díly prodlužovat, lze připevnit i pilku. Ostatně klasická pilka zvaná zlodějka, tedy pilka s rukojetí a čepelí bez rámu, je také užitečná součást zahradníkova arzenálu. Silnější větve je snazší uříznout než odstřihnout.

Při pěstování živých plotů oceníte různé druhy nůžek.

Při pěstování živých plotů oceníte různé druhy nůžek.

Konve a konvičky

Velké se hodí na vydatné zalévání, malé s jemným kropítkem na zavlažování výsevů a mladých sazeniček. Plastové bývají levnější, kovové a plechové mívají delší životnost. I pokud využíváte komfortní zavlažovací systémy, mějte konev raději po ruce.

Rýč využijete nejen při rytí, ale i hloubení jam nebo odstranění drnů ze záhonu.

Rýč využijete nejen při rytí, ale i hloubení jam nebo odstranění drnů ze záhonu.

PÉČE O PŮDU A ZÁHONY

Motyka a motyčka

Nakypříte s ní půdu, vyhloubíte jamky a řádky pro výsadbu i výsevy, odstraníte plevel – to vše dokáže dobrá motyka. Měla by být ostrá, abyste mohli plevelům podseknout kořínky. Různé velikosti a tvary čepelí užijete podle toho, jak široké řádky máte v oblibě. Nejběžnější je takzvaná holandská motyčka s plochou úzkou čepelí, která lehce projíždí půdou. Je ideální pro kypření a základní pletí. Ta s ostřím ve tvaru trojúhelníku je lepší pro tvorbu řádků a odstraňování větších plevelů. Motyky nebývají drahé, proto si můžete pořídit více typů a vyzkoušet, na co je která nejvhodnější. Některé mají na druhé straně čepele plecí vidlici.

Plecí vidlice čili kultivátor

Vypadá jako slepičí pařátek a podobně i funguje. Hodí se pro šetrné kypření půdy, a to i v truhlících a květináčích. Odstraníte s ní plevel na hůře přístupných místech. S krátkou násadou lze přesněji manipulovat, s dlouhou můžete pracovat bez ohýbání. Variantou pro drobné úpravy půdy jsou i malé kovové hrabičky.

Díky praktickým kapsářům budete mít nářadí stále při ruce a nepoztrácíte ho.

Díky praktickým kapsářům budete mít nářadí stále při ruce a nepoztrácíte ho.

Plecí očko

Tento šikovný nástroj podsekne plevele a nakypří půdu, aniž by ji obracel. Někdy se tento pomocník nesprávně nazývá ruční kypřič půdy. Plecím očkem projíždíte pod povrchem, obvykle je třeba pohyb škubavě opakovat. Takto upravený záhon se nevysušuje a nevyrušujete ani neničíte užitečné půdní mikroorganismy. Podobnou funkci mají břitvové motyčky japonského typu.

Sázecí lopatka

Dobrou lopatku užijete nejen při výsadbě, kdy s ní snadno vyhloubíte jamku, ale i při míchání substrátů. Pořídíte ji v různých velikostech a tvarech, kovovou nebo plastovou – i ta může být překvapivě odolná a trvanlivá.

Další drobné náčiní

Mnozí drobní pomocníci dokážou na zahradě odvést velkou práci:

  • Ostrý zahradnický nůž slouží k čistému řezu řízků či odběru roubů.

  • Pokud budete čepele veškerého nářadí udržovat ostré s pomocí brousku, budou sloužit mnohem lépe. Zvláště ostré hrany nůžek nejen usnadňují práci, ale jsou šetrnější i vůči rostlinám – čistě provedené řezy se hojí lépe nežli s roztřepenými konci.

  • Se sázecím kolíkem rychle a snadno vytvoříte úzkou hlubokou jamku pro větší semínko, pro řízek určený k zakořenění nebo malou sazenici. Pokud vysazujete větší množství okrasných cibulovin, zvláště při sázení do trávníku pro zplanění, vám pomůže speciální sazeč cibulí čili sadbovací kolík pro cibuloviny. Snadno jím vyjmete drn a vložíte cibuli.

  • Zahnutou úzkou a ostrou čepelí zahradního čističe spár snadno odstraníte nežádoucí rostliny z dlažby.

  • Nástroj tvaru polootevřené rourky zase slouží k vyrýpávání dlouhých kořenů pampelišek.

  • Pokud hodláte založit velký bramborový záhon, užijete ruční brázdovač – větší motyku s čepelí podobnou pluhu.

  • Při přepichování, přesazování malých semenáčků, jsou užitečným pomocníkem obyčejné příborové vidličky, při odměřování a ředění rostlinných hnojivých výluhů se zase bude hodit vysloužilá naběračka.

I trávník si žádá své

Kdo touží po dokonalém anglickém trávníku, užije i nožové hrábě, které slouží k provzdušnění drnu, a válec k jeho utužení. Také nůžky na trávník, jimiž ostříháte hůře přístupná místa a okraje pod záhony, se mohou hodit.

Dáváte-li přednost pestré květinové louce plné života nebo vyššímu přirozenému trávníku, nemusíte nutně používat hlučnou a k drobným živočichům poměrně bezohlednou sekačkou. Na zahrady se vracejí ruční kosy. Jestliže si při práci chcete příjemně protáhnout tělo a nechat odpočinout hlavu, potřebujete k tomu kvalitní, perfektně naklepanou a nabroušenou kosu a vhodnou techniku. Také násada, kosiště, by měla odpovídat vaší velikosti a tomu, zda jste pravák nebo levák. Pokud nemáte dědu ani souseda, který by poradil, existují kurzy kosení.


Materiály a údržba

Nářadí si zaslouží skladování na suchém zastřešeném místě – ideální je zahradní domek nebo kůlnička. Systém závěsných skob šetří místo a činí nářadí přehlednějším.

Ocelové čepele se vyplatí – po prvotním odstranění hrubších nečistot pomocí hadříku napuštěném v oleji – otřít po použití dosucha. Pokud nemáte nářadí z nerezavějící oceli, prospěje mu čas od času důkladné ošetření ricinovým nebo minerálním olejem. Rostlinný olej prodlouží i trvanlivost nelakovaných dřevěných násad. Čepele nůžek můžete sterilizovat lihem, aby nedocházelo k přenosu nemocí.

Menší nářadí můžete mít po ruce v kapsách zahradnické zástěry, větší v košíku, zahradnickém kapsáři, na speciálním vozítku. Nářadí se velmi rádo ztrácí a zatoulává, a pak ho po čase najdete celé zrezivělé –, tedy pokud jste neinvestovali do nerezivějící oceli.

Práci usnadní a zdravému způsobu pohybu napomohou ergonomické tvary násad. Na trhu je i vylehčené nářadí s menšími násadami pro ženy drobné postavy.

U kvalitních materiálů může vyšší cenu vyvážit delší životnost i komfortní užívání. I váha nářadí je důležitá – zvláště u kusů, které budete používat často.


Zahrada jako posilovna

Co je elektrické, to je dobré? Nikoli. Využijte pobyt a práci na zahradě také ke zlepšení kondice a protažení svalů i celého těla. Při zahradničení je protáhnete a zpevníte skoro všechny a nic nezkazíte, když práci doplníte protahovacím cvičením. Pokud to jde, netravte příliš času v předklonu, raději se vybavte dlouhými násadami nebo střídejte podřepy. Kdo raději klečí, ocení měkkou podložku pod kolena. Dřepění je však pro záda zdravé, i když z něj mohou brnět netrénované nohy. Dokonalým sportem pro posílení celého trupu a odstraňujícím bolesti zad je pak sečení ruční kosou.


PRAKTICKÝ TIP

jak se vám bude s nářadím pracovat, ovlivňuje i materiál rukojetí a držadel. Praxe ukázala, že plastová se drží lépe nežli kovová a lépe tlumí otřesy. Pokud nejste zvyklí pracovat v rukavicích a potí se vám dlaně, budou pro vás bezpečnější a příjemnější klasická dřevěná madla.

Více informací se nachází ve speciálním vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora tit_04_16_special

           .

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze