Step7.jpg

Step místo zahrady?

13. 10. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Proměnit část zahrady ve step je čím dál oblíbenější. Takový záhon vyžaduje později jen minimální péči a zálivku, což je pohodlně a žádané. Ovšem vybrat vhodnou kombinaci trvalek a travin chce trochu zkušeností a znalostí. […]

Proměnit část zahrady ve step je čím dál oblíbenější. Takový záhon vyžaduje později jen minimální péči a zálivku, což je pohodlně a žádané. Ovšem vybrat vhodnou kombinaci trvalek a travin chce trochu zkušeností a znalostí. Pokud vám chybí, inspirujte se zde.

step7

Mostytka něžná

step3

Tato neobvyklá travina (Bouteloua gracilis) pochází ze severoamerických prérií, ale je k dostání i v tuzemských zahradnictvích. Jako první si na ní určitě všimnete polohy klásků – nejsou svislé, ale víceméně vodorovné, s dolů visícími nitkami blizen. Jejich barva byla původně tmavá, ale existují i vyšlechtěné světlé kultivary. Kvetoucí trs potom skutečně vypadá jakoby nad ním poletoval hmyz. Jako všechny stepní rostliny potřebuje propustnou chudší půdu na teplém místě, nesnáší zamokření.

Muhlenbergia

step6

Okrasná travina Muhlenbergia roste především v Mexiku a USA, ovšem i vy oceníte na zahradě její jednoduché pěstování. Vytváří nádherné trsy s vějířově rozloženými jemnými stébly a vysokými latami květů, které připomínají růžový oblak. Dost se rozrůstá, proto se vysazuje na místa, kde to nevadí. Z domácích rostlin se jí podobá třeba jemná třeslice prostřední (Briza media), nebývá ovšem tak vysoká.

Agastache oranžová

step1

Agastaché, jejíž název nemá český ekvivalent, patří k méně používaným rostlinám z čeledi hluchavkovitých. Určitě vás zaujme oranžově kvetoucí Agastache rupestris (syn. Agastache cana), původem z Mexika. Má šedé plstnaté lístky, s nimiž ostře kontrastují cihlově oranžové květy na vysokých výhonech. Vyhovuje jí slunné místo s propustnou, nepříliš vyhnojenou půdou. Na zimu se doporučuje ji zakrýt, většinou ale chladné období spolehlivě přežije, podobně jako třeba šalvěj.

Agastache modrá

step4

Mezi více pěstované druhy agastache patří kultivary s modře či fialově kvetoucími bohatými klasy. Na rozdíl od oranžových jsou jejich listy bohatší a zelené. Pěstuje se i bíle kvetoucí odrůda ‚Alabaster‘ druhu Agastache rugosa. Všechny druhy krásně voní a řadí se mezi medonosné rostliny, které lákají hmyz včetně motýlů ze širokého okolí.

Zlatobýl

step2

Zlatobýly patří mezi trvalky, které pocházejí přímo ze severoamerických prérií, proto se na stepní záhon dobře hodí. Na větší plochy zvolte vysoké nevětvené odrůdy, které pocházejí ze zlatobýlu kanadského, na menší nižší rozvolněné kultivary, jako je třeba ‚Goldwedel‘ nebo ‚Laurin‘, pocházející z nižšího druhu zlatobýlu obecného (Solidago virgaurea). V posledních letech se hojně pěstují i kříženci zlatobýlu a vytrvalých aster, které se prodávají pod názvem solidaster. Jde o robustní, na pěstování bezproblémové trvalky.

Šalvěj

step5

Na stepní záhon se hodí také šalvěje. Dejte vždy přednost těm, které bez problémů přezimují. Patří mezi ně šalvěj lékařská, luční, hajní či přeslenitá. Na jaře se kromě známé červené šalvěje zářivé prodávají i modře kvetoucí druhy, které se ovšem pěstují jen jako letničky, třebaže ve své domovině rostou jako trvalky. Patř mezi ně šalvěj pomoučená, pestrá, rozkladitá či dvouletka šalvěj muškátová. Velmi podobně jako šalvěj vypadá i vytrvalý, sytě modře kvetoucí yzop, který má stejné nároky na pěstování i stanoviště, jako další středomořské polokeře. I ty se tedy hodí pro stepní záhony.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.Flora titulka_09_2016

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze