Stříhaný živý plot
Stříhaný živý plot funguje jako clona, která chrání zahradu před prachem, hlukem a pohledy zvenčí. Současně má ale i funkci klidného pozadí, na kterém vyniknou květiny, zelenina i okrasné a ovocné dřeviny. Aby ale byl […]
Stříhaný živý plot funguje jako clona, která chrání zahradu před prachem, hlukem a pohledy zvenčí. Současně má ale i funkci klidného pozadí, na kterém vyniknou květiny, zelenina i okrasné a ovocné dřeviny. Aby ale byl chloubou zahrady, měl by být zdravý a dobře rostlý, což mu zajistí správný střih.
Živý plot může zahradu také rozčleňovat do jednotlivých částí. Nízký plůtek dodá neuspořádanému květinovému záhonu eleganci, vyšší plot poskytne soukromí u bazénu nebo zakryje nevzhledné, ale nezbytné součásti zahrady, jako třeba kompost. Výhodou stálezeleného plotu je jeho neprůhlednost během celého roku. U opadavého listnatého plotu se zase vzhledem ke každoročnímu novému olistění není třeba obávat trvalého znehodnocení škůdci či chorobami.Správný tvarTvarovaný živý plot by měl mít na průřezu kónický tvar lichoběžníku, jehož spodní strana je zhruba o 15 centimetrů širší než horní. Mírný sklon bočních stěn zajistí plotu větší stabilitu a ochrání ho před rozlomením, třeba pod vahou sněhu. Boční strany plotu budou navíc rovnoměrněji osvětlené, a plot tak nebude odspodu vyholovat. Pro přesnější řez se doporučuje použít napnutý motouz, který poslouží k vyznačení konečného tvaru plotu. Řez by měl být vedený vždy zdola nahoru. Někteří odborníci doporučují stříhat nejdříve horní stranu plotu, jiní začínají bočnicemi.Termín řezuStálezelené a jehličnanové živé ploty se stříhají jednou ročně, nejlépe na jaře. Řez lze provést i v létě, dochází při něm však k většímu zasychání výhonků a je nutné ho dokončit do začátku srpna, aby měly mladé výhony čas do zimy vyzrát. Opadavé dřeviny je možné stříhat i dvakrát ročně – na začátku jara a koncem léta. Výchovný řez provádějte každý rok i u mladého živého plotu, protože jen tak docílíte potřebné hustoty a pravidelného rozvětvení vybraných dřevin.Vhodné nářadíK údržbě živého plotu slouží plotové nůžky. Dříve se používaly ruční nůžky, které se v současnosti využívají už spíše jen k estetickému dostřižení přečnívajících větévek nebo dekorativnímu tvarování dřevin. Dnes se setkáte hlavně s motorovými plotostřihy, které se rozlišují zejména podle pohonu, výkonu a délky střižné lišty.- Střižná lišta je nejdůležitější součástí plotových nůžek, protože ovlivňuje kvalitu střihu a případné poškození listů a keřů. Tvoří ji oboustranně ozubené protiběžné nože, vzdálenost zubů přitom limituje tloušťku větví, s nimiž si plotostřih poradí. Lišta může být jednostranná i oboustranná.
- Řez provedený plotostřihem by měl být vždy rovný a čistý, aby rostlinu co nejméně zatěžoval. Vybírejte proto nejlépe lišty z jakostní oceli obráběné laserem. Střižná lišta může měřit od 20 do 60 centimetrů, existují ale modely i s delší lištou. Obecně platí, že krátké lišty se hodí pro přesnější tvarování keřů, dlouhé si poradí s úpravou rozsáhlejších ploch živých plotů.
- Mezi drobnými zahrádkáři jsou nejrozšířenější elektrické plotové nůžky. Bývají tiché, lehké, snadno se drží v ruce, dobře se ovládají a stříhají přesně. Napájené mohou být buď kabelem vedeným od zdroje energie, nebo akumulátorem. Akumulátorové nůžky jsou oblíbené především u žen a lze s nimi pracovat kdekoli na zahradě bez ohledu na délku přívodního kabelu, který se navíc při práci neplete a nezamotává do větví. Vybaveny mohou být i různými nástavci, které umožní například zastřihávání okrajů trávníku. Použití akunůžek je ale omezeno dobou nabití akumulátoru.
- Pro úpravu větší plochy živého plotu jsou proto vhodnější nůžky s benzinovým motorem a dlouhou střižnou lištou. Jelikož jsou určeny spíše k dlouhodobější práci, mají propracovanou ergonomii a některé typy jsou vybaveny zadní rukojetí nastavitelnou v několika polohách s rozsahem 180°, která usnadňuje svislé nebo tvarovací střihy. Samozřejmostí by měl být u těchto nůžek antivibrační systém, díky kterému vás ani delší práce příliš nezatíží.
- Ke střihu vyšších živých plotů se využívají plotové nůžky s teleskopickou násadou, která dosáhne až do výše 3,5 metru. Při výběru plotostřihu je důležitá ale i jeho váha a vyváženost. Při nákupu si proto vyzkoušejte, jak vám stroj padne do ruky a jestli se nepřevažuje. Pro práci si nezapomeňte pořídit také ochranné brýle a s elektrickým plotostřihem nikdy nepracujte ve vlhku nebo za deště.
Pravidelné hnojeníKaždoroční řez živé ploty vysiluje, proto je nutné je pravidelně hnojit. Přihnojování by mělo na řez vždy navazovat, aby rostliny lépe a hustě obrostly. Z organických hnojiv je nejvhodnější kompost, z průmyslově vyráběných volte hnojiva s vyšším obsahem dusíku, tj. s močovinou, ledkem či guanem. Ideální je hnojivá zálivka, volně rozhozené hnojivo je nutné zapracovat do půdy nebo alespoň zakrýt mulčem.Dřeviny pro živé ploty
- Jehličnaté – tis červený, zerav západní, cypřišek Lawsonův, smrk ztepilý, jalovec viržinský a čínský.
- Listnaté – dřišťál Thunbergův, zimostráz obecný, hlohyně šarlatová, ptačí zob, habr obecný, buk lesní. Potřebujete-li rychle vytvořit zelenou stěnu, vysaďte si jilm sibiřský (Ulmus pumila, označovaný i jako turkestánský brest), který v roce výsadby může dorůst až do výšky 1,8 metru.
Pro plošnou údržbu i tvarováníProfesionální benzinové zahradní nůžky STIHL HS 82 R s motorem 2-MIX jsou vybaveny oboustrannou střižnou lištou o délce 75 centimetrů a hodí se pro vertikální i horizontální stříhání. Výkon 3100 zdvihů/min., antivibrační systém, dlouhodobý systém vzduchového filtru a otočná multifunkční rukojeť předurčují nůžky pro precizní tvarování ozdobných keřů i plošnou údržbu dlouhých živých plotů. Cena nůžek je 17 490 Kč. www.stihl.czFOTO: ARCHIV FIREM MOUNTFIELD A STIHL