Tipy na zeleninové květináče
Květináče a obaly v interiéru neslouží pouze k pěstování květin. Pokud jste si pořídili ty samozavlažovací, snadno je proměníte i v malou zeleninovou zahradu. Nevíte jak? Tip 1: listová zelenina na salát Jmenují se mibuna, […]
Květináče a obaly v interiéru neslouží pouze k pěstování květin. Pokud jste si pořídili ty samozavlažovací, snadno je proměníte i v malou zeleninovou zahradu. Nevíte jak? Tip 1: listová zelenina na salát Jmenují se mibuna, mizuna a komatsuna a od ostatní listové zeleniny se liší hlavně svou nenáročností, pěstovat je lze i v samozavlažovacím květináči nebo truhlíku
- Kulatá semínka rozsypte po povrchu substrátu tak, aby mezi nimi byly přibližně dvoucentimetrové mezery. Přesnost není důležitá. Jde jen o to, aby měly rostlinky dostatek prostoru pro rozvětvování své růžice listů.
- Aby semínka měla při klíčení dostatek vláhy, pozastrkujte je tupým koncem tužky přibližně půl centimetru pod povrch substrátu. Tak budou v prvních dnech chráněny vy jim budete moci jemným rosením dodávat vláhu. Pokud máte stinné místo nebo můžete truhlík přikrýt fólií, úspěch klíčení máte zaručen.
- Semena klíčí rychle, avšak jejich kořínky rostou mnohem pomaleji než jejich lístky. Proto potřebují v prvních dnech opatrnou zálivku. Než dosáhnou do rezervoáru ve spodní části truhlíku, budete je muset první týden zalévat. Nejlepší je rozprašovač s jemným rozstřikem vody. Pokud voda rostlinky svalí na zem, musejí vynaložit mnoho energie na to, aby se vztyčili.
- Už dva týdny po výsevu vytvoří hustý svěže zelený koberec s výškou přibližně 10 centimetrů, které můžete odstřihávat. Vždy ale ponechte srdíčko, z něhož vyrůstají nové lístky.
Tip 2: ředkvičky z květníku Ředkvičky vyrostou tak rychle, že je můžete pěstovat i doma v květináči. Od zasazení semínka do zralé křupavé sklizně uplyne pouhý měsíc.
- Naplňte velkou samozavlažovací nádobu zhruba deseticentimetrovou vrstvou zahradního substrátu a do centimetrové hloubky vysejte semínka. Jsou dostatečně velká, obalované osivo navíc i výrazné, že pokud dodržíte rozestup zhruba dva centimetry, nemusíte je pak jednotit.
- Semena během dvou dnů vyklíčí a začne růst bohatá nať. Za několik dnů se vytvoří bulvičky a začnou pěkně růst.
- Bude se jim dařit jak v truhlíku, závěsném koši i ve větším květináči. Abyste měli přísun ředkviček po celou sezonu, stačí vždy nová špetka semínek vysetých každých čtrnáct dní. Dost je zalévejte, ovšem neutopte.
Radí Milan Gigel, spolupracovník společnosti Plastia.
Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017.