Tipy pro stavbu pergoly svépomocí
Znáte ten pocit, kdy si ranní kávu, výtečný oběd či deci červeného vychutnáte na příjemném místě, ideálně ve vaší zahradě? Není nad tyto okamžiky ve stínu vaší pergoly s pohledem na vycházející sluneční paprsky. Přemýšlíte o […]
Znáte ten pocit, kdy si ranní kávu, výtečný oběd či deci červeného vychutnáte na příjemném místě, ideálně ve vaší zahradě? Není nad tyto okamžiky ve stínu vaší pergoly s pohledem na vycházející sluneční paprsky. Přemýšlíte o stavbě pergoly svépomocí? Přinášíme vám základní doporučení od odborníků ze spol. Vetas, specialisty na stavbu pergol.
Výběr vhodného místa pro stavbu pergoly svépomocí
Rozmyslete si, zda má pergola stát na slunném místě, či ve stínu a jaký výhled z pergoly chcete mít. Pokud plánujete v pergole setkání s přáteli, volte místo blíže domu kvůli dostupnosti občerstvení, máte-li děti, postavte ji co nejblíže tzv. hracím zónám. V případě, že nedisponujete velkou zahradou a situace vás nutí postavit pergolu menší než 25 m2 blíže než 2 metry od sousedova plotu, budete zpravidla potřebovat jak územní povolení, tak i souhlas souseda. V případě větší konstrukce je nutné stavební povolení. Výběr vhodného prostoru pro stavbu pergoly svépomocí je velmi důležitý a často lidé tento krok podceňují. Mějte přesné povědomí o pohybu slunce v sezóně, ať nejste překvapeni nevhodností umístění vaší nové pergoly.
Volba materiálu pergoly
Při stavbě pergoly svépomocí doporučujeme zvolit dřevo. Lze s ním postavit téměř celou konstrukci. Dřevo se může se použít nejen na nosníky a krovy, ale též na podlahu, i když tam déle vydrží beton, kámen či keramická dlažba. Se dřevem se skvěle pracuje, jde ho snadno opracovávat a dovoluje řadu povrchových úprav a barevných nátěrů. Co se týče druhu dřeva, doporučuje se borovice, modřín či dub vysušený na 15 % vlhkosti, které lépe snáší povětrnostní a klimatickou zátěž. Nejčastěji s ohledem na cenu bývá materiálem stavby pergoly svépomocí smrk. Z důvodu životnosti nesmíme zapomenout na ošetření materiálu správnou a kvalitní barvou, kterou se pergola přetírá cca 1x za 4-6-let. Před samotnou stavbou pergoly svépomocí doporučujeme natírat jednotlivé díly, nikoliv až celou stavbu zkompletovanou. Je to sice trošku pracnější, ale máte tak jistotu, že veškeré části (tedy i spoje) budou mít ochranné ošetření proti plísním a dřevokazným broukům.
Rozloha dřevěné pergoly
Nesnažte se postavit co největší pergolu, taková zabere zbytečně velký kus zahrady a její stín brání slunci svítit na okolí pergoly (květiny, záhony). Veliká pergola nás navíc nutí vypočítat si váhu střechy a k tomu přizpůsobit dostatečně silnou konstrukci s odpovídající nosností. Laik může být v tomto úkolu tápe, nechte si poradit a vypracovat plán od specializovaných firem, pokud si na to netroufnete sami.
Zastřešení pergoly
V případě stavby pergoly svépomocí dbejte na vhodný materiál zastřešení. Totálně out jsou vlnité či trapézové polykarbonáty, jejichž plastový vzhled na zahradě ruší. Také pálené či betonové tašky nejsou ideální, protože díky své váze vyžadují vysoké nároky na střešní konstrukci. Nejvhodnější krytinou bývá sklo, plný polykarbonát, asfaltové šindele, bitumenová deska, plechová krytina nebo stále více žádoucí posuvný typ zastřešení.
Cena stavby pergoly svépomocí
Konečná částka realizace pergoly svépomocí se odvíjí od mnoha faktorů. V případě stavby jednoduché pergoly o velikosti 25 m2, byste se měli vejít s náklady na materiál +- do 15.000,-Kč. Pokud využijete služeb specializovaných firem, finální částka bude cca 30.000,-Kč.
Máte dotazy? Kontaktujte Vetas. Tel.: 602 538 577
Komerční prezentace