Shutterstock_456131581.zmenena-velikost.jpg

Trocha péče zajistí lepší úrodu

03. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Vyvázat, zaštípnout, přihrnout… díky několika jednoduchým úkonům dosáhnete toho, že zelenina bude plodit delší dobu, klidně až do prvních mrazů, a vy tak sklidíte více rajčat, paprik nebo fazolí. Právě nyní, na přelomu jara a […]

Vyvázat, zaštípnout, přihrnout… díky několika jednoduchým úkonům dosáhnete toho, že zelenina bude plodit delší dobu, klidně až do prvních mrazů, a vy tak sklidíte více rajčat, paprik nebo fazolí.

foto Shutterstock

Právě nyní, na přelomu jara a léta roste zelenina nejvíce a nejrychleji. Je důležité kontrolovat, aby listy a plody nenapadly choroby a škůdci. A také aby se k nim dostalo co nejvíce slunce – s tím pomůže právě vyvazování, které nelze vynechat hlavně u plodové zeleniny, prospěje i košťálovinám nebo fazolím.

Rajčata

Správnou péči o rajčata volte podle toho, jaký typ pěstujete – keříčková polní není potřeba vyštipovat, nevyžadují to. Na zahradách je má ale málokdo, jde o průmyslové odrůdy pro konzervárny. Častěji se vysazují keříčková rajčata určená na balkony a do nádob. Zálistky se zde tvoří minimálně, proto vyštipování nepotřebují. Bývají ale hodně husté, proto je nedávejte blízko sebe a nechte mezi nimi dostatečné mezery, aby se k nim dostalo slunce.

Nejvíce péče potřebují nejpěstovanější tyčkové odrůdy. Vyštipování nebo i vylamování zálistků, které se tvoří v úžlabí listů, je nezbytné. Bez něj by byly rostliny příliš husté, boční výhony by také začaly kvést, ovšem rajčat na nich není zdaleka tolik jako na hlavním stonku a jen zbytečně odebírají rostlině vláhu a živiny. V červnu, když jsou sazenice ještě mladé a křehké, zálistky vystřihujte nůžkami, abyste nezlomili dosud měkký hlavní stonek. Později v sezoně, kdy zesílí a zdřevnatí, bývá rychlejší je vyštipovat prsty.

Tyčková rajčata také potřebují oporu. Není třeba ji dávat hned po výsadbě, ale až když rostlina doroste asi výšky kolen. Rostliny vyvažte i ke kovovým spirálám, i když se říká, že to není třeba. Lépe pak odolávají větru nebo prudkému dešti, který může půdu rozbahnit a slabě uchycená rajčata vyvrátit nebo i rozlomit.

foto Shutterstock

 

Papriky

Zeleninová paprika dorůstá do výšky půl až třičtvrtě metru. Ačkoli je nižší než rajče, vyvažte ji. Zabráníte tak například vylomení výhonů při sklizni. Pokud pěstujete více rostlin v řadě, vyvazují se společně. Pak potřebujete jen čtyři pevné metrové kolíky, po dvou je umístíte na protilehlé konce řádků a mezi ně natáhnete provázek buď ve dvou rovnoběžných řadách nebo ve volných osmičkách. Ve sklenících mohou tyčky nahradit motouzy uchycené na háčcích u stropu.

Okurky

Vyvazováním polních okurek i nakládaček zabráníte nebo alespoň oddálíte napadení plísní okurkovou, která se šíří hlavně ve vlhkém prostředí a v hustých porostech. Proto mnozí zahradníci pěstují tuto zeleninu na sítích, které listy nadzvednou a pustí k nim vzduch. Obchody nabízejí sítě z umělého vlákna, které mají šířku dva metry a řídká oka. Potřebují uchytit na rám, vytvořený z pevně ukotvených sloupků a silnějšího pevně napnutého drátu. Dobře poslouží i klasické kovové pletivo, když ho po sezoně vyčistíte, vydrží několik let, síť je jednorázová. Máte-li k dispozici i jakýkoli větší rám, také se dá využít – stačí jej řídce vyplést motouzem. Tyto systémy podpory můžete využít u všech nakládaček i polních okurek salátovek s menšími plody. Sítě se instalují až po zakořenění sazenic, tedy až v průběhu června. Hadovky ve sklenících se pnou po provázcích upevněných na konstrukci stavby.

foto Shutterstock

 

Cukety a dýně

Zeleninové tykve zvané cukety jsou na péči nejjednodušší, rostou v keřících na jednom místě a jen čas od času odstraňujete staré listy. Oproti tomu dýně se chovají jako klasické liány a mohou mít i několik metrů. Máte-li dostatek místa, nemusíte je zastřihovat, na klasickém záhonu se zkracují za druhým až třetím plodem, aby měly čas dorůst a dozrát. To stejné se dělá s bočními výhony, které můžete i zcela odstranit.

Fazole

Na rozdíl od hrachu se k fazolím dávají opory už při výsevu. Dlouhé tyče na zahradách nestojí osamocené, ale zaklesnou se do sebe. Na menších plochách můžete vytvořit jehlan, nejčastěji z pěti tyčí, na větších tunel. Navedení výhonů k oporám je vhodné zvlášť na větrných místech nebo po dešti, otočené dolů totiž fazole nerostou a nekvetou.

Košťáloviny

Zalomení horního listu chrání za horkých letních dní květáky před zelenáním a takzvaným mechovatěním. Tento trik ale prospěje ale i brokolici. Pozdní odrůdy zelí a kapusty, které zůstávají na záhonech dlouho, je vhodné na počátku léta dvakrát přihrnout, aby dobře zakořenily a nevyvracely se.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze