Shutterstock_1760401607.zmenena-velikost.jpg

Vaky aneb Jak nejlépe zalévat stromy

25. 09. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Zelené či hnědé vaky jsou stále častěji vidět u stromů v ulicích. K čemu slouží? A hodí se i k dřevinám na zahradu? Vaky fungují jako zásobárna vody, která z nich postupně odkapává ke kořenům stromů a chrání […]

Zelené či hnědé vaky jsou stále častěji vidět u stromů v ulicích. K čemu slouží? A hodí se i k dřevinám na zahradu?


Vaky fungují jako zásobárna vody, která z nich postupně odkapává ke kořenům stromů a chrání je před suchem. Vhodné jsou jak pro dřeviny v ulicích, tak u vás na zahradě.

foto Shutterstock

Výhody zavlažovacích pytlů

Samozřejmě je ideální, pokud pravidelně a dostatečně prší a stromy, keře a květiny přirozeně zalije dešťovka. To ale není pravidlem, a pokud přijde horké suché léto, je třeba rostlinám dodat vodu jinak Můžete chodit po zahradě nebo městě s konví či hadicí, ale zavlažovací vaky z PVC to zvládnou jednodušeji a lépe než člověk. Když nalijete ke stromu několik desítek litrů vody během pár minut, nemá šanci se vsáknout, část jí odteče nebo se vypaří bez užitku. Z vaku ale odkapává postupně, přímo ke kořenům, proto je zavlažování účinnější a úspornější.

foto Shutterstock

Jak to funguje?

Ačkoli vaky vyrábějí různé firmy, jejich plnění a instalace jsou stejné. Nejprve pytel připevníte ke kmeni stromu zipem tak, aby nespadl. U starých dřevin s velkým obvodem lze spojit dohromady vaků několik. Poté se naplní vodou. Že je pytel plný poznáte podle toho, že zmizí záhyby a jeho stěny se vyrovnají. Jen pozor na to, že napuštěný je extrémně těžký, proto ho musíte nejprve ke stromu opravdu dobře umístit a připevnit, pak s nám budete manipulovat už jen těžko. Menší vaky mají objem padesát litrů, ale seženete i dvakrát tak velké, záleží na typu a výrobci. Samozřejmě můžete přidat i hnojivo pro lepší růst a zdraví dřevin. Voda se pak dostává ke kořenům drobnými otvory – jde tedy o kapénkovou závlahu, která je velmi efektivní.

Výrobci například uvádějí, že ke stromu s kmenem o průměru osm centimetrů byste měli umístit šedesátilitrový vak, který otvory ve dně pouští zmíněný objem vody do půdy zhruba pět až devět hodin. Pytle tedy musíte vodou plnit několikrát týdně, podle počasí, obvodu kmene nebo druhu dřeviny.

Vyrábějí se také speciální zavlažovací kruhy pro košaté keře nebo lemy.

foto Shutterstock

Výhody vaků jsou:

• Efektivně využíváte vodu – oproti zalévání hadicí nebo konví se nerozteče do okolí nebo se ne odpaří ještě před vsáknutím. Postupně uvolňovanou vodu půda dokáže lépe vstřebat a stromy využít.

• Vaky částečně zakrývají okolí stromu, čímž ochlazují a stíní půdu a snižují její odpařování.

• Zvyšují šanci na ujmutí rostlin po výsadbě. Jelikož se nově vysazeným stromům dostává pravidelný přísun vody, a to v potřebném množství, zvyšuje se pravděpodobnost jejich dobrého růstu a úspěšného zakořenění. Rovněž se tím snižuje takzvaný povýsadbový šok.

• Máte pod kontrolou množství vody, které strom dostane. Je pravda, že při zalévání konví také můžete počítat, kolik jste jich k rostlině nalili, ale třeba s hadicí toto neodkážete. Objem vaku ale znáte, a tak víte, kolik vláhy strom dostal.

• Stromy a keře vám krásně porostou i při nižších nákladech, šetříte jak za vodu, tak hnojiva. Investice do pytlů – stojí v řádu stokorun – se tak vrátí během několika sezon. Doporučuje se je vždy v říjnu zabalit a uložit na suchém místě, kde nemrzne, abyste prodloužili jejich životnost. Do zahrady se zpravidla vracejí v dubnu.

 

Použití na zahradách

Seznam výhod vaků je poměrně dlouhý, jejich účinnost vyzkoušená na ulicích, a tak nejednoho pěstitele a sadaře napadne, zda by je nemohl použít doma na zahradě. Ano, mohl. Zvlášť pokud máte více dřevin, vyplatí se to. Určitě pomohou tam, kde pěstujete stromů více nebo na chatách a chalupách, kde nejste každý den. Ale stejně účinný bude tento systém vyrobený ze starého barelu, který si zvládnou kutilové vyrobit sami.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze