Voňavé čajíčky proti plísním
Nejlépe chutná zelenina, kterou si sami vypěstujeme. Na své zahrádce, ve svém malém království. S láskou, trochou sluníčka a přírodní řadou Agro NATURA zvládneme dokonce i ochranu proti plísním šetrně, zcela bez chemie. Houbové choroby, všeobecně […]
Nejlépe chutná zelenina, kterou si sami vypěstujeme. Na své zahrádce, ve svém malém království. S láskou, trochou sluníčka a přírodní řadou Agro NATURA zvládneme dokonce i ochranu proti plísním šetrně, zcela bez chemie.
Houbové choroby, všeobecně označované jako plísně, trápí jak zeleninu, tak i okrasné rostliny. Ke svému životu potřebují teplo a vlhko – často stačí jen rosa. Bez včasného zásahu nám dokážou značně zdecimovat celou úrodu. Víte, že proti nim můžete zasáhnout bez chemie? Příroda to totiž dobře vymyslela a vytvořila si látky, které choroby zabrzdí. Tyto tzv. botanické pesticidy jsou při tom bezpečné pro člověka i užitečné organismy (např. včely, slunéčka nebo žížaly), nedojde ke vzniku rezistence a snadně se s nimi pracuje. Nemusíte se obávat, že při neopatrné manipulaci dojde ke zdravotním problémům nebo že aplikací negativně ovlivníte přírodu.
Vývoj těchto ekologických pesticidů nové generace běží již několik let v rámci spolupráce AGRO CS Česká Skalice a VÚRV Praha pod vedením Dr. Romana Pavely. Na trh jsou uváděny pod značkou Agro NATURA, kde skvěle doplňují řadu substrátů a hnojiv pro ekologické pěstování.
Proti houbovým chorobám zasáhněte preventivně, tzn. před napadením rostlin houbami nebo ihned na počátku napadení, a to voňavým výrobkem Agro NATURA Bylinková směs na plísně. Unikátní český patent je založen na nově objeveném společném účinku mletého hřebíčku a skořice. Bylinky jsou naplněné do praktických čajových sáčků. Práce s nimi je jednoduchá – louhováním jednoho čajíčku v litru vody si připravíte postřik, který bude mít nejen účinek na pravé plísně, ale bude zároveň odpuzovat škůdce, jako jsou svilušky, mšice nebo molice. Čajíček vytvoří na rostlinách jemný ochranný film a ten postupným vstřebáváním ještě přinese rostlinám i hnojivý účinek. K louhování můžete využít kbelíček, ve kterém se voňavé čajíčky na plísně prodávají.
Výluh najde uplatnění na zeleninu (rajčata, okurky, brambory, cibuli) nebo na okrasné rostliny. Aplikujte do počátku skanutí (tvoří se malé kapky, které začnou z rostlin stékat); postřik opakujte v 10 – 15 ti denním intervalu podle počasí. Je-li vlhko a teplo, interval zkraťte na týden.
Důkazem bezpečnosti postřiku je nulová ochranná lhůta a povolení do ekologického zemědělství.
A závěrem ještě několik tipů, jak si omezit choroby a škůdce na své zahrádce: při nákupu pečlivě prohlédněte zdravotní stav rostlin, vybírejte rostliny i s ohledem na pěstební podmínky ve vaší zahrádce; rostlinám dopřejte pravidelnou dávku živin, zalévejte ke kořenům, ne na listy; rostliny nesázejte blízko sebe a průběžně odstraňujte plevel. Zbytky rostlin nenechávejte ležet na záhonech, musí hned do kompostu; nekompostujte napadené rostliny. Ty odstraňte a vyhoďte do komunálního odpadu. Záhony udržujte čisté, stejně tak skleníky, pařeniště, nářadí i samotné pěstební nádoby.
Více o budování biozahrádky a samotném biopěstování najdete na www.agronatura.cz.