Využívejte dešťovou vodu – je zdarma a květiny ji miluji
Existuje mnoho důvodů, proč využívat dešťovou vodu. Nejen že je tento přírodní zdroj zcela zdarma, ale ještě přináší řadu environmentálních, společenských a ekonomických výhod. Osvojte si i vy zelenější způsob života a začněte s využíváním […]
Existuje mnoho důvodů, proč využívat dešťovou vodu. Nejen že je tento přírodní zdroj zcela zdarma, ale ještě přináší řadu environmentálních, společenských a ekonomických výhod. Osvojte si i vy zelenější způsob života a začněte s využíváním v domácnosti.
Odborníci potvrzují, že kvalita dešťové vody je dostačující pro širokou škálu využití na zahradě i v domácnosti. Ověřte si však, zda je střešní krytina vašeho domu dostatečně bezpečná a neuvolňuje škodlivé látky. U střech z pálené nebo betonové krytiny se není čeho obávat. Plechové střechy jsou na sběr vody také vhodné, ale je třeba je pravidelně kontrolovat kvůli výskytu rzi nebo uvolňování nátěru. Zpozornět je nutné u starých opotřebovaných střech nebo materiálů jako eternit či asfalt, které mohou ovlivnit kvalitu zachycené srážkové vody.
Výhody sběru dešťové vody
Dešťová voda má ideální pH a obsahuje dusičnany, které jsou nezbytné pro zdraví zahrady. Naopak neobsahuje chlór, je chudá na soli a minerály, a ve srovnání s pitnou vodou je vhodnější na zavlažování zahrady. Rostliny tuto vodu zkrátka milují.
Využíváním dešťové vody v domácnosti a zahradě šetříte pitnou vodu, která je cenným přírodním zdrojem. Snižujete také množství energie spotřebované na zásobování domácnosti pitnou vodou. Pokud sbíráte dešťovou vodu, méně jí teče do kanalizace – a vy opět šetříte.
Nadzemní či podzemní nádrž?
Dešťovou vodu lze využívat nejen na zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. „Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž připojená na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží však vyžaduje náročnější stavební úpravy jak na pozemku, tak v samotném domě. Tyto nádrže pak mohou být napojeny i na systémy automatického zavlažování,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Objem podzemních nádrží obvykle začíná na 1000 litrech. Sběr dešťové vody pomocí tohoto systému dokáže domácnosti ušetřit až 50 % pitné vody. Princip podzemních nádrží je jednoduchý. Voda odtéká ze střechy odtokovým potrubím do nádrže. Protéká přes filtr, který zachycuje nečistoty. Filtr je obvykle umístěn pod víkem nádrže tak, aby byl snadno přístupný pro čištění.
Na sběr dešťové vody nad zemí se nejčastěji využívají sudy. Obvykle jsou vybaveny víkem, aby nedošlo ke znečištění vody. „Jejich výhodou je snadná instalace a manipulace. Sud stačí umístit pod okap, případně k němu připojit sběrač dešťové vody. Jejich používání nedoporučuji v zimních měsících. Pokud přemýšlíte nad vhodným sběrným systémem na dešťovou vodu, poraďte se s odborníky, kteří vám pomohou vybrat tu správnou nádrž,“ dodává David Benda z Hornbachu.
Jak nádrž nainstalovat
Instalace nadzemních nádrží je velmi jednoduchá. Obvykle stačí sud umístit přímo pod okap. Existuje však i sofistikovanější řešení sběru dešťové vody, a to pomocí tzv. sběračů. Ten se instaluje na konec okapu a je vybaven ochranou před přetečením. Tato ochrana funguje zajistí odvádění přebytečné vody přímo do kanalizace. Předejdete tím nepříjemnostem s přetečením nádoby.
„Vodu ze sudu můžete rozvést po zahradě samospádem nebo pomocí čerpadla. K dispozici je mnoho druhou čerpadel. Netlaková sudová čerpadla jsou přizpůsobena velikostně i ergonomicky ke snadnému uložení a hravě si poradí s přečerpáváním vody z jednoho místa na druhé. Například čerpadlo značky for_q má výtlak deset metrů a tlak do jednoho baru. Je tak výborným pomocníkem pro zalévání menších zahrad či skleníků,“ radí David Benda z Hornbachu.
Více informací najdete na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ
Komerční przentace