Image003-15.jpg

Zahrada nebezpečná pro zvířata

01. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Ať už domácí zvířata, tak ta volně žijící si zaslouží v zahradě bezpečí. Víte, před čím je chránit a čemu se vyvarovat? Zde je dvanáct případů a situací, kdy byste měli být velmi opatrní. Pesticidy […]

Ať už domácí zvířata, tak ta volně žijící si zaslouží v zahradě bezpečí. Víte, před čím je chránit a čemu se vyvarovat? Zde je dvanáct případů a situací, kdy byste měli být velmi opatrní.

Pesticidy

Insekticidy, herbicidy, fungicidy, tedy všechny pesticidy jsou nebezpečné látky. O jejich použití na zahradě se velmi diskutuje, protože narušují přírodní rovnováhu a mohou znamenat zdravotní riziko nejen pro zvířata. Insekticidy mají hubit hmyz, herbicidy plevel, fungicidy houby – ale jsou bohužel nebezpečné i pro teplokrevná zvířata. Otravu může způsobit i pobyt na trávníku čerstvě ošetřeném selektivními herbicidy nebo v postříkaných záhonech, natož když zvíře kontaminované rostliny pozře. Fungicidy, a to i druhy v ekologickém zemědělství povolené, jsou zase nebezpečné, pokud se dostanou do vody.
Ohrožení jsou: psi, kočky, králíčci, morčata, ovce, kozy, koně, želvy, slepice, kachny, volně žijící ptáci, ježci, žáby, užovky, užitečný hmyz jako jsou slunéčka i včely, ryby a obojživelníci v zahradním jezírku

 

Průmyslová hnojiva

Nebezpečnost průmyslových hnojiv nelze srovnávat s pesticidy a jedy, ale neopatrným a příliš zvědavým zvířatům přivodí velké zdravotní obtíže, pokud je pozřou. Nestačí mít tyto přípravky bezpečně uskladněné, také při aplikaci dávejte pozor, aby se k nim například hrabající pes nedostal. Používejte raději hnojiva organická – pokud pes ochutná trochu hnoje nebo si splete granulky fermentovaného hnoje se svými a zachutnají mu, nic se nestane, snad jen velmi citliví jedinci mohou mít lehčí trávicí obtíže.
Ohrožení jsou: psi, žížaly, méně pak kočky, ptáci

 

Jedovaté rostliny

Na přirozené instinkty zvířat, které by je varovaly před pojídáním nebezpečných rostlin pocházejících z celého světa, spoléhat nelze. Zvláště u masožravců. Pozor také na to, že pro psy je silně jedovaté hroznové víno, ledviny mohou citlivým jedincům selhat i po pár bobulích. Ukázalo se, že bezpečné nejsou ani peckoviny, tedy třešně, meruňky a slívy, tedy hlavně jejich pecka, i jádra jablek. Jedovaté mohou být plody brslenu, tisu, břečťanu, jalovce, kustovnice. Psi by neměli požírat česnek, pažitku, pór, cibuli ani cibulky okrasných cibulovin, které dráždí žaludek a ve větším poškozují červené krvinky. Ve větším množství mohou uškodit i ořechy, i když mezi ty vyloženě jedovaté pro psa se řadí pouze makadamiové. Pro kočky jsou prudce jedovaté především lilie. Uškodit jim může i řada dalších rostlin nebezpečných také pro člověka – lýkovec, náprstník, oleandr, durman, skočec a další.
Ohrožení jsou: psi, kočky, morčata, králíčci

 

Skleněné plochy

Skleněné tabule na protilehlých stranách, ještě navíc pěkně čisté – to je smrtelná past pro ptáky. Nevšimnou si jich, do skla narazí v plné rychlosti a často na to zaplatí životem. K nejčastějším úrazům dochází u zimních zahrad a skleníků, kterými je vidět skrz na skrz. Nejjednodušším řešením jsou průsvitné UV nálepky, které vzhled plochy neruší, ale ptáci je vidí jako jasně modré. Mohou mít různé tvary, ideální mezery mezi nimi by měly být asi deset centimetrů. Pravidelně se musejí po několika letech obnovovat. Alternativu u skleníků nabízejí poloprůsvitné barvy na sklo.
Ohrožení jsou: ptáci jako kosi, drozdi, pěnice, vrabci, sýkorky, červenky rehci, konipásci, hrdličky, zvonci…

 

Bazény, zahradní jezírka a otevřené nádrže s vodou

Nebezpečí pro zvířata představují veškeré nádrže s kolmými nebo prudce se svažujícími stěnami. Pro ptáky i otevřené nádrže na dešťovku,proto je chraňte poklopem nebo záchrannými plováky. Designové lze koupit, ale stejně dobře poslouží i polystyren. U bazénů je prevencí zakrytí, zastřešení či oplocení. Naopak zahradní jezírka, ať už koupací či okrasná, k napití a koupeli přímo vybízejí. Měla by proto mít alespoň zčásti velmi pozvolný sklon a mělčinu, která umožní bezpečné pití i koupel. Prudší břehy lze opatřit přírodní protierozní sítí, po které lze, na rozdíl od kluzké fólie, vyšplhat. Alternativou je plastové pletivo, které nevypadá tak dobře, ale déle vydrží.
Ohrožení jsou: Psi, kočky, ježci, ptáci, a pokud se na zahradu zatoulají, tak i srnky a zajíci.

 

Úžeh

Psům a dalším domácím zvířatům hrozí úpal a úžeh ještě více než člověku, protože se nemohou ochlazovat pocením. Proto musejí mít bezpodmínečně přístup do chladivého stínu. Platí to pro morčata a králíky v ohrádce nebo psy a kočky pohybující se po celé zahradě. To stejné platí pro zvířata chovaná ve výbězích či voliérách, ačkoli například želvy snesou horko mnohem lépe. Zapomínat nesmíte ani na pasoucí se kozy, ovce, krávy či koně. Stačí jeden vzrostlý strom, do jehož stínu se vejdou. Zakrslým kozám či ovcím, na zahradách stále častěji chovaným, postačí i vzrostlý keř, v nouzi ho nahradí přístřešek.
Ohrožení jsou: psi, morčata, králíci, kočky, exotické ptactvo, želvy, pasoucí se hospodářská zvířata

 

Klíšťata a blechy

Na zvířata útočí více druhů klíšťat než na lidi. A na psy i kočky mohou bohužel přenést řadu nebezpečných nemocí, řadí se mezi ně klíšťová paralýza, babezióza, ehrlichióza a podobně, i když pravděpodobnost nákazy je celkem malá. Chránit je můžete krátkodobě účinkujícími spreji, pipetami působícími jeden až tři měsíce a protiparazitárními obojky na celou sezónu. Účinné látky se z nich postupně uvolňují do kůže a po týdnu od nasazení poskytují spolehlivou ochranu – klíště se buď vůbec nepřisaje, nebo brzy odumře a velmi snadno ho odstraníte. Výhodou je rovněž odpuzování blech, které mohou psi chytit od ježků, které tak rádi obtěžují.
Ohrožení jsou: Psi, kočky

 

Sekačky a další stroje

Čas senoseče mívá pro srnky, zajíce i na zemi hnízdící ptáky tragické následky. Na zahradě je tento problém okrajový, ale pokud sečete vyšší trávu kupříkladu v sadu, malí zajíčci a někdy dokonce i srnčata mohou být schovaní na místě, kde byste je rozhodně nečekali. A když se blíží nebezpečí, instinkt jim velí přikrčit se a nehýbat, místo aby utekli. Důkladná kontrola louky je proto velmi důležitá. Zrovna tak ploty je vhodné stříhat až na konci léta či na podzim, kdy už ptáci ukrytí v jejich nitru svá mláďata dávno odchovají. Opatrnosti je třeba i u psů a koček, aby pod sekačku nevběhli.
Ohrožení jsou: srnčata, zajíci, ptáci, psi, kočky

 

Jámy, díry, komíny

Nejen nádrže naplněné vodou se mohou stát smrtelnou pastí. Také prázdné sudy, zásobníky, jámy a dokonce komíny a větrací šachty mají každoročně na svědomí mnoho úmrtí, například mezi vzácnými, chráněnými a užitečnými ptáky, jako jsou sýčci nebo sovy pálené. Rovněž nezkušená mláďata ostatních ptačích druhů mohou v takových pastech uvíznout. Do jam v zemi snadno spadnou i ježci či žáby, opět především nezkušení, mladí jedinci. A bez rizika nejsou ani pro domácí zvířata. Řešením jsou poklopy, ochranné mříže a síta všude, kde riziko hrozí.
Ohrožení jsou: ptáci, ježci, žáby, psi, kočky

 

Ostré hrany, hřebíky a dráty

Zvláště při rychlém pohybu nebo v zápalu hry mohou zvířatům ublížit nástrahy, jako jsou hřebíky trčící z plotu, ostnaté dráty i jejich vyčnívající ostré konce a rovněž trny některých rostlin. Je třeba podobná nebezpečí včas odstranit a také dávat pozor, aby na zemi nezůstal ležet střep ani plechovka s ostrým okrajem. Rovněž v ohradách pro hospodářská zvířata nesmí být hroty, které vzniknou třeba kvůli poškozené nebo lajdácky postavené ohradě. Případy, kdy se běžící kůň na takovou zbraň nabodnul a vykrvácel jsou dostatečně odstrašující.
Ohrožení jsou: psi, kočky, domácí drůbež, zvířata na pastvě

 

Dravci

Stále platí, že slepice musejí být za tmy v bezpečném kurníku, kachny v kachníku a morčata a králíčci, pokud zůstávají venku, ve výběhu pletivem zabezpečeném ze všech stran, i shora. V noci se může přikrást liška nebo kuna, menší zvířata ohrozí i potkan. Slepice chodí do kurníku ochotně samy, pokud v něm mají připravená pohodlná bidélka. A zavírání dvířek za vás může obstarat fotobuňka reagující na stmívání a rozbřesk. Kachny jsou v  bezpečí také na jezírku, ideální je pak noční voliéra s jezírkem i krytým přístřeškem, kterou lze celou uzavřít.
Ohrožení jsou: kachny, slepice, husy, morčata, králíci

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze