Drevostavba_1.jpg

Zahradní domek a jiné dřevostavby

09. 06. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Drobné dřevěné stavby na zahradě v sobě spojují krásu přírodního materiálu s praktickým nebo relaxačním využitím. Nejčastěji využívanou dřevostavbou přitom bývá zahradní domek. Kůlna či domek Malý dřevěný domek na zahradě se slouží obvykle k […]

Drobné dřevěné stavby na zahradě v sobě spojují krásu přírodního materiálu s praktickým nebo relaxačním využitím. Nejčastěji využívanou dřevostavbou přitom bývá zahradní domek.

Obyvatelný zahradní domek může mít i vlastní terasu.

Obyvatelný zahradní domek může mít i vlastní terasu.

Kůlna či domek
Malý dřevěný domek na zahradě se slouží obvykle k uskladnění zahradních strojů, nářadí či nábytku, které se do domu nevejdou nebo by tam překážely. Mohou dokonce nahradit chybějící sklep či garáž a uskladněným věcem poskytují nejen ochranu před počasím, ale při dobrém zabezpečení také před zloději. Zahradní domek je lehká, snadno smontovatelná dřevostavba jednoduché konstrukce. Při vhodné úpravě může mnohý domek sloužit i jako obytné zázemí, má-li okna, je vhodný například do zahrádkářských osad. Zvolit si můžete doplňky v podobě okenic, terasy nebo bočního přístřešku.

Pravidla výběru

  • Předem si ujasněte, co všechno budete v domku skladovat a čím vším jej chcete vybavit – od toho se bude odvíjet jeho velikost. Zohlednit byste samozřejmě měli rozlohu zahrady.
  • Při výběru se zaměřte i na kvalitu konstrukčního materiálu, závisí na něm životnost stavby. Nejtrvanlivější jsou tvrdé dřeviny, které nejsou tak citlivé na poškození dřevokaznými houbami a plísněmi. Vzhledem k ceně se však nejčastěji používá měkké dřevo, obvykle vyzrálé dřevo ze smrku nebo borovice. Podle použitého řeziva mají stěny domku tloušťku 28 nebo 33 mm, srubové domky od 45 do 110 mm.
Nejčastěji slouží zahradní domek k uskladnění nářadí.

Nejčastěji slouží zahradní domek k uskladnění nářadí.

Vlastní stavba
Pro malé domky určené k uskladněné nářadí a nástrojů není třeba budovat základy. Většinou postačí štěrkové lože, na které se dřevostavba ukotví pomocí betonových patek umístěných do nezámrzné hloubky. Větší domky už stavební základ ve formě betonové desky nebo vydlážděné plochy vyžadují kvůli izolaci proti vlhkosti. Domky jsou obvykle dodávané demontované. Mají zpravidla sedlovou střechu, která se pokrývá asfaltovou pískovanou lepenkou nebo asfaltovými šindeli. Montáž je možná svépomocí (stavba funguje jako stavebnice) nebo dodavatelskou firmou.

Údržba a cena
Povrchově neošetřený zahradní domek je nezbytné ještě před montáží napustit impregnací proti vlhkosti a škůdcům a natřít lazurou do exteriéru. Nátěr stavby je třeba obnovovat zpravidla po pěti letech, jen tak lazura ochrání dřevo před sluncem a vodou a zachová jeho pevnost a vzhled. Malý domek pro zahradní nářadí lze pořídit od 15 tisíc korun, za větší domek, který je možné i obývat, však můžete zaplatit i několik set tisíc.

Stavební povolení
Pro domky o rozloze do 16 m2, které nemají stavební základ, stavební povolení mít nemusíte. Každá drobná zahradní stavba podléhá ale ohlašovací povinnosti na obecním i stavebním úřadu. Úřady přitom kladou důraz na podloží a demontovatelnost stavby.

Další zahradní stavby

  • Klasická pergola většinou představuje lehčí stavbu z dřevěných hranolů, která může být krytá i nekrytá a stát samostatně nebo navazovat na dům. Určená je zpravidla pro příjemné posezení, ale třeba i pro zaparkování auta. Nosné sloupky se zapouštějí do betonových patek, i subtilně vyhlížející pergola je tedy překvapivě stabilní. Střechu klasické pergoly tvoří dřevěné hranoly umístěné v pravidelných rozestupech, které se nechávají většinou porůst popínavými rostlinami. Někdy se ovšem zakrývají ale i průhlednou krytinou z polykarbonátu nebo bezpečnostního skla a z pergoly se tak stává spíše přístřešek.
  • Altán nebo besídka se může stát romantickým doplňkem zahrady. Slouží k odpočinku i jako úkryt před slunečními paprsky či deštěm. Zatímco besídka bývá vybavena nízkým zábradlím a je otevřená, případně opatřená trelážemi, altán je uzavřená stavba s okny a dveřmi. Půdorysem altánu i besídky je nejčastěji šestiúhelník nebo čtverec. Na střechu se pokládá obvykle pískovaná lepenka nebo asfaltový šindel. Většinou se volí střecha stanová (jehlanová), po bočních trelážích se mohou pnout popínavé rostliny. Pro obě stavby je vhodným umístěním kout zahrady, ke kterému vede pěšinka a je z něj pěkný výhled.
  • Přístřešek jednoduché konstrukce slouží k zastřešení skladovaného dřeva nebo automobilového stání. Jako materiál lze použít pouze dřevo nebo, zvláště pro střechu, zkombinovat více materiálů.

FOTO: SHUTTERSTOCK

 

Vybíráte dřevěný zahradní domek? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/drevene-zahradni-domky

 

Zahradní domek a jiné dřevostavby

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: domky dřevo Flóra na zahradě prvky
Sdílejte článek

Diskuze