Zahradní domek nejen pro potěšení
Každý by měl mít v zahradě své oblíbené místo – zatímco někoho potěší klidné posezení pod korunou vzrostlého stromu, zde dala majitelka přednost zahradnímu domku obklopenému vyvýšenými záhony a ovocnými keři. PŘED V rozlehlé venkovské zahradě se […]
Každý by měl mít v zahradě své oblíbené místo – zatímco někoho potěší klidné posezení pod korunou vzrostlého stromu, zde dala majitelka přednost zahradnímu domku obklopenému vyvýšenými záhony a ovocnými keři.
PŘED
V rozlehlé venkovské zahradě se nachází snad vše, co tam může být: záhony, louka, ovocný sad, dřevník… Chybí zde však prostor na uskladnění nářadí i přípravné práce.
Majitelce v zahradě, kde tráví většinu svého volného času a pěstuje skoro všechno, chybí domek na skladování nářadí. Byla by ráda, kdyby v něm zbylo i místo třeba na výsev rostlin a jejich přesazování na počátku sezony, když je venku ještě zima nebo třeba prší. Proměnou by měla projít i sousední užitková část zahrady, která se nachází po většinu dne na plném slunci.
Domek si vyberete snadno
Zahradní domek si můžete nechat vyrobit na míru anebo si pořídit některý z typizovaných, který specializované firmy dodají mnohdy i s policemi, stolem a dalšími doplňky. Pokud má sloužit nejen pro uskladnění nářadí, ale i pro drobné práce, určitě oceníte okna nebo prosklené dveře. Denní světlo je totiž důležité pro dobré pracovní podmínky. Domek neumísťujte těsně k oplocení, ale tak, abyste ho mohli obejít a po letech opravit či natřít.
Plochu kolem nechte zpevnit, bude se tudy lépe chodit, jezdit s vozíkem či kolečkem a pracovat. V této zahradě se použijí cihly. Nenechávejte prázdné ani cesty mezi užitkovými záhony, péče o ně by byla kvůli tomu pracnější. Zasypte je štěrkem o jemné frakci 4/8 milimetrů nebo mlatem použitým v této zahradě. Rozhodnout se ale můžete klidně i pro dražší varianty, jako jsou třeba dlažební kostky či opět cihly.
Netradiční ovocné dřeviny
Užitková zahrada dostane formální pravidelné uspořádání, typické pro anglický styl. Aby měla majitelka dobrý přístup k pěstovaným rostlinám, klasické záhony nahradí zvýšené. Jejich základem se stane metrové bednění z dubových trámů bez povrchové úpravy. Vnitřek vyplní nopová fólie, která zabrání tomu, aby se dřevo dostalo do kontaktu s vlhkou půdou, což by vedlo k jeho degradaci. A spodní trám bude ze stejného důvodu položen na základ z cihel. Kromě zeleninových záhonů se tady objeví – jako solitéry i v řadě u oplocení – tradiční i méně běžné ovocné druhy, jejichž plody jsou vhodné pro různé typy zpracování.
Zelenina, bylinky i květiny
V každé zeleninové zahradě by se mělo dbát na každoroční střídání plodin, platí to také pro vyvýšené záhony. Ačkoli je každý z nich předem určený pro jednu skupinu zeleniny – listovou, košťáloviny nebo také jedlé cibuloviny – musí se každý rok měnit místo jejich pěstování. Menší plochy jsou určené pro rajčata, papriky, saláty či kedlubny. Více prostoru potřebují například brambory, dále různé druhy a odrůdy tykví, pro něž je vyhrazen největší záhon. Pro popínavé druhy zeleniny budou připravené opěrné konstrukce například z proutí na dlouhém záhonu poblíž ovocných keřů.
Protože se zahrada nachází v teplé oblasti a záhony jsou orientované na jih, lze tady pěstovat i teplomilné rostliny. Mezi ty nejzajímavější patří fíkovník smokvoň (Ficus carica) odrůdy Dauphine, která je samosprašná a odolává i dvacetistupňovým mrazům. Může růst poblíž domku, bude na ni pěkný výhled od posezení. Dařit se tady bude i stromovitému muchovníku Lamarckovu (Amelanchier lamarckii), oblíbené kdouloni obecné (Cydonia oblonga) nebo mišpuli obecné (Mespilus germanica). Zeleninové záhony doplní bylinky nebo záhon s letničkami určenými k řezu. Hned u domku zbude místo pro nádrž na dešťovou vodu nebo dva kompostéry vytvořené z palet.
Péče během roku
Užitková zahrada je náročná na péči vždycky. Bez jarního zpracování půdy, hnojení a následně zalévání či pletí dobré úrody nedosáhnete. Práci vám částečně ušetří sesazování takových druhů rostlin na jeden záhon, které se navzájem chrání před chorobami a škůdci. Mulčování slámou omezí odpařování vody a tím i zalévání a zároveň funguje jako organické hnojivo jak u zvýšených záhonů, tak u toho klasického. Fíkovníku dopřejte hnojiva bohatá na draslík, který podpoří vyšší odolnost vůči mrazům, v období tvorby plodů ideálně každých čtrnáct dnů. Vybrané ovocné dřeviny nevyžadují každoroční zmlazení, spíše jen odstraňujte suché, poškozené či korunu zahušťující větve. Popínavé stálezelené zimolezy (Lonicera x henryi) se doporučuje po pěti letech částečně zmladit, svou hmotností by mohly poškodit plot z pletiva. Bylinky budou vyžadovat každoroční zmlazení v období brzkého jara. Letničky záhon a vlastně i celou tuto část zahrady každý rok trochu promění.
Záhon pro včelaře
Pokud chováte včely nebo prostě jen máte rádi ekologické pěstování, neměly by vám v zahradě chybět medonosné rostliny. Právě těm se na slunném místě daří dobře, včely i další opylovači navíc ocení i blízké ovocné stromy, které tady také nechybějí. Z medonosných druhů lze doporučit jednoletý brutnák lékařský (Borago officinalis), z trvalek pak levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia), plicník lékařský (Pulmonaria officinalis), dobromysl obecnou (Origanum vulgare), zavinutku podvojnou (Monarda didyma) nebo také různé druhy nízkých i vysokých rozchodníků (Sedum). Mezi trvalky můžete vysadit i několik okrasných kvetoucích keřů. Mezi včelami bude nejoblíbenější komule Davidova (Buddleia davidii), dřín obecný (Cornus mas) či růže svraskalá (Rosa rugosa). Okolní trávník nechte vykvést, planě rostoucí rostliny jsou tím nejlepším zdrojem nektaru a pylu.
Lucie Peukertová, kresba a foto autorka, Shutterstock