Zastínit terasu, nebo nezastínit? Rozhodují mimo jiné světové strany
Abyste terasu ochránili proti slunci, můžete ji zastřešit nebo zastínit bočním stíněním. Podle čeho se rozhodovat, jestli a jak terasu zastínit? Čím můžete terasu zastínit? V závislosti na tom, kolik chcete do terasy investovat a […]
Abyste terasu ochránili proti slunci, můžete ji zastřešit nebo zastínit bočním stíněním. Podle čeho se rozhodovat, jestli a jak terasu zastínit?
Čím můžete terasu zastínit?
V závislosti na tom, kolik chcete do terasy investovat a jak trvalé řešení hledáte, máte několik možností:
- slunečník – je spíše provizorním řešením, nikdy nepokryje celou plochu terasy a ve větru se může poničit, ale výhoda je, že je přenosný a levný,
- markýza – ochrání před sluncem i mírným deštěm, ale má nižší životnost,
- sluneční plachta – před sluncem ochrání dobře, ale před deštěm neschová celou plochu terasy,
- slunolam – pevná konstrukce složená z lamel (můžete použít pro horní i boční stínění),
- prosklená střecha s baldachýny – velmi dobře ochrání před deštěm a z terasy u domu pouští přirozené světlo i do interiéru, ovšem při jižním slunci může docházet ke skleníkovému efektu,
- bioklimatická pergola – pevná hliníková konstrukce s otočnými lamelami, které po zatažení vytváří jednolitou plochu chrání před sluncem i deštěm,
- venkovní žaluzie – skládají se z lamel, které můžete podle potřeby naklopit, po zatemnění přes ně neuvidíte ven, jsou poměrně hlučné ve větru,
- screenové rolety – jsou z látky potažené vrstvou PVC, přes kterou jde vidět do zahrady, ve větru jsou tiché,
- venkovní závěsy – elegantní stínění, obvykle jsou potaženy vrstvou PVC, aby odolávaly i dešti,
- konstrukci terasy můžete také nechat porůst zelení, třeba psím vínem – to vytváří přirozený stín, který je příjemně chladivý.
Podle čeho se rozhodovat, které stínění zvolit a jestli vůbec terasu stínit?
1. Světové strany
První věc, kterou je potřeba si při stavbě nebo rekonstrukci terasy ujasnit, je orientace vůči světovým stranám. Ta totiž rozhoduje o tom, v jakých denních dobách bude na terasu svítit slunce. Teprve podle toho se můžete rozhodovat o volbě stínění. Pokud je terasa orientována na:
- jih – bude na ni svítit největší část dne a měli byste ji rozhodně zastínit,
- západ – bude na ni svítit slunce odpoledne a zastínění také doporučujeme,
- východ – bude na ni svítit zejména dopoledne, ale při večerním posezení už vám tam tolik světla nepůjde, stínění tedy není nutné,
- sever – tolik slunce se na ni nedostane a stínění tedy není nutné.
2. Terasa u domu, nebo volně stojící
Trendem moderních staveb jsou velká okna, které krásně prosvětlí interiér. Pokud z těchto prosklených stěn vcházíte rovnou na terasu, dobře si rozmyslete, jak a čím terasu zastřešíte nebo zastíníte. Hrozí totiž, že si kvůli tomu seberete velkou část přirozeného světla – zejména v zimě, kdy nesvítí tolik.
Na přisazené terasy se proto nejvíce hodí prosklená střecha doplněná o baldachýny. V zimě jsou schované a v létě je dle potřeby roztáhnete. Nedoporučujeme ani stavět pevné zídky nebo slunolamy, ale stínění, které jednoduše vytáhnete do krycího boxu – venkovní žaluzie nebo screenové rolety.
Na volně stojících pergolách už nejste tolik limitovaní. Velmi oblíbené jsou také screenové rolety, které po zatažení terasu příjemně uzavřou a zútulní. Navíc vás ochrání před nálety hmyzu.
3. Odolnost vůči počasí
Pokud se rozhodnete pro stínění ze dřeva, počítejte s tím, že mu budete muset věnovat víc péče. Hliník nebo látky potažené PVC jsou obecně odolnější proti dešti i UV záření.
Pokud bydlíte na místě, kde je větrno nebo obecně horší počasí, volte stínění, které se kotví napevno do sloupků terasy. Například hliníkové venkovní žaluzie o šířce do jednoho metru vedené v bočních profilech odolávají větru o rychlosti až 88 km/h. Podobně odolné jsou také screenové rolety, které jsou navíc ve větru tiché. Můžete k nim dokoupit větrná čidla, která při silném větru stínění automaticky vytáhnou do krycího boxu, aby se větrem neponičilo.
Screenové rolety jsou na terasu oblíbené i proto, že je přes ně dobře vidět ven, ale zároveň zajišťují soukromí. Vyrábí se navíc ve větších rozměrech než většina ostatních druhů stínění.