Zdravé záhony bez chemie díky probiotikům
Zima dává pomalu své sbohem a na dveře klepe jaro. Blíží se období, na které se každý zahrádkář buď těší, či úplně naopak – nastává totiž čas velké práce a dřiny, která se však posléze […]
Zima dává pomalu své sbohem a na dveře klepe jaro. Blíží se období, na které se každý zahrádkář buď těší, či úplně naopak – nastává totiž čas velké práce a dřiny, která se však posléze odvděčí. Ať už v podobě rozkvetlých záhonů, sklizené zeleniny či bylinek s jejich nezaměnitelnou vůní. Půda se probouzí ze zimního spánku a je zapotřebí jí dopřát ozdravnou péči. S tím pomůžou zahradní probiotika Weiki.
Ke zdravému růstu, odolnosti a pohodě potřebují rostliny, podobně jako my lidé, miliardy užitečných mikroorganismů. Jenže prospěšných bakterií je z různých důvodů většinou málo, a tak je musíme půdě dodat zvlášť. Půdní probiotika Weiki dělají rostliny silnější, zdravější, odolnější vůči škůdcům, plísním a dalším patogenům. Rostliny pak dokážou z půdy vstřebat více živin a lépe snáší změny počasí. Mají silnější kořeny, bohatší květy i chutnější plody. „A to vše čistě přírodní a ekologickou cestou. Krásné výsledky uvidíte už po měsíci,“ říká Tereza Veselá, odbornice na výživu a pěstování rostlin ze společnosti Mountfield.
„Probiotika Weiki jsou speciální směsí několika kmenů užitečných mikroorganismů (především laktobacilů) pro květiny, zeleninu, ovoce, dřeviny, trávník i kompost. Jsme moc rádi, že jsme tuto novinku, navíc v prvotřídní kvalitě, zařadili do už tak širokého sortimentu k pěstování rostlin,“ dodává Veselá. Probiotika nenahrazují hnojivo, ale dělají hnojení efektivnějším. Probiotika vrací do půdy život a díky tomu se v ní vytvářejí zásoby živin na „horší časy“. Rostliny si pak mohou sáhnout pro svačinku, kdykoli je potřeba. Půda s probiotiky průběžně servíruje kořínkům rostlin potřebnou dávku fosforu a draslíku – prvků, které nejvíce ovlivňují chuť a kvalitu úrody.
Co jsou probiotika pro rostliny a jak fungují?
I v tělech rostlin a v půdě žijí mikroorganismy s vlivem na jejich zdraví a odolnost. Kořeny jsou navíc ponořené do půdního bakteriálního světa, který rostlinám pomáhá přijímat živiny, růst nebo se přizpůsobit změnám prostředí. Na oplátku rostliny servírují užitečným bakteriím potravu v podobě cukru z kořenových výměšků. „Užitečných bakterií ale bývá z různých důvodů málo a všude číhají patogeny, které mohou mít na rostlinu devastující vliv. Probiotika Weiki se postarají o to, aby bylo těch správných a prospěšných bakterií dost a aby celá zahrada skvěle prospívala,“ dodává Veselá.
Proč tedy používat probiotika?
Jak už bylo řečeno, užitečných bakterií v půdě ubývá, a to i z důvodu přehnaného využívání minerálních hnojiv, která poskytují rostlinám výživu „bez námahy“. Rostliny pak leniví, netvoří dost kořenů ani sladkých kořenových výměšků. Bakterie přicházejí o zdroj potravy a umírají. Rostlina je pak závislá na dávce minerálního hnojiva, a protože má slabší kořeny, je i méně odolná vůči okolním vlivům. Část prvků z minerálních hnojiv se navíc odplaví do okolí, protože rostliny nedokážou všechny živiny zpracovat najednou. Pokud v půdě ubývá prospěšných mikroorganismů, tak začíná chřadnout, rostliny vadnout a s nimi i naděje na pěknou úrodu a rozkvetlou zahradu.
Větší a chutnější sklizeň!
Díky probiotikům sklidíte sladší rajčata nebo hrozny. Zeleniny i hroznového vína se také urodí víc. Třeba okurek můžete vypěstovat téměř o pětinu více, úrodu vinné révy zvýšíte dokonce o 40 %. U květin zase můžete vidět, že probiotická zálivka má příznivý vliv na množství a krásný vzhled květů.
Co weiki umí:
- Povzbudí rostliny k růstu, vitalitě a kvetení.
- Zlepší zdraví a přirozenou obranyschopnost rostlin. Jsou skvělou prevencí, protože vytvářejí kyselinu mléčnou a další látky, které znepříjemňují život patogenům.
- Povzbudí rostliny k tvorbě kořenových výměšků, kterými se bakterie živí, a tím posílí jejich kořenový systém.
- „Předžvýkají“ těžko stravitelné živiny do formy, kterou rostliny dokážou snadno využít. Lepší výživa má pozitivní vliv na plodnost.
- Zpomalí případný nástup nemoci, zmírní její průběh. Rostlinky se rychleji zregenerují.
- Dodají rostlinám sílu zvládat stres, změny prostředí, bojovat se suchem, mrazíky nebo lijáky a bránit se chorobám i škůdcům. To díky produkci fytohormonů.
- Průběžně rostlinám naservírují potřebnou dávku fosforu a draslíku. Díky tomu pak sklidíte třeba sladší rajčata nebo hrozny. Vína i zeleniny se také urodí více.
- Probiotika jsou zcela neškodná a ekologická, takže jimi můžete úplně bez obav ošetřit i bylinky, okurky nebo saláty. Pomáhají všem rostlinám.
Více na www.mountfield.cz.
Komerční prezentace