![Strecha_7.jpg](https://homebydleni.cz/wp-content/uploads/2024/08/Strecha_7.jpg)
Zelená střecha
Střecha osázená zelení má lepší tepelně izolační vlastnosti než běžná, byť dobře odizolovaná střecha. Kvalitní materiály navíc zajistí střeše životnost minimálně padesát let. Kterou si vybrat a co vzít v úvahu, než se pro střešní […]
Střecha osázená zelení má lepší tepelně izolační vlastnosti než běžná, byť dobře odizolovaná střecha. Kvalitní materiály navíc zajistí střeše životnost minimálně padesát let. Kterou si vybrat a co vzít v úvahu, než se pro střešní zahradu rozhodnete?
![Střecha osázená zelení má lepší tepelně izolační vlastnosti než běžná, byť dobře odizolovaná střecha. Střecha osázená zelení má lepší tepelně izolační vlastnosti než běžná, byť dobře odizolovaná střecha.](https://homebydleni.cz/wp-content/uploads/2024/08/Strecha_1.jpg)
Střecha osázená zelení má lepší tepelně izolační vlastnosti než
běžná, byť dobře odizolovaná střecha.
- Intenzivní střešní zahrada je určena k pěstování květin a dřevin vyššího vzrůstu. Jediným limitujícím faktorem, kromě nosnosti střechy, je výška dřevin a hloubka jejich kořenového systému. Zahrada slouží k aktivnímu odpočinku, může mít ale i užitkový charakter. Z pohledu údržby je nejméně náročná intenzivní výsadba nenáročných suchomilných rostlin, travin a odolných konifer. Nutností je ale instalace automatického závlahového systému a pravidelná péče.
- Jakýmsi doplňkem střešní zahrady může být kontejnerová zeleň. Nádobové rostliny musejí být schopné přežít venku celou zimu, proto vezměte v úvahu jejich nároky. Důležitý je i design nádob a sladění materiálů, tvarů, barev a struktur v celém prostoru.
- Extenzivní střešní zahrada může být na ploché i šikmé střeše. U ploché by ale sklon neměl být menší než 2 %, jen tak bude zajištěn dostatečný odtok srážkové vody a nebude docházet k přemokření a odumírání rostlin. Šikmé střechy se sklonem větším než 45° jsou spíše vzácností a vyžadují speciální technické řešení k uchycení všech vrstev proti sesuvu. Výsadba na extenzivní střešní zahradě bývá sice skromná, ale v žádném případě nemusí působit jednotvárně. Vegetační vrstvu tvoří odolné a nenáročné rostliny, například kobercové trvalky, skalničky, okrasné traviny, suchomilné druhy mechů, lišejníků, rozchodníků, případně plazivé dřeviny, které snášejí extrémní sucho i mrazy a mají vysokou regenerační schopnost. Tento typ střechy nevyžaduje téměř žádnou údržbu, jen obhlídku několikrát do roka a odstranění případných náletů. Rostliny tvoří souvislý pokryv, čímž nedovolí plevelům zakořenit. Extenzivní střešní zahrady mohou plnit estetickou funkci či sloužit k oddechu a relaxaci.
Proč střechu osázet?Vegetace na střeše je především přínosem pro ekologii. Zeleň pomáhá regulovat vlhkost vzduchu, absorbuje prach, váže CO2 a podporuje zachycování dešťové vody. Ozelenění střešního pláště zvyšuje odolnost hydroizolační vrstvy střechy, neboť ta je nízkou vegetací lépe chráněna před UV zářením, srážkami a extrémními výkyvy teplot. Výsledkem je snížení energetických nákladů a kromě toho měkká vegetační vrstva absorbuje hluk, což je výhodné zejména v husté městské zástavbě. Dalším aspektem zelené střechy je využitelnost střešní plochy, která se rázem promění v příjemnou okrasnou a odpočinkovou obytnou zónu poskytující soukromí.Náklady a realizaceVyšší náklady na realizaci střešní zahrady jsou kompenzovány téměř nulovou potřebou oprav na střeše. Je-li totiž vše kvalitně provedeno, prodlužuje se životnost střechy až na hranici životnosti stavby. Cena střešních zahrad se liší podle náročnosti realizace, nákladů na údržbu a skladby rostlin. Realizace střešního pláště osázeného vegetací není v žádném případě jednoduchou záležitostí. Můžete si však vybrat z mnoha firem, které se touto činností zabývají.FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ