Aktivní vinný sklep – moderní trend archivace vína konečně i u nás

Aktivní vinný sklep – moderní trend archivace vína konečně i u nás

21. 01. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Každý, kdo má rád dobré víno, určitě ví, že nejlepší podmínky pro archivaci vína poskytuje vinný sklep. Ovšem stavba klasického vinného sklepa je složitá a vyžaduje speciální místo pro realizaci. Díky moderní technologii je však […]

Každý, kdo má rád dobré víno, určitě ví, že nejlepší podmínky pro archivaci vína poskytuje vinný sklep. Ovšem stavba klasického vinného sklepa je složitá a vyžaduje speciální místo pro realizaci. Díky moderní technologii je však nyní možné kvalitně uchovat víno i v domě či bytě. Stačí mít poměrně malý nevyužitý prostor, který se může proměnit v dokonalý archiv vín.

S jednoduchým a elegantním řešením archivace vína, jež simuluje prostředí ideálně postaveného vinného sklepa, přichází na český trh společnost Aktivní vinné sklepy s.r.o.

„Technologii aktivních vinných sklepů jsme převzali přímo ze země vína, z Francie. Zatímco u nás jde o poměrně nový koncept, v USA a v západní Evropě takto uskladňují vína již od 70. let minulého století. V žádném případě se tedy nejedná o nevyzkoušenou metodu, ale o prověřený a tradiční postup archivace,“ vysvětlil Jiří Pešek, spolumajitel společnosti Aktivní vinné sklepy s.r.o., která nabízí kompletní řešení při stavbě aktivního vinného sklepa.

Základní myšlenkou aktivního vinného sklepa je nabídnout stejné prostředí pro uskladnění vína jako v pasivním sklepě, tedy sklepě klasického typu, jaké známe například z Moravy. Znamená to garantovat stabilní teplotu kolem 13 stupňů Celsia a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí od 60 do 80 procent. Těchto podmínek se v aktivním vinném sklepě dosahuje použitím speciálně vyvinuté klimatizace s možností regulace teploty a monitorování případných změn v klimatu sklepa. Nespornou výhodou aktivního sklepa je také možnost jeho realizace pouze v části místnosti, která je oddělena speciální skleněnou stěnou. Aktivní sklep tak zároveň může sloužit i jako reprezentativní místnost.

„Umístění aktivního vinného sklepa je nejvhodnější zvolit tak, aby byl situován alespoň částečně pod zemí. Není to ale podmínkou. Jeho stavba je možná i v případě, že dispozice prostoru takové řešení nedovoluje. Pak zvolíme vhodnou izolaci, dveře a vybereme optimální chladicí jednotku. Při jejím výběru je nutné brát v potaz velikost chlazeného prostoru a možnost odtahu teplého vzduchu ven z místnosti. A právě v tomto ohledu se opravdu vyplatí nechat si poradit od odborníků, kteří mají s realizací zkušenosti,“ doplnil Jiří Pešek.

Důležitý je také výběr zařízení interiéru aktivního vinného sklepa. I zde je nutné dobře uvážit použitý materiál, který musí být dostatečně pevný, aby nepodléhal destrukci vyšší vlhkostí. Z konstrukčního hlediska nelze opomenout ani velikost archivovaných lahví, nutnost stálého vlhčení korkových uzávěrů, správné rozdělení a co nejefektivnější využití prostoru společně s konstrukční stabilitou a estetickou stránkou návrhu.

„Pozornost je třeba věnovat i osvětlení, které se většinou řeší bodovými světly a LED diodami odolnými vůči vlhkosti. Osvětlení dokáže nejen navodit příjemnou atmosféru sklepa, ale je důležité i z hlediska orientace v prostoru a vínech,“ dodal Jiří Pešek, spolumajitel společnosti Aktivní vinné sklepy s.r.o.

Firma Aktivní vinné sklepy s.r.o. nabízí klientům kompletní odborný servis od zpracování návrhu až po realizaci stavby aktivního vinného sklepa. Umí se ale také postarat o stávající neaktivní sklepy, o monitorování vlhkosti a teploty a navrhnout řešení k jejich efektivnějšímu využití.

Více na www.aktivni-vinne-sklepy.cz.
ZDROJ: Aktivní vinné sklepy s.r.o.

Kategorie: Novinky
Tagy: vino
Sdílejte článek

Diskuze