Jak jednoduše oživit interiér? Pokojovkami!

Jak jednoduše oživit interiér? Pokojovkami!

01. 03. 2019 Sdílet

Rádi byste oživili svůj interiér něčím krásným a zároveň užitečným? Adoptujte si pokojové rostliny. Nejen, že interiéru dodají zcela nový ráz, zároveň také pročistí vzduch a pokud se o ně budete náležitě starat, odmění se vám mnohdy fascinujícími barevnými kreacemi. Poradíme vám, které pokojovky vybrat a kam je umístit.

Rostliny vždy vybírejte s ohledem na klima interiéru a své možnosti. Pokud žijete v domě, kde je vlhko, vybírejte pokojové květiny, kterým to nevadí. Jestli máte doma spíše šero, zaměřte se na odolné rostliny, které zvládnou nedostatek světla. Nemáte-li s pěstováním pokojovek žádné zkušenosti, pořiďte si nejprve raději vytrvalé rostliny, které zvládnou prvotní špatné umístění, chybně zvolenou půdu nebo občasné zapomenutí zalití.

Tip pro začátečníky: Sukulentní aloe vera je ideální rostlinkou pro začátečníky. Nepotřebuje časté zalévání a je poměrně soběstačná. Aby prospívala, potřebuje ale dostatek světla.

Kam s nimi?

Ačkoli se některé pokojovky obejdou úplně bez světla, většina z nich alespoň nějaké světlo vyžaduje. Rostliny proto umisťujte do světlých koutů interiéru. Časté oblíbené místo na parapetu ale nemusí být tím ideálním. Pokojovky totiž nerady průvan, není proto ideální, když na ně z ničeho nic otevřete okno. Doporučujeme proto umístit je spíš na poličku, na stolek pod oknem nebo podobné světlé místo. Pokud v bytě nemáte místa nazbyt, umístěte rostlinu při větrání alespoň do závětří.

Skvělým místem pro pokojovky je ložnice, a to z mnoha důvodů. Jejich zelená barva vám po náročném dni pomůže zklidnit organismus a ulevit bolavým očím. Jsou také výborným pomocníkem proti suchému vzduchu. Pokud bojujete s tímto problémem, pokojovky vás díky uvolňování vlhkosti ze svých listů zachrání. Hlavním důvodem je však to, že uvolňují kyslík. Podle studie NASA mají nejlepší čistící účinky především tchýnin jazyk, zelenec nebo potos. V neposlední řadě zbaví pokojovky místnost prachu, takže se uleví alergikům, ale i lidem bez potíží, protože ty zas zbaví povinnosti jej stále všude otírat. Rostliny stačí jednou za čas otřít vlhkým hadříkem, nebo osprchovat.

Originální umístění je také v koupelně. Pokud nemáte koupelnu zcela bez oken a bez přístupu světla, postavte na okraj vany nebo na skříňku minimálně jednu rostlinu. Typicky jednotvárné koupelně dodá na zajímavosti a oživí ji.

Kde najít ty nejlepší rostliny?

Pro pokojové rostliny zamiřte raději do specializovaných prodejen, kde se v nich vyznají a dokážou vám správně poradit. Vybranou rostlinu si vždy před odnesením k pokladně důkladně prohlédněte. Neměla by mít zvadlé zhnědlé listy, ani stopy po škůdcích.

Kam se vydat pro tu svou pravou rostlinku?

  • K Pokojovkám. U nich na blogu si přečtete mnoho důležitých i zajímavých informací o rostlinách, a zároveň nakoupíte třeba kombinaci NASA kit.
  • Do Pokoje. Nejen pro květiny, ale také pro stojany na květináče nebo pokojové vůně.
  • Do Plant Baru. Pro krásné zdravé pokojovky i stylové květináče.
  • Máte to do Prahy daleko? Vyzkoušejte facebookovou skupinu Green swap.

Chraňte svou zeleň

Rostliny v interiéru přinášejí radost, ale také práci a určité finanční výdaje. Proto myslete i na ochranu interiéru. Sjednejte si pojištění domácnosti a kryjte se proti krádeži nebo zničení svého majetku. Pojištění si sjednáte jednoduše online do pár minut za pomocí kalkulačky pojištění domácnosti od ČSOB Pojišťovny.

ZDROJ: PR článek společnosti ČSOB

Kategorie: Novinky
Tagy: pokojove rostliny
Sdílejte článek