Jak správně na tepelné izolace?
Zvýšené náklady na vytápění, způsobené úniky tepla vlivem nedostatečné nebo netěsné tepelné izolace, jsou nejčastější bolestí starších domů i mnoha novostaveb. Tento problém je však stále aktuálnější i v letních měsících. Jednou z vhodných alternativ […]
Zvýšené náklady na vytápění, způsobené úniky tepla vlivem nedostatečné nebo netěsné tepelné izolace, jsou nejčastější bolestí starších domů i mnoha novostaveb. Tento problém je však stále aktuálnější i v letních měsících. Jednou z vhodných alternativ pro mnohé konstrukce staveb je foukaná celulózová izolace Climatizer plus.
Funkce foukané izolace Climatizer plus je založena na oddělení vzduchu bez pohybu v mikroprostorech mezi vlákny a dokonalém přilnutí vláknité hmoty k ostatním částem konstrukce tak, aby se co nejvíce zabránilo proudění vzduchu spárami a nežádoucím tepelným mostům. Výhodou této přírodní vlny je přirozená schopnost vyrovnávat vlhkost a akumulovat teplo v mnohem větší míře než izolace uměle vyráběné. Těchto vlastností lze velmi dobře využít i u moderních staveb.
Foukaná celulózová izolace CLIMATIZER PLUS se velmi dobře kombinuje s membránami PRO CLIMA®. www.pro-clima.cz nabízí celý sortiment veškerých těsnicích prvků pro všechny typy stavebních materiálů i prostupů konstrukcí. Membrány jsou inteligentní, takže v létě jsou více otevřené a podporují vysýchání, v zimě se uzavírají a brání kondenzaci vody ve stavbě, a tím i vzniku plísní.
Izolace CLIMATIZER PLUS rovněž přispívá spolu s dobře navrženou konstrukční skladbou k omezení přehřívání interiéru v horkých letních dnech. Mimořádné vlastnosti znamenají i nutnost svědomité a profesionální práce montážních firem. Domácí kutilství není v této oblasti právě nejlepším řešením.
Inteligentní parobrzda (PROCLIMA DB+ nebo IntelloPlus) pracuje s principem otevření v létě a uzavření v zimě. Tato vlastnost zvyšuje bezpečí stavby, protože případná vlhkost, která může znehodnotit izolaci nebo celou stavbu, se může v létě snadno odpařit. Před každou další zimou je dům připravený a suchý. | Jak u parobrzd – membrán, tak i u parotěsných zábran – folií je důležitá perfektní práce. Nedbale slepenou spárou s mezerou 1 mm pronikne až 1 600krát více vlhkosti za den než plochou 1 m2 celistvé parozábrany(Sd = 30). To může rychle způsobit například hnilobu krovů nebo plísně. |
Dodatečná zateplení střech, stropů, stěn i podkroví jsou již téměř 20 let úspěšně prováděna celulózovou izolací. CLIMATIZER PLUS je možné foukat při dodatečném zateplení konstrukcí. Jeho přírodní charakter jej předurčuje pro bezproblémový styk s dřevěnými prvky starých stropů a krovů. Zvýšená odolnost proti korozi umožňuje jeho aplikaci do styku s ocelovými vazníky. Při správném odborném návrhu je vhodný pro většinu běžných nadzemních konstrukcí staveb bez rizika.
V létě se umělé izolace díky malé měrné tepelné kapacitě rychle ohřejí a v odpoledních hodinách již nezabrání prohřívání obytných místností. CLIMATIZER PLUS udržuje příjemnější teploty po celý den a po nočním ochlazení je znovu připraven na další horký den. |
Pro plné využití dobrých vlastností dnešních izolací je vždy důležité perfektní provedení v detailech stavby. Netěsný, větrem zmítaný nezaizolovaný detail nakonec může způsobit stejné ztráty jako špatná izolace na desítkách metrů čtverečních standardně izolované plochy. Foukaný způsob aplikace je v tomto případě předností. Aniž by se musela celá konstrukce rozebírat, lze ji naplnit s velmi dobrým přilnutím k detailům. Takto aplikovaný materiál je navíc lehký (35–45 kg/m3) a konstrukci přitěžuje jen minimálně. Mnoho dalších informací je k dispozici na www.climatizer.cz.
Při zafoukání členitých sbíjených vazníků dochází k dokonale celistvému zateplení beze spár a kritických míst. | Po zafoukání se vytvoří z jednotlivých vláken deska přesně na míru prostoru. Materiál je lehký a nezatěžuje nadměrně starší stropy. |