Obyčejná dílna? Ne! Továrna na projekty
Chytré zařízení dílny je předpokladem pro ergonomickou a bezpečnou práci. Přehledné uspořádání nářadí a pracovních materiálů usnadní další práci. Úložné prostory jsou zásadní zejména při skladování drobných dílů, jako jsou šrouby, hmoždinky a hřebíky. Zde je několik zásad pro správné vybavení kutilského doupěte.
Pracovní prostor
Pracovní stůl nebo ponk ve správné výšce a dobré osvětlení jsou zásadní při řezání, vrtání a zatloukání. Výška stolu se podle činnosti může lišit. Pro práci s vrtačkou nebo bruskou přizpůsobte výšku stolu tak, aby ruka v lokti při práci svírala pravý úhel u stojícího člověka. Je tedy nutno také vzít na zřetel výšku pracujícího člověka. Kolem stolu je důležité zachovat dostatečný prostor pro pohybování se či manipulaci s materiálem.
Stůl musí mít pevnou desku a stabilní konstrukci. Nejvhodnější je vybírat pracovní desku z kovu nebo z tvrdého masivu s voděodolnou úpravou a možností připevnění svěráku, použít můžeme také vodovzdornou překližku o síle 22 a více mm. V malé dílně oceníte pracovní stůl na kolečkách, který lze přemístit podle potřeby a vytvořit si volné místo kolem něj. Pořizujte zásadně kolečka s brzdou.
Správné osvětlení
Ideálním osvětlením je přirozené světlo, proto jsou výhodou dostatečně velká okna. V případě, že v dílně není dost přirozeného světla, je nutné pozorně vybrat umělé osvětlení prostoru. Samozřejmostí je kvalitní stropní světlo, a velký důraz se klade na lokální osvětlení pracovní plochy. To vybírejte opravdu velmi pečlivě, aby umožnilo tu nejpřesnější práci a při tom neoslňovalo.
Výhodou jsou kloubové lampičky. Důležité je, aby u rotujících nástrojů nebylo osvětlení klasickými zářivkami, jejichž obnovovací frekvence může vyvolat pocit, že nástroj stojí, snadno by pak došlo k úrazu. Vhodné je současné LED osvětlení.
Úložné prostory
Všechno nářadí a vybavení by mělo být přehledně uspořádané. K tomu jsou ideální různé závěsné systémy, otevřené police, děrované stěny či univerzální desky s háčky. Oblíbené jsou kovové regály nebo policové systémy, protože je v nich vše viditelně uskladněné.
Stohovatelné plastové boxy a organizéry jsou velmi praktické pro uložení drobných dílů a pomůcek. Pro nástroje, které používáme nejčastěji, lze na stěnu nebo desku za pracovním stolem připevnit magnetické lišty, na které se snadno uspořádá a odloží kovové nářadí – například klíče, šroubováky, dláta, pilníky a podobné.
Zařízení dílny seženete ZDE.
Bez nářadí se neobejdete
Předpokladem efektivní práce je jak vybavení a organizace, tak správné nářadí a nástroje. Nezbytným vybavením každé dílny je svěrák, akumulátorová vrtačka nebo šroubovák, páječka, případně fréza nebo pila. Chybět nesmí ani nezbytné maličkosti v podobě různých kleští, štípaček, odlamovacích nožů, měřicích a vážicích pomůcek či lepidel, tmelů a laků a natěračských potřeb.
Pohodlí při práci zvýší i pracovní podpěry, takzvané „kozy“, a bubnový prodlužovací kabel, aby nedocházelo k omezení délkou přívodních kabelů jednotlivých nástrojů. Samozřejmostí jsou sady různých šroubů, matic, hmoždinek nebo hřebíků.
Dílna se neobejde bez pokosové pily.
Chraňte se
Do dílny patří i ochranné a úklidové pomůcky jako brýle, sluchátka, vybavená lékárnička a hasicí přístroj. Užitečným pomocníkem je stavební vysavač, který zvládne i odsávání hrubých nečistot z frézy, pily nebo hoblíku. Pracovní prostor je nutné vždy dovybavit nebo upravit v závislosti na konkrétním projektu a materiálech, které v rámci něj budete zpracovávat. Se správným výběrem nářadí a se zárukou trvale nejnižších cen vám pomohou odborní poradci projektových marketů Hornbach.
V Hornbachu bez akcí se zárukou trvale nízkých cen.
ZDROJ: PR článek společnosti Hornbach
Super díky za článek, mám taky takovou svoji malou dílnu, teda spíš zahradní domek kde mám ponk a nějaké to základní nářadí. Ale co uvažuji tak pořídit něco v čem bych mohl mít věci roztříděné a mít v nich pořádek něco jako takové boxy, jinak mám jen takové základní nářadí jako Aku vrtačka, bruska, normální vrtačka. A pak nějaky ten základ.