Odvod dešťové vody se týká každého domu

08. 09. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Bez vody by nebyl možný život, ale na druhou stranu nám někdy může pořádně „zatopit“. V následujících řádcích se zaměříme na dešťovou vodu, se kterou se musí počítat při stavbě či rekonstrukci každého domu. Konkrétně na odvodňovací systém, který slouží k odvodnění zpevněných ploch v okolí objektu. V souvislosti s odvodem vody tedy skutečně nejde jen o okapy a svody a my vám v následujících řádcích prozradíme, jaké jsou vaše možnosti.

Co je to odvodňovací systém?

Začněme základní definicí. Odvodňovací systém či žlab označuje liniové sběrné zařízení, které slouží k zachytávání vody (především dešťové) a chrání přilehlé okolí vůči jejímu nechtěnému šíření. Odvodňovací žlaby mají liniový tvar, umisťují se podélně odběrných ploch a lze je volně spádovat směrem k odběrnému místu. V praxi je možné svody vést až ke kanalizaci, kde se napojí na sběrné místo. A co se týče umístnění žlabů, mohou vést podél i uprostřed dané plochy.

Liniové odvodnění a bodové vpustě

Odvodnění lze realizovat pomocí výše zmíněných liniových odvodňovacích žlabů, ale také bodových výpustí, případně vzájemnou kombinací obojího.

Liniové systémy jsou vhodným řešením pro menší i větší zpevněné plochy v okolí rodinných domů. Výhoda této varianty spočívá v odvedení vody pomocí žlabů až po místo, kde se napojují na odtokové potrubí. Není zapotřebí velkého počtu přípojek na odtokové potrubí a plochu není nutné spádovat k jednomu místu jako v případě bodových vpustí. Povrch plochy je proto rovný a bez zbytečných překážek – z hlediska estetiky a užívání je tato možnost nejlepší.

Bodové vpustě se využívají spíše na menší zpevněné plochy jako dvorky a zákoutí. Nevýhoda spočívá v nutnosti táhnutí přípojky k odvodňovacímu potrubí či kanalizaci z každé vpusti. Bude-li na ploše nutné použít větší počet vpustí (kvůli její hydraulické kapacitě), je vhodnější použít liniové žlaby. Za zmínku stojí i to, že plocha musí být zcela vyspádovaná k vpusti – jinak bude zůstávat na ploše a neodtékat. Výsledkem je nerovný povrch, čemuž však lze zabránit například pomocí bodové vsakovací vpusti. Ovšem pouze v případě menších ploch, kde není zapotřebí odvodu většího množství vody a pouze za předpokladu, že vsakování dovoluje půda.

Na kvalitě odvodňovacího systému záleží

Má-li být odvodňovací systém efektivní, je důležité nejen správné technické provedení, ale i samotná kvalita jednotlivých komponentů. Hledáte-li spolehlivého partnera, který nabízí kompletní spektrum prvků pro realizaci odvodnění a zároveň veškeré stavební materiály, vsaďte na online stavebniny AAA Stavba. Projekt sdružuje malé a středně velké stavebniny a usnadňuje přístup zákazníkům – ti mají možnost nakoupit i ve stavebninách, které by za jiných okolností nemohly řešit vlastní e-shop.

ZDROJ: PR článek společnosti ALSIMA a.s.

Kategorie: Novinky
Tagy: bodové vpustě destova voda odvodňovací systém
Sdílejte článek

Diskuze