Odvod dešťové vody se týká každého domu

Odvod dešťové vody se týká každého domu

08. 09. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Bez vody by nebyl možný život, ale na druhou stranu nám někdy může pořádně „zatopit“. V následujících řádcích se zaměříme na dešťovou vodu, se kterou se musí počítat při stavbě či rekonstrukci každého domu. Konkrétně na odvodňovací systém, který slouží k odvodnění zpevněných ploch v okolí objektu. V souvislosti s odvodem vody tedy skutečně nejde jen o okapy a svody a my vám v následujících řádcích prozradíme, jaké jsou vaše možnosti.

Co je to odvodňovací systém?

Začněme základní definicí. Odvodňovací systém či žlab označuje liniové sběrné zařízení, které slouží k zachytávání vody (především dešťové) a chrání přilehlé okolí vůči jejímu nechtěnému šíření. Odvodňovací žlaby mají liniový tvar, umisťují se podélně odběrných ploch a lze je volně spádovat směrem k odběrnému místu. V praxi je možné svody vést až ke kanalizaci, kde se napojí na sběrné místo. A co se týče umístnění žlabů, mohou vést podél i uprostřed dané plochy.

Liniové odvodnění a bodové vpustě

Odvodnění lze realizovat pomocí výše zmíněných liniových odvodňovacích žlabů, ale také bodových výpustí, případně vzájemnou kombinací obojího.

Liniové systémy jsou vhodným řešením pro menší i větší zpevněné plochy v okolí rodinných domů. Výhoda této varianty spočívá v odvedení vody pomocí žlabů až po místo, kde se napojují na odtokové potrubí. Není zapotřebí velkého počtu přípojek na odtokové potrubí a plochu není nutné spádovat k jednomu místu jako v případě bodových vpustí. Povrch plochy je proto rovný a bez zbytečných překážek – z hlediska estetiky a užívání je tato možnost nejlepší.

Bodové vpustě se využívají spíše na menší zpevněné plochy jako dvorky a zákoutí. Nevýhoda spočívá v nutnosti táhnutí přípojky k odvodňovacímu potrubí či kanalizaci z každé vpusti. Bude-li na ploše nutné použít větší počet vpustí (kvůli její hydraulické kapacitě), je vhodnější použít liniové žlaby. Za zmínku stojí i to, že plocha musí být zcela vyspádovaná k vpusti – jinak bude zůstávat na ploše a neodtékat. Výsledkem je nerovný povrch, čemuž však lze zabránit například pomocí bodové vsakovací vpusti. Ovšem pouze v případě menších ploch, kde není zapotřebí odvodu většího množství vody a pouze za předpokladu, že vsakování dovoluje půda.

Na kvalitě odvodňovacího systému záleží

Má-li být odvodňovací systém efektivní, je důležité nejen správné technické provedení, ale i samotná kvalita jednotlivých komponentů. Hledáte-li spolehlivého partnera, který nabízí kompletní spektrum prvků pro realizaci odvodnění a zároveň veškeré stavební materiály, vsaďte na online stavebniny AAA Stavba. Projekt sdružuje malé a středně velké stavebniny a usnadňuje přístup zákazníkům – ti mají možnost nakoupit i ve stavebninách, které by za jiných okolností nemohly řešit vlastní e-shop.

ZDROJ: PR článek společnosti ALSIMA a.s.

Kategorie: Novinky
Tagy: bodové vpustě destova voda odvodňovací systém
Sdílejte článek

Diskuze