Zdroj: Prodesi

Proč je dobré stavět ze dřeva? Salon dřevostaveb letos proběhne už po devatenácté

15. 02. 2024 Sdílet

Jaké nejzajímavější dřevostavby v poslední době vyrostly v Česku a na Slovensku? Jak se tento obor posunul, a proč si dřevo coby stavební materiál zaslouží mnohem více pozornosti? Odpověď nabídnou přednášky i výstavy konající se v rámci Salonu dřevostaveb, který letos proběhne už po devatenácté a i tentokrát za účasti mezinárodních kapacit.

Festival Salon dřevostaveb je už tradičně výkladní skříní progresivních trendů v dřevěné architektuře a také inspirací pro odpovědný životní styl. Jeho součástí je každý rok řada přednášek, ale také výstava těch nejlepších dřevěných staveb, které vznikly v Česku a Slovensku v posledním období.

Salon drevostaveb_architekti z atelieru Prodesi _ Domesi_ Ing. arch. Thu Ha Matouskova, Ing. arch. Michael Silar a Ing. arch. Michal Kotlas

Architekti Ing. arch. Thu Ha Matoušková, Ing. arch. Michael Silar a Ing. arch. Michal Kotlas Zdroj: Prodesi

„Každý rok se snažíme poukázat na přednosti a široké možnosti využití dřeva, které je vůbec nejudržitelnějším stavebním materiálem. O tom, že se nám to daří, svědčí i letošní přehlídka zhruba 30 nejpovedenějších děl, která bude od začátku Salonu dřevostaveb až do 22. května vystavena na piazzettě Národního divadla,“ popisuje Pavel Horák, architekt a zakladatel Salonu dřevostaveb.

Inspirace ze zahraničí

Devatenáctý ročník Salonu dřevostaveb zahájí dne 17. dubna přednáškový večer v centru CAMP, kde vystoupí také významní zahraniční hosté – letos účast přislíbili architekti Do Janne Vermeulen a Jeroen van Schooten z atelieru TEAM V z Amsterdamu a norský architekt žijící na Slovensku a působící v atelieru Createrra Bjørn Kierulf. Součástí večera bude také panelová diskuze na téma vícepodlažní dřevostavby.

Logo-salon-dřevostaveb-černé

Zdroj: Prodesi

Večer pak uzavře křest Ročenky dřevostaveb, která je tradiční součástí každého ročníku festivalu. Vstup na tento večer je zdarma, nicméně kapacita je omezená, a tak je dobré si svůj vstup rezervovat předem přes web goout.cz.

Unikátní instalace u Národního divadla

Následující den, tedy 18. duben, připadá na Den dřevěné architektury a program Salonu dřevostaveb pokračuje blokem přednášek na piazzettě Národního divadla, kde jednotliví architekti dřevostaveb odprezentují svá díla.

Salon drevostaveb_vizualizace_drevena instalace na piazzette Narodniho divadla(3)

Zdroj: Prodesi

Právě tady vyroste atraktivní dřevěná instalace monumentálního měřítka, jež ozvláštní veřejný prostor a nabídne kolemjdoucím relaxační zónu s posezením uvnitř dřevostavby v českém lese. Instalace bude zároveň nosičem výstavy nejvýznamnějších dřevostaveb z posledního období.

Návrhu instalace se letos ujali tři architekti z atelieru Prodesi / Domesi: Ing. arch. Thu Ha Matoušková, Ing. arch. Michael Šilar a Ing. arch. Michal Kotlas spolu se zahradními architekty z atelieru Partero v čele s Jakubem Fingerem.

Salon drevostaveb_vizualizace_drevena instalace na piazzette Narodniho divadla(1)

Zdroj: Prodesi

Projektantem je Bc. Jan Švarc, statické části se ujal Ing. Zbyněk Šrůtek z Timber design. Hlavní inspirací pro architekty byl motiv kruhu, avšak ten má v jejich pojetí mnohem hlubší význam, než jen jako geometrický tvar.

Jejich prvotní myšlenkou bylo, jak co nejlépe prostor doplnit a zvýšit tak jeho kvalitu pro lidi. A protože je piazzetta u Národního divadla náměstí tradičního tvaru, které je jinak prázdné, bez zeleně, sezení či zastavení, rozhodli se toto díky instalaci změnit.

Salon drevostaveb_vizualizace_drevena instalace na piazzette Narodniho divadla(2)

Zdroj: Prodesi

“Letošní instalaci jsme chtěli dát hlubší myšlenku. Vybrali jsme kruh pro jeho jednoduchost. Současně kruh  jako dokonalý geometrický tvar má také energii, představuje nekonečnost. V přírodě se vyskytuje v mnoha podobách, jako například letokruhy stromu. Pro někoho je symbolem života, koloběhu přírody. Zároveň na ploše piazzety svou uzavřeností vytváří malý zelený ostrov v centru města,” vysvětluje trojice architektů, kteří stojí za návrhem letošní  instalace.

Salon drevostaveb_vizualizace_drevena instalace na piazzette Narodniho divadla(4)

Zdroj: Prodesi

„Záleží nám na tom, aby celý Salon dřevostaveb lákal a inspiroval nejen odborníky z řad architektů, developerů, výrobců materiálu a dalších dodavatelů, ale i jejich koncové zákazníky. Naším cílem je nabídnout jim platformu, kde si mohou vyměňovat relevantní informace a novinky z oboru,“ říká Pavel Horák.

Mediální partnerem Salonu dřevostaveb je vydavatelství JAGA Media, vydavatel časopisu HOME.

Fotogalerie

 

Zdroj: PR článek společnosti Prodesi

Kategorie: Novinky
Tagy: drevostavby festival designu národní divadlo
Sdílejte článek