Psychologie půjček na bydlení: 3 typy osobnosti a schopnost splácet

09. 12. 2013 Sdílet

Toužíte po novém bydlení a nemáte na jeho koupi nebo rekonstrukci dostatečné finanční prostředky? Mnoho lidí samozřejmě sáhne po půjčce na bydlení. Kromě finančních faktorů by ale měli společně zvažovat i charakter svých osobností a to, jestli jsou schopni unést tíhu případných nenadálých událostí.

Nabídka stavebních spoření, hypoték a půjček na bydlení je nepřeberná, půjčit si na nemovitost, na kterou momentálně nedosáhneme, se stalo běžným standardem. Už méně se ale ví o tom, že dlouhodobé půjčování působí na psychiku každého trochu jinak. Připravili jsme popis 3 typů osobností s různým přístupem k půjčkám a splácení.

1. Utahovač opasků

Tento člověk je velmi spolehlivý a spořivý typ, dobře zná ekonomickou situaci sebe a svojí rodiny. Rád plánuje, počítá, shromažďuje účtenky. Když dojde na hypotéku nebo jinou půjčku třeba na rekonstrukci bytu, přistoupí k rázným opatřením.

Utáhne opasky, utne veškeré volnočasové výdaje, především za sport, restaurace, kulturu a další „zbytečnosti“. Hledá další možnosti, jak ušetřit za věci denní potřeby jako kosmetika nebo jídlo – všechno pro to, aby nebyla narušena jeho schopnost půjčku splácet.

Pokud patříte mezi zodpovědné „utahovače opasků“, není pro vás problém si na bydlení půjčit, a to ani prostřednictvím jedné z účelových půjček na bydlení. Pokud to vaše příjmy a rezervy dovolí, nemusíte se bát zvolit si i kratší dobu splácení. Aby netrpěla vaše dobrá pohoda, jednou za čas budete potřebovat si také vyhodit z kopýtka.

2. Dobrodruh

Dobrodruh se cítí v době neomezených možností a nabídek k práci, cestování a zábavě jako ryba ve vodě. Nevylučuje, že by mohl v budoucnu třeba i žít v zahraničí, nebo okamžitě přijal lákavou pracovní pozici sice s mnohem lepším platem, ale třeba více riskantní.

Jestli jste dobrodruhem a uvažujete o hypotéce nebo účelové půjčce, dobře si rozmyslete svoje závazky. Slevte ze svých nároků ve prospěch svojí svobody. Zvolte raději levnější bydlení, které budete splácet kratší dobu, nebo formou nižších splátek, které utáhnete, i když budou vaše příjmy nevysoké.

3. Idealista

Většinou se jedná o lidi, kteří mají rádi svůj standard a neradi z něj slevují. Mají velké plány, přejí si skvělé auto, velký nový byt a dobré vzdělání pro své děti. Jsou momentálně dobře zajištěni, a proto se nebojí velké půjčky.

Často si ale neuvědomují, že jejich dobrá pozice může znenadání změnit – přijde ztráta zaměstnání, mateřská – a najednou nejsou na dvacetitisícovou splátku peníze. Viní pak zaměstnavatele, banku z vysokých úroků – ale nehledají chybu u sebe.

Idealisté by měli uvažovat realisticky a přijmout plnou zodpovědnost za půjčku a již při jejím sjednávání vymyslet krizový scénář splácení a vytvořit si rezervu.

Zdroj: PR článek Hello Bank!

Kategorie: Novinky
Tagy: hypotéky nemovitosti půjčky
Sdílejte článek