Šetrnost k životnímu prostředí na prvním místě: sušičky prádla Bosch a Siemens

Šetrnost k životnímu prostředí na prvním místě: sušičky prádla Bosch a Siemens

24. 10. 2019 Sdílet

I když se jedná o jednu produktovou skupinu, konkrétní modely se vždy liší nejen designem, barvou, programy a funkcemi, ale také spotřebou energie. Platí to i pro sušičky prádla. Ve spotřebě energie různých sušiček existují velké rozdíly.

Podle údajů zveřejněných Německou federální agenturou pro životní prostředí (German Federal Environment Agency) mohou činit náklady na spotřebovanou energii při provozu sušičky i více než 1 000 EUR v průběhu 15 let (v závislosti na modelu a frekvenci používání). Nejúspornější spotřebiče jsou nyní zařazené do energetické třídy A++ nebo A+++ (energetický štítek EU). Většinu z nich tvoří kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Společnost BSH nabízí tento typ spotřebiče od roku 2015, spolu s chladivem R290 (propan), který umožňuje výrazně lepší energetickou účinnost. R290 je přirozených chladivem a má mnohem méně negativní dopad na životní prostředí než chladivo CFC (R134A / R407C), které se v některých spotřebičích stále používá. Jako přírodní chladivo nemá navíc propan žádné negativní účinky na ozonovou vrstvu.

To je důvod, proč společnost BSH začala využívat přírodní chladivo u chladniček už v roce 1995. Roku 2015 byla prvním výrobcem domácích spotřebičů, který se rozhodl pro využití tohoto chladiva také u sušiček. BSH nyní využívá propan u svých sušiček všech značek a v různých cenových kategoriích. Na českém a slovenském trhu jsou od podzimu 2019 k dispozici pouze modely, které jako chladivo využívají propan.

Jak funguje tepelné čerpadlo v sušičce

Tepelná čerpadla v sušičkách fungují na úplně stejném principu jako v topných systémech. Chladivo se stlačuje, ohřívá vzduch, ten proudí do bubnu, kde pohlcuje vlhkost z oblečení a tím se ochlazuje. Tento vzduch pak prochází výparníkem tepelného čerpadla, kde se po dalším ochlazení odstraňuje vlhkost, kondenzuje a shromažďuje se v nádržce. Zbylý studený suchý vzduch je pak veden do kondenzátoru tepelného čerpadla. Zde se znovu zahřívá a pokračuje zpět do bubnu, kde cyklus začíná opět od začátku a pokračuje sušení oblečení. Než horký vlhký vzduch z bubnu prochází výparníkem, využívá se jako zdroj energie a pomáhá s odpařováním chladiva. Chladivo se opět stlačuje, proces stlačování vytváří teplo, které se využívá k sušení prádla v bubnu a tak znovu dokola.

Opravdoví šampioni v šetrnosti k životnímu prostředí

Díky této technologii, která recykluje teplý vzduch k sušení prádla, jsou sušičky s tepelným čerpadlem efektivnější než kondenzační nebo odvětrávací sušičky. V kombinaci s ekologickým chladivem, jako je například propan, se sušičky s tepelným čerpadlem stávají ekologickými mistry.

Více na www.bosch-home.com/cz/

Kategorie: Novinky
Tagy: sušičky prádla
Sdílejte článek