Stavební veletrhy ukázaly budoucnost oboru
Letošní Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno a Festival architektury představily novinky a trendy ve stavebnictví a potvrdily rostoucí zájem o investice do moderního a energeticky úsporného bydlení. Svou nabídku prezentovalo 219 vystavujících firem z 8 zemí a během čtyř dnů si ji prohlédlo více než 17 tisíc návštěvníků z řad odborné i široké veřejnosti. Návštěvnost byla vyšší než v roce 2023, kdy byl součástí stavebních veletrhů i veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX.
„Stavebnictví je v současnosti velkým společenským tématem a mě těší, že máme v portfoliu akci, která nabízí průřez celou nabídkou stavebního odvětví. Veletrh svým obsahem úspěšně reagoval na aktuální oborová témata, ať už se jedná o moderní stavební materiály, digitalizaci, dřevostavby, udržitelnost nebo energeticky úsporné technologie,“ zhodnotil letošní ročník generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jan Kubata.
Novinky a trendy na jednom místě
Velký zájem byl letos o novinky, které dokládají významný pokrok v technologiích. Společnost Wienerberger zaujala návštěvníky výstavní premiérou zdicího robota, který je výsledkem českého vývoje a už dnes na stavbách nahrazuje zedníky a odstraňuje těžkou manuální práci. Česká firma VVSKLO se pochlubila stmívatelnými interiérovými dveřmi, které reagují na kontakt a při zavření či otevření zmléční nebo zčiří. Horká novinka funguje na principu tekutých krystalů a je výsledkem vlastního vývoje. Společnost PERI se pochlubila lehkým univerzálním bedněním DUO, které nepotřebuje těžkou techniku a je vhodné i pro drobné stavebníky. Příkladem zajímavé inovace je i projekt TREEVIAN, který obcím nabízí vyšší komfort pro veřejná prostranství a současně zdroj obnovitelné energie.
Aktuální trend malometrážního bydlení byl zastoupen čtveřicí ukázkově zařízených miniinteriérů a především výstavou Tiny Houses s desítkou minidomků. O tyto drobné mobilní či modulární stavby, které nepotřebují stavební povolení a mohou být zrealizovány velmi rychle, je dnes obrovský zájem, což se potvrdilo i na veletrhu. Fronty stály třeba na DomeczechPlus, větší verzi domku, který měl úspěch už na loňské výstavě Tiny Houses. Velký ohlas sklidil také Baraczek Senior – koncept modulárního bezbariérového bydlení pro seniory, který je výsledkem spolupráce firem Baraczek a Cubsy zahájené na minulé výstavě. K úspěšným nováčkům patřila třeba firma Maridom, která přivezla dvě maringotky – a pro jednu hned našla dva kupce. Poprvé byly součástí výstavy také designové sauny, jejichž zařazení reagovalo na rostoucí trend domácího saunování.
Doprovodný program s účastí tří ministrů
Špičkově zastoupená zahajovací konference Stavebního veletrhu Brno s podtitulem RESTART ČESKÉHO STAVEBNICTVÍ řešila aktuální problémy i perspektivy odvětví. Organizátorem byla analytická společnost CEEC Research, která v úvodu prezentovala mírně optimistické výsledky aktuálního průzkumu realizovaného mezi představiteli projekčních kanceláří, stavebních firem a developerů. Po letošním mírném poklesu firmy očekávají v příštím roce oživení a růst v průměru o 2,4 %. Konference za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a ministra dopravy Martina Kupky řešila především očekávaný nástup nové stavební legislativy a digitalizace stavebního řízení, dále adaptaci stavebnictví na změnu klimatu nebo zavádění BIM.
Ministr životního prostředí Petr Hladík při své návštěvě veletrhu Dřevo a stavby Brno oznámil záměr zvýšit podíl dřevostaveb na 25 %, a to i prostřednictvím vyšší podpory energeticky úsporných dřevostaveb v rámci redesignovaného programu Nová zelená úsporám.
Festival architektury a prostor pro mladou generaci
Nedílnou součástí veletrhu byl již 5. ročník Festivalu architektury, který ve čtyřdenním programu přednášek a besed představil nejdůležitější trendy a vize v odvětví. Letos se zaměřil například na digitální prefabrikaci staveb z různých materiálů, modro-zelenou infrastrukturu, dřevostavby, glamping či saunování. Ve spolupráci s Národním centrem Stavebnictví 4.0 zde proběhl první Stavební hackathon, do kterého se zapojily studentské týmy ze šesti technických univerzit. Výsledkem bylo šest inovativních konceptů dostupného bydlení z různých konstrukčních materiálů.
Svou zručnost přímo na veletrhu prokazovali žáci odborných učilišť. Uskutečnily se učňovské soutěže odborných dovedností Mistři všedních dnů v oborech klempíř, pokrývač, tesař, kominík, zedník, čalouník a plynař. Cech topenářů a instalatérů ČR na veletrhu uspořádal už 26. ročník soutěže odborných dovedností Učeň instalatér 2024.
Na veletrh pro radu i inspiraci
Pro veřejnost Cech topenářů a instalatérů připravil čtyřdenní program přednášek věnovaných mj. tepelným čerpadlům, rekuperaci, čištění topných systémů nebo využití biomasy. Důležitou součástí veletržní nabídky bylo také bezplatné odborné poradenství nabízené na stáncích Centra pasivního domu, Asociace dodavatelů montovaných domů, ČKAIT a Státního fondu životního prostředí ČR.
Premiéru měl projekt Zahrada jako Inspirace, který připravila Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s výrobcem betonových prvků Prefa Brno. Návštěvníci obdivovali dokonalá aranžmá zahrad inspirovaných čtyřmi ročními obdobími.
Zdroj: Stavební veletrh Brno
Foto: Stavební veletrh Brno