Je zřízení webových stránek pro společenství vlastníků jednotek povinné?
Internet je plný informací, které jsou poněkud nepřesné až zavádějící. Ale jak je to s povinností zřízení internetových stránek pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ) ? Některé zdroje uvádí, že ji ukládá zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích (ZOK), nicméně jde zpravidla o placenou inzerci s nabídkou tvorby a správy webových prezentací.
Na druhou stranu tyto texty stojí na reálném základě, tedy alespoň v souvislosti s bytovými družstvy – dle rozporuplné a neprovázané legislativy (§ 562 odst. 2 ZOK) musí (je-li uvedeno ve stanovách) bytové družstvo zpřístupnit svou informační desku na internetových stránkách. Je však pouze na bytovém družstvu, zda tuto povinnost do svých stanov zavede.
Doposud je vše jasné, ale situaci komplikuje stejný právní předpis, konkrétně ust. § 636, odst. 1. Ten existenci webu předpokládá, protože upravuje svolání členské schůze – svolavatel musí nejméně 15 dní před jejím konáním zaslat členům pozvánku a zároveň ji uveřejnit na internetových stránkách.
Co z toho plyne? Zákon sice bytovému družstvu zřízení stránek nenařizuje, ale počítá s nimi při svolávání členské schůze. O SVJ však v zákonech není jediná zmínka – současná legislativa společenství tuto povinnost neukládá a nevyvozuje žádné právní důsledky.
Internetové stránky jsou jednoznačně přínosné
Navzdory tomu, že si SVJ internetové stránky nemusí zřídit, se rozhodně vyplatí – vhodně zvolená aplikace může výrazně zjednodušit a zefektivnit fungování organizace. K nejoblíbenějším systémům pro správu patří svjo.cz (společenství vlastníků jednotek online), které nabízí následující výhody:
SVJ obdrží zaheslované internetové stránky, na které se dostanou pouze členové.
Systém umožňuje přístup a stahování všech dokumentů z libovolného místa.
Členové se mohou do fungování SVJ zapojit prostřednictvím diskuze.
Členové dostávají upozornění o důležitých oznámeních formou SMS.
Pozvánky na schůzi výboru jsou odesílány automaticky den před jejím konáním.
Funkce kalendář událostí umožňuje opakovat události a upozorňovat na ně SMS nebo e-mailem.
Formulář umožňuje rychlé hlášení a evidenci závad.
Členové se mohou zúčastnit hlasování ještě před schůzí a zjistit tak předběžný názor většiny.
Účet „Uživatel jednotky“ umožňuje nájemníkům a jiným bydlícím osobám jednodušší kontakt.
Díky tiskovým výstupům lze informace vyvěsit na nástěnku nebo umístit do schránek.
Seznam členů lze exportovat ve formátu CSV a s daty následně pracovat v jiných aplikacích.
Informace o vlastnících a vlastnických podílech z katastru nemovitostí lze jednoduše aktualizovat.
Projekt svjo.cz byl navržen s ohledem na co nejjednodušší ovládání. V systému se rychle zorientují lidé všech věkových skupin, a navíc se mohou vždy obrátit na technickou podporu, která jim ráda poradí.
Kolik vás bude zřízení internetových stránek pro SVJ stát?
Internetové stránky pro SVJ jsou k mání v neplacené a placené verzi. Placená verze má oproti neplacené variantě mnohem více funkcí a stojí pouze 121 Kč, což při rozpočítání částky na jednotlivé členy není mnoho. Provozovatelé projektu zároveň garantují vrácení peněz v případě nespokojenosti, a to do 30 dní od aktivace placené verze.
Máte správcovskou firmu? Zapojte se do partnerského programu
Provozovatelé projektu svjo.cz nabízí správcovským firmám spolupráci formou partnerského programu. Chcete-li svým klientům poskytovat internetové stránky na daném systému, můžete tak činit bez vlastního technického zázemí. Jakmile dosáhnete určitého počtu založených stránek, automaticky se vám započítá hromadná sleva pro všechny provozované weby.
ZDROJ: PR článek firmy Šiška